۹ مدل از مهم ترین انواع تجارت الکترونیک (E-commerce)

  مهتاب موسوی
  ۹ دی ۱۳۹۷
9 مدل از مهم ترین انواع تجارت الکترونیک یا e-commerce

تا حالا با خودتان فکر کرده اید که E-commerce چیست ومعنی دقیق این کلمه چیست؟ چه فرقی بین این اصطلاح و اصطلاحات شبیه به این وجود دارد؟ قطعا میدانید که در این دوره ی زمانی کسب و کار های آنلاین از همیشه محبوب ترند، اما با وجود اینکه این بیزنس ها بسیار گسترده شدند، هنوز هم خیلی از صاحبان کسب و کار با آن بیگانه اند یا دقیقا نمیدانند که بیزنس های آنلاین چه هستند. به همین دلیل، هدف ما از گردآوری و تهیه ی این پست این است که به طور دقیق E-commerce ( تجارت الکترونیک ) را برای شما توضیح دهیم، تفاوتش با اصطلاحات مشابه آن را توضیح دهیم، چند مدل مهم تجارت الکترونیکی را به شما معرفی کنیم.

مفهوم اصلی تجارت الکترونیک E-commerce

E-commerce یا تجارت الکترونیکی طبق وب سایت ویکی پدیا اینگونه تعریف میشود: یک سیستم برای خرید و فروش کالا ها و خدمات است که اینترنت وسیله ی اصلی برای تمام مبادله هاست. به عبارت دیگر نوعی بیزنس است که تمامی محصولات و پرداخت ها به صورت الکترونیکی مدیریت می شوند.

تفاوت بین E-commerce و E-business

e-commerce معمولا با e-business اشتباه گرفته می شود، درحالی که این دو هیچ اشتراکی با یکدیگر ندارند. e-commerce به معامله ی محصولات و خدمات بین فروشنده و مشتری اشاره دارد در حالی که e-business به تمامی فرآیند های ضروری برای مدیریت کسب و کار های آنلاین اشاره دارد. به طور مثال e-business شامل فعالیت های زیر است:
• پروموشن های فروش
• کنترل موجودی
SEO یا امتیاز در موتور های جست و جو
• ایمیل مارکتینگ
• و…
به طور کلی مفهوم E-business از مفهوم E-commerce گسترده تر است و در اصل از آن جایی که تجارت الکترونیک نوعی بیزنس مدل (مدل کسب و کار) به حساب می آید، بخشی از E-business است.

انواع تجارت الکترونیک یا E-commerce

حوزه ی تجارت الکترونیک بسیار گسترده است و انواع مختلفی از آن وجود دارد. در این مقاله دو دسته ی اصلی و مهم آن ها را معرفی می کنیم:

۱- دسته بندی بر اساس پروفایل تجاری

هر کسب و کاری می تواند بر اساس مشتریان خاص خود دسته بندی شود:

(Business-to-Business – B2B ): کسب و کار هایی که مشتری هایشان کسب و کار ها یا سازمان های دیگری هستند. مثلا مشتری کسب و کاری که مواد ساختمانی را تولید یا وارد می کند، شرکت های معماری یا طراحی داخلی هستند. همان طور که میبینید هر دو طرف این معامله شرکت یا سازمان هستند.

(Business-to-Consumer – B2C ): کسب و کار هایی که محصولات و خدمات شان را به صورت مستقیم به مصرف کنندگان می فروشند. این نوع از کسب و کار ها بیشترین فراوانی را دارند. مثلا یک فروشگاه لباس جزء این دسته از کسب و کار ها به حساب می آید.

(Consumer-to-Business – C2B ): وب سایت هایی که در آن ها، مصرف کنندگانی محصولات یا خدماتی را به کسب و کار ها پیشنهاد می دهند. مثل وب سایت هایی که در آن ها مترجم هایی خود را معرفی می کنند و پیشنهاد خدماتی مثل ترجمه را به کسب و کار ها می دهند.

(Consumer-to-Consumer – C2C ): بیزنس هایی که به مصرف کنندگان امکان فروختن محصولات را در بین سایر مصرف کنندگان می دهد. مثلا تمامی وب سایت هایی که مردم می توانند در آن لوازم دست دوم خود را به فروش برسانند از این دسته از کسب و کار ها هستند. نمونه ی خارجی این وب سایت ها، وب سایت eBay و نمونه ایرانی آن وب سایت شیپور است.

در ادامه، انواع دیگری از آن ها را هم نام میبریم:

(Government-to-Consumer – G2C ): ارائه خدمات و محصولات از دولت به مصرف کننندگان.

(Consumer-to-Government – C2G ): ارائه خدمات یا محصولات از مصرف کنندگان به دولت.

(Business-to-Employer – B2E ): ارائه خدمات یا محصولات از بیزنس ها به استخدام کنندگان.

همانطور که می بینید، تجارت الکترونیک یا e-commerce چیزی بیشتر از یک معامله ی ساده در فروشگاه است.


۲- دسته بندی بر اساس مدل کسب و کار یا business model

کسب و کار ها بسته به اینکه درآمدشان چگونه به دست می آید یا معامله و پرداخت بین خریدار و فروشنده چگونه اتفاق می افتد به دسته های زیر تقسیم می شوند:

• فروشگاه های اینترنتی با محصولاتی که متعلق به خودشان است: اولین چیزی که با شنیدن کلمه تجارت الکترونیک یا E-commerce به ذهن شما خطور می کند، فروشگاه هایی به این شکل هستند.

در دراپ شیپینگ فروشنده کالایی را در انبار نگه داری نمی کند، سفارش را میگیرد و تامین کنند می رساند

• Dropshipping: دراپ شیپینک یک روش مدیریت در زنجیره تامین است که در آن فروشنده کالایی را در انبار نگه داری نمی کند، بلکه سفارش را از مشتری می گیرد و از تولید کنندگان یا تامین کنندگان درخواست می کند تا محصولات را به دست مشتریان برسانند. برای مشتریان این وب سایت ها شبیه همان فروشگاه های آنلاین معمولی هستند، با این تفاوت که محصولات توسط فروشنده فرستاده نمی شود.

• Affiliate E-commerce یا تجارت الکترونیکی پورسانتی: در این مدل از کسب و کار اینترنتی، نه ارسال محصول به عهده ی سایت میزبان است ونه عملیات خرید از طریق سایت میزبان انجام می شود! به طور کلی روند کار به این شکل است که سایت میزبان محصولات سایر فروشگاه های آنلاین را در سایت خود به نمایش می گذارد. مشتری پس از دیدن یک محصول روی آن کلیک می کند و وارد فروشگاه آنلاینی می شود که این محصول را میفروشد. در اصل سایت میزبان لینک فروشگاه آنلاین اصلی را درون خود دارد و به ازای هر خریدی که توسط مشتریان سایت میزبان از فروشگاه اصلی انجام می شود، درصدی از فروش به سایت میزبان تعلق می گیرد.

• Marketplace یا بازار های اینترنتی: مارکت پلیس یا بازار اینترنتی سایتی است که فروشنده های مختلف محصولات شان را در آن به فروش می رسانند. آمازون علاوه بر اینکه یک فروشگاه اینترنتی معمولی است، یک مارکت پلیس هم به حساب می آید.


• Services یا خدمات: تجارت الکترونیکی فقط بر اساس فروش کالا شکل نمی گیرد. خدماتی مثل آموزش، مشاوره، مربیگیری و… می تواند دلیل خوبی برای به راه انداختن یک کسب و کار اینترنتی باشد.

مواردی که در بالا ذکر شد، از مهم ترین دسته بندی های تجارت الکترونیک بودند، اما از آن جایی که تکنولوژی روز به روز در حال تغییر است، ممکن است دسته بندی های بیشتری برای تجارت الکترونیکی به وجود بیاید. اگر قصد دارید کسب و کار تان را از حالت سنتی به کسب و کار اینترنتی تغییر دهید تا فروش و سود بیشتری داشته باشید، می توانید فرم مشاوره را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و شما را برای راه اندازی فروشگاه آنلاین تان کمک کنند.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات