۱۰ گام برای اجرای یک استراتژی برندینگ حرفه ای

  پگاه مرادی
  ۴ آذر ۱۳۹۸
استراتژی برندینگ- نگاراد

برند شما احتمالا ارزشمندترین دارایی شماست. اگر این موضوع واقعیت دارد، برندینگ، توسعه و قوی تر کردن برند شما باید مهم ترین کار شما باشد. به همین دلیل است لازم است که هر چه سریع تر اقدام به ایجاد یک برندبوک کنید. هنوز متقاعد نشده اید؟ پس به خواندن این متن ادامه دهید.

تصور کنید که یک استراتژی برندینگ حرفه ای بر روی چه معیارهایی تمرکز خواهد داشت:

 

تعریف برند

 

یک استراتژی برندینگ حرفه ای در ابتدا چیزی را که باعث محبوبیت برند شما خواهد شد را پیدا می کند و میزان توجه به آن را در بازار مورد سنجش قرار می دهد. در واقع این میزان توجه همان نقاط قوت بیزینس شما محسوب می شود. یک بعد دیگر برند شما نیز بسیار اهمیت دارد: چه قدر محتواهای شما مرتبط با خواسته های مخاطبان مورد هدف تان است؟ در این باره بعدا به طور مفصل توضیح می دهیم.

 

تعریف توسعه برند

 

توسعه برند پروسه ای است که در آن خدمات حرفه ای برند شما ایجاد و تقویت می شوند. ما پروسه توسعه برند را به سه مرحله زیر تقسیم می کنیم:

  • مرحله اول پیداکردن استراتژی برندینگ مناسب و هم گام کردن آن با اهداف بیزینس شماست.
  • مرحله دوم توسعه همه ابزارهایی است که شما برای برقراری ارتباط به آن ها نیاز دارید؛ مانند لوگو، شعار و راه اندازی یک وب سایت.
  • مرحله آخر توسعه برند تازه تاسیس یا به روزرسانی شده می باشد.

برند شما با استراتژی برندینگ مناسب توسعه می یابد. برای ساده تر شدن کار، ما مراحل توسعه برند را در ۱۰ گام زیر تعریف کرده ایم:

 

۱۰ گام برای اجرای یک استراتژی برندینگ حرفه ای

 اجرای یک استراتژی برندینگ حرفه ای- نگاراد

۱- استراتژی های کلی بیزینس خود را در نظر بگیرید

داشتن یک برند قوی و متمایز توسعه بیزینس شما را بسیار ساده تر می کند. اما نکته اینجاست که شما می خواهید چه نوع بیزینسی داشته باشید؟ آیا شما می خواهید بیزینس شما به صورت محلی توسعه پیدا کند؟

استراتژی کلی بیزینس شما زمینه توسعه برند را فراهم می کند، بنابراین باید کار خود را از اینجا شروع کنید. اگر شما از اهداف بلند مدت بیزینس خود اطمینان دارید و آن ها را مشخص کرده اید، برندینگ به شما کمک می کند تا به آن ها دست پیدا کنید.

 

۲- مشتریان مورد هدف خود را شناسایی کنید

مشتریان احتمالی شما چه کسانی هستند؟ اگر شما به این سوال این گونه جواب دهید: ” همه مردم مشتریان مورد هدف ما هستند ” در حال مرتکب شدن اشتباهی جبران ناپذیر هستید. تحقیقات به خوبی نشان می دهد که سازمان هایی با نرخ توسعه و سود دهی بالا تنها بر روی جذب مشتریان مورد هدف خود تمرکز می کنند. با کوچک کردن محدوده تمرکز، شما سریع تر رشد خواهید کرد. هرچه مخاطبان مورد هدف شما متنوع تر باشند، تکنیک های مارکتینگ شما ابتدایی تر می شوند.

 

۳- درباره مخاطبان مورد هدف خود تحقیق کنید

سازمان هایی که بر روی مخاطبان مورد هدف خود تحقیقات سیستماتیک انجام می دهند سریع تر رشد می کنند و نرخ سوددهی بالاتری دارند. علاوه بر این، بیزینس هایی که به طور مرتب در این باره تحقیق می کنند( حداکثر هر سه ماه یک بار) در طول هر سال نرخ توسعه قابل توجهی دارند.

تحقیق کردن به شما کمک می کند که با اولویت ها و دیدگاه های مخاطبان مورد هدف خود آشنا شوید، نیازهای آن ها را پیش بینی کنید و پیام های خود را با لحنی مورد پسند آن ها بیان کنید. هم چنین، تحقیقات به شما کمک می کند تا نقاط قوت برند خود را از دید مشتریان درک کنید. به این ترتیب، ریسک کمپین های بازاریابی مرتبط با توسعه برند شما به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

 

۴- تثبیت موقعیت با به کارگیری استراتژی برندینگ مناسب

اکنون شما آمادگی این را دارید که موقعیت برند خود را تثبیت کنید. سازمان شما از دیگر سازمان ها متفاوت است ولی چرا مخاطبان مورد هدف و مشتری های احتمالی باید شما را انتخاب کنند؟

بیانیه ( توضیح) شما در این باره باید حدود سه تا پنج جمله باشد و ماهیت متمایز بودن برند شما را به سادگی برای مخاطب توجیه کند. گفته های شما باید براساس واقعیت باشد. شما باید توانایی و امکانات این را داشته باشید که به تعهدات خود عمل کنید. علاوه بر این، توضیحات شما باید جنبه ای انگیزشی نیز داشته باشد تا الهام بخش فعالیت ها و تلاش های اعضای تیم شما باشد.

 

۵- استراتژی پیام رسانی خود را بهبود ببخشید

گام بعدی شما تعریف استراتژی پیام رسانی ای است که بتواند دلایل تمایز برند شما را به پیام های مناسب مخاطبان مورد نظر ترجمه کند. مخاطبان مورد نظر شما معمولا شامل مشتریان بالقوه، کارمندان احتمالی، منابع ریفرال، اینفلوئنسرهای حوزه کاری شما، همکاران و سرمایه گذاران احتمالی می باشند.

در حالی که موضع گیری برند شما باید برای همه مخاطبان یکسان باشد، هر مخاطب به جنبه متفاوتی از آن توجه نشان می دهد. هر مخاطب به قسمت خاصی از پیام شما توجه می کند. علاوه بر این، هر مخاطب نگرانی های منحصر به فردی دارد که با مراجعه به گفته های شما باید رفع شود و هر کدام از آن ها نیاز به نوع متفاوتی از شواهد دارد تا پیام شما را باور کند و از آن پشتیبانی نماید. استراتژی پیام رسانی شما باید به همه این نیازها پاسخ دهد. این یک گام مهم برای مرتبط کردن پیام برند خود با مخاطبان محسوب می شود.

 

۶- تعیین نام، لوگو و شعار برند

تعیین نام، لوگو و شعار در استراتژی برندینگ- نگاراد

برای بسیاری از سازمان ها، تغییر نام ضرورتی ندارد اما اگر شما یک بیزینس تازه تاسیس هستید، به تازگی با یک شرکت دیگر ادغام شده اید یا احساس می کنید که دیگر نام شما مناسب فعالیت هایتان نیست، تغییر نام می تواند گزینه مناسبی باشد. حتی اگر نام برند خود را عوض نکنید، یک لوگو وشعار جدید می تواند موضع گیری برند شما را به کلی تغییر دهد.

به یاد داشته باشید که نام، لوگو و شعار برند شما نیستند. آن ها صرفا نماد برند یا راه هایی برای گفت و گو با مخاطبان محسوب می شوند. شما باید برای ماندگارکردن آن ها به تعهدات خود عمل کنید.

این اشتباه را نکنید که با نشان دادن لوگو به اعضای تیم خود، به دنبال جلب رضایت همه آن ها باشید. نام، لوگو وشعار شخصی نیستند. آن ها برای توجه بازار ایجاد می شوند و باید بر اساس این که تا چه اندازه در رساندن پیام شما موفق عمل می کنند قضاوت شوند، نه سلیقه شخصی سرمایه گذاران و همکاران.

 

۷- بهبود استراتژی های بازاریابی محتوا

ما می توانستیم نام این گام را ” بهبود استراتژی های مارکتینگ ” قرار دهیم ولی این کار را نکردیم و به جای آن ” بهبود استراتژی های بازاریابی محتوا ” را هدف خود قرار دادیم.

چرا؟ دلیل آن واضح است. در عصر اینترنت بازاریابی محتوا به طور شگفت انگیزی سازمان ها و سرویس های تخصصی را از دیگر بیزینس های مشابه متمایز می کند. به بیان ساده تر، بازاریابی محتوا همه فعالیت های بازاریابی سنتی را به طرز موثرتری انجام می دهد. در این نوع بازاریابی از محتوای علمی و ارزشمند برای جذاب کردن، پرورش دادن و توصیف دورنمای برند استفاده می شود.

به یاد داشته باشید که نقاط قوت برند شما بر اساس میزان محبوبیت و توجه به آن سنجیده می شود. اجرای تکنیک هایی برای جلب توجه مخاطبان، بدون بالا بردن محبوبیت برند، به ندرت باعث موفقیت بیزینس می شود. به همین دلیل است تکنیک های قدیمی ای مانند ” افزایش آگاهی” یا اسپانسر شدن معمولا نتایج خوشایندی را به همراه ندارند. از طرف دیگر، بازاریابی محتوا میزان محبوبیت و توجه برند شما را هم زمان افزایش می دهد. هم چنین، این نوع بازاریابی یک راه مناسب برای مرتبط کردن برند خود با مخاطبان مورد هدف است.

 

۸- بهبود وب سایت

بهبود وب سایت- نگاراد

وب سایت شما به تنهایی قدرتمند ترین ابزار برای توسعه برندینگ به حساب می آید. وب سایت شما مکانی است که همه مخاطبان به آن مراجعه می کنند تا بفهمند شما چه خدماتی را به آن ها ارائه می دهید، چگونه این کار را انجام می دهید و مشتریان شما چه کسانی هستند. مشتریان احتمالی ممکن است تنها با بازدید وب سایت شما اطمینان پیدا نکنند که سازمان شما مناسب ترین انتخاب برای آن هاست اما اگر آن ها پیام نادرستی را از وب سایت شما برداشت کنند، ممکن است شما را از بین گزینه های انتخابی خود حذف کنند.

علاوه بر این، وب سایت شما مکانی است که محتواهای ارزشمند در آن قرار می گیرند. این محتوا ها مرکز توجه موتورهای جست و جو برای سئوی سایت شما هستند. با سئو و بهینه سازی سایت، شما اطمینان پیدا می کنید که کارمندان احتمالی و منابع ریفرال وب سایت شما را پیدا خواهند کرد و اطلاعات مورد نیاز خود را از آن به دست می آورند. محتوای آنلاین شما محور هر استراتژی جدید در زمینه توسعه برندینگ است.

این روزها، وب سایت های بیزینس ها و سرویس های حرفه ای به دو نوع تقسیم می شوند. نوع اول داستان هایی درباره بیزینس شما نقل می کند و می گوید که شما که هستید، چه خدماتی را فراهم می کنید و برای چه کسانی این خدمات را ارائه می دهید. این نوع سایت ها، سایت برندینگ branding site نامیده می شوند. به عبارتی دیگر، سایت های برندینگ پیام برند شما را به مخاطبان می رسانند. نوع دوم همه موارد بالا را انجام می دهند و علاوه بر آن، مشتریان جدید نیز جذب می کند. ما این گونه وبسایت ها را وب سایت هایی با کارایی بالا High Performance Website می نامیم. مهم ترین چالشی که شما در این بخش با آن مواجهه هستید این است که کدام یک از این دو نوع مناسب بیزینس شما هستند.

 

۹- برای استراتژی های برندینگ و بازاریابی خود، یک جعبه ابزار ایجاد کنید

گام بعدی در این پروسه، استفاده از تکنیک های مکمل برای برندینگ و بازاریابی است که ما آن را جعبه ابزار نامیدیم. جعبه ابزار شما می تواند شامل طراحی یک صفحه فروش در وب سایت، با هدف توصیف پیشنهادات و سرویس های ویژه برای مشتریان باشد. علاوه بر این، یک ابزار کاربردی می تواند بررسی اجمالی بیزینس و پیشنهادات اصلی آن به مخاطبان به صورت یک بروشور باشد؛ که البته این بروشور می تواند هم به صورت آنلاین و هم به صورت کاغذی تهیه شود.

جعبه ابزار بازایابی شما شامل ویدیو نیز می شود: ویدیوهایی با موضوعات محبوبی که شامل فعالیت های کلی بیزینس، بررسی یک موضوع خاص یا معرفی کارکنان باشد. ایجاد یک ویدیو از سرویس ها و پیشنهادات بیزینس شما برای مشتریان می تواند بسیار جذاب باشد. اگر از این گونه ابزارها را به طور مناسب به کارگیرید، ساختار بیزینس شما را مستحکم تر می شود و هم چنین، برند شما توسعه می یابد.

 

۱۰- اجرای استراتژی برندینگ ، ارزیابی و اصلاح آن

این گام نهایی در توسعه برند شما را می توان مهم ترین گام نامید. واضح است که یک استراتژی برندینگ موفق اگر هرگز اجرا نشود، تغییری در بیزینس شما به وجود نمی آورد. اگر شما بفهمید که این اتفاق چه قدر رایج است حتما متعجب خواهید شد!

یک استراتژی برندینگ مناسب با تمام اهداف خوبی که یک سازمان می تواند تصور کند به مرحله اجرا در می آید. آن گاه مشغله کار و سفارش های مشتریان شروع می شود و کم کم اجرای استراتژی به فراموشی سپرده می شود.
به همین دلیل است که شما باید دائما استراتژی برندینگ خود را ارزیابی کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که علاوه بر ارزیابی نتایج، اجرای استراتژی هم زیر نظر بگیرید.

آیا استراتژی برندینگ شما طبق برنامه اجرا شده است؟ در نتایج قابل اندازه گیری، مانند ترافیک وب سایت و تعداد بازدید کنندگان چه تغییری به وجود آمده است؟ چه تعداد رزومه جدید از افراد علاقه مند به همکاری با سازمان دریافت کرده اید؟ آیا سرمایه گذاران موقعیت مشارکت جدیدی را به شما پیشنهاد کرده اند؟

شما تنها با ارزیابی کل پروسه می توانید از اینکه بیزینس شما در مسیر درست حرکت می کند اطمینان پیدا کنید و اصلاحات لازم را انجام دهید.

یک استراتژی موثر برای برندینگ به برقراری یک ارتباط حرفه ای با خریداران نیازدارد. نگاراد می تواند به بیزینس شما کمک کند تا از رقیبان خود متمایز شود و نرخ رشد پایداری را دنبال کند.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات