۴عامل موثر در الگوریتم جدید اینستاگرام

  پگاه مرادی
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
الگوریتم جدید اینستاگرام- نگارد

اگر شما در طول چند سال گذشته کاربر اینستاگرام بوده اید، احتمالا تغییرات اخیر را به خوبی حس می کنید. بعضی از آنها مانند اضافه کردن موسیقی به استوری و قابلیت IGTV برای همه سودمند و سرگرم کننده است. اگرچه، الگوریتم جدید اینستاگرام نشان می دهد که اینستاگرام اکنون از هسته تغییر کرده است. این موضوع باعث موفقیت بسیاری از اکانت ها یا شکست آنها شده است.

چیزی که بیش تر از همه برای سازمان هایی که مارکتینگ خود را از طریق اینستاگرام انجام می دهند چالش برانگیز است، این است که الگوریتم جدید اینستاگرام قرار دادن پیام خود در مسیر دید مشتریان احتمالی را بسیاد دشوار تر کرده است. بدون شک اکنون شما باید درباره نوع محتوا و پست های خود در اینستاگرام دوباره فکر کنید.

الگوریتم های اینستاگرام به چه معنا هستند؟

الگوریتم اینستاگرام برنامه نویسی هوشمندی است که ترتیب قرار گیری پست ها در فید هر کاربر را تصمیم گیری می کند. قبل از سال ۲۰۱۶، تمام پست های اینستاگرام با ترتیب زمانی قرار می گرفتند، یعنی هر پست جدید در بالای فید کاربر قرار می گرفت. زمانی که اینستاگرام مشهورتر شد، این کار غیر ماهرانه قلمداد شد. هر کاربر به طور روزانه تعدادی پست از فالویینگ هایش دریافت می کند که بعید است بتواند همه آنها را ببیند. اگر این روند ادامه داشت، تعدادی از پست های مورد اهمیت کاربر معمولا به دلیل قرارگیری در پایین فید از دست می رفت .

اینستاگرام در طول چند سال گذشته الگوریتم های خود را بارها عوض کرده است و در انجام این تغییرات سعی کرده است روند خود را به جای تکیه بر ترتیب زمانی ( مانند سال ۲۰۱۶)، به حدس زدن ترجیحات هر کاربر نزدیک و نزدیک تر کند.
امروزه برای هر کاربر یک فید منحصر به فرد به وجود آمده است که این فید بر نشان دادن پست های افراد نزدیک، دوستان، خانواده و افراد مورد علاقه فرد تاکید بیش تری دارد. این نکته به این معناست که اگر شما مشغول اینستاگرام مارکتینگ برای برند خود هستید، قرار دادن پست در جایی که کاربر واقعا آن را ببیند برای شما بی اندازه مشکل شده است. پست های شما همیشه توسط الگوریتم جدید اینستاگرام با پست هایی که به نظر برای کاربر مناسب تر هستند به عقب رانده می شود.

اینستاگرام در ۲۲ مارس امسال، تغییر جدیدی را در الگوریتم خود اعلام کرده است. این تغییرات اینستاگرام را بیش از پیش با فیسبوک هم راستا می کند. توسعه دهندگان اینستاگرام معتقدند که افراد سال ها به تشابه هر چه بیش تر این دو پلتفرم اصرار داشته اند. الگوریتم جدید اینستاگرام عکس ها و ویدیو ها را تقریبا با ترتیب زمانی بهتری ( بهتر از تغییرات بعد از سال ۲۰۱۶) نمایش می دهد. این الگوریتم هم چنین گزینه “پست جدید” را به همراه دارد که به کاربران اجازه می دهد تا با روش راحت تری فید خود را به روز رسانی کنند. البته از این قابلیت هنوز به طور عمومی رونمایی نشده است.

در سال های گذشته تنها نکته مهم در اینستاگرام مارکتینگ این بود که زمانی که بیش ترین مخاطب آنلاین را داشتید پیدا کنید. با رونمایی از الگوریتم جدید اینستاگرام، عامل های بیش تری بر روی محل قرار گیری شما در فید کاربران تاثیر دارد. این تغییرات به طور ویژه برروی اکانت های بیزینسی متمرکز شده است. بعد از آپدیت۲۰۱۶ ، بسیاری از سازمان ها با کاهش ۳۳ درصدی تعامل کاربران در پست هایشان مواجه شده اند.

بازگشت به گذشته

الگوریتم جدید اینستاگرام به طور کلی تغییرات بعد از سال ۲۰۱۶ را خنثی کرده است. بار دیگر، هر کاربر شاهد وجود ترتیب زمانی سازمان یافته تر در فید خود است. الگوریتم جدید اینستاگرام به پست های جدیدتر فضای بهتری را اختصاص می دهد. البته این موضوع به معنای بازگشت صد درصدی به اولویت دادن به پست های جدیدتر، مانند گذشته، نیست. این الگوریتم تنها از قرارگیری محتواهای بسیار قدیمی در بالای فید کاربران جلوگیری می کند.

عامل هایی که در الگوریتم جدید اینستاگرام تاثیرگذارند

عامل هایی وجود دارند که بر ترتیب قرار گیری پست ها در الگوریتم جدید اینستاگرام موثرند. ما در اینجا تعدادی از آنها را که احتمال قرارگیری پست در بالای تب اکسپلور یا فید کاربران را افزایش می دهد، به شما معرفی می کنیم:

۱-افزایش میانگین میزان تعاملی که معمولا پست های شما دریافت می کند

هر چه واکنش کاربران به پست شما افزایش یابد، احتمال اینکه اینستاگرام آن پست را دربالای فید کاربران دیگر قرار دهد بیش تر می شود. البته اینکه شما تاریخچه ای از پست های مطرح بین کاربران داشته باشید هم بی تاثیر نیست. اینستاگرام در این جور مواقع به پست شما جایگاهی اختصاصی می دهد، به امید اینکه این پست جدید هم کیفیت پست های دیگر شما را در تعامل با کاربران داشته باشد.

مورد مطرح شده یکی از دلایلی است که اینفلوئنسرمارکتینگ هنوز هم در اینستاگرام با موفقیت رو به رو است. اینفلوئنسرها تاریخچه ای از محتوای متعامل با کاربران دارند. الگوریتم جدید اینستاگرام این نکته را مورد توجه قرار می دهد و با قرار دادن بالاتر پست بعدی آن ها، به اینفلوئنسر ها پاداش کارشان را می دهد.

اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام- نگاراد

اینستاگرام هم چنین به افرادی که در مدت زمانی کوتاه، بیش ترین واکنش را از کاربران می گیرند نیز پاداش می دهد. اگر یک اینفلوئنسر از یک هشتگ مشهور برای جذب حداکثری مخاطب استفاده کند، اینستاگرام آن پست را در تب اکسپلور کاربران بیش تری نمایش می دهد.

۲- مدت زمانی که کاربران به طور میانگین صرف نگاه کردن به پست های شما می کنند

الگوریتم جدید اینستاگرام به مدت زمانی که افراد صرف نگاه کردن به پست های شما می کنند توجه می کند. اگر این مدت زمان از میانگین پست های دیگر شما بیش تر شود، اینستاگرام این پست را برای افراد بیش تری نمایش می دهد.

این موضوع انگیزه دهنده بسیاری از برندها برای تولید محتوای قانع کننده و صرف زمان بیش تر برای ایجاد یک پست جذاب است. نگاه کردن به یک عکس، حتی اگر جذاب باشد، یک چیز است اما خواندن یک کپشن قوی زمان بیش تری می برد. شما حتی می توانید کامنت های جالب دیگر کاربران را هم به عنوان یک قابلیت در نظر بگیرید. شما باید کاربران را با کپشن خود به اندازه ای جذب کنید تا آنها درباره واکنش دیگر افراد نیز کنجکاو شوند. به این ترتیب آنها زمان بیش تری را صرف خواندن پست های شما می کنند.

۳- رابطه شما با کاربران، یک عامل بسیار مهم برای الگوریتم جدید اینستاگرام

مهم ترین نکته ای که اینستاگرام در سال های اخیر به آن توجه می کند، اولویت دادن به اکانت هایی است که آنها را “خانوده” یا “دوست” در نظر می گیرد. این موضوع برای اکانت های بیزینسی که برای جذب مخاطب در تلاش اند، واقعا مشکل بزرگی محسوب می شود.

هرچه بیش تر با محتوای اکانتی تعامل داشته باشید، اینستاگرام سریع تر تشخیص می دهد که شما محتوای این شخص یا برند را دوست دارید و برای نمایش پست های این اکانت اولویت قائل می شود.

گزارش TechCrunch این گونه توصیف می کند:

اینستاگرام یک ماشین یادگیری داده است که درتلاش است بر مبنای رفتار گذشته هر فرد، یک فید منحصر به فرد برای آن کاربر ایجاد کند. حتی اگر شما اکانت های کاملا مشابه کاربری دیگر را فالوو کنید، فید شما بر پایه نحوه تعاملتان با آن اکانت های فالو شده شخصی سازی می شود.

بنابراین اگر الگوریتم جدید اینستاگرام درست کار کند، شما باید پست های بیش تری از کسانی که دوستشان دارید ببینید و پست افرادی را که به آنها اهمیتی نمی دهید را در انتهای فید خود مشاهده کنید.

با وجود اینکه اینفلوئنسرها خانواده یا دوست کاربران در زندگی واقعی نیستند، آنها معمولا ارتباطی مورد اطمینان با فالوور هایشان می سازند و شهرتی نسبی ایجاد می کنند تا برای الگوریتم های اینستاگرام مانند خانواده کاربر به نظر برسند. بهترین اکانت های بیزینسی، مانندRed Bull نیز همین استراتژی را به کار می گیرند .

۴- نوع محتوا

الگوریتم های اینستاگرام در طول زمان، در ساخت تصویری هوشمند از محتوای مورد علاقه هر کاربر، به واقعیت نزدیک تر شده اند. اگر شما به طور مداوم عکس گربه به اشترک می گذارید، الگوریتم جدید اینستاگرام متوجه این موضوع می شود یا مثلا این موضوع را در نظر می گیرد که بیش تر پست هایی که شما لایک می کنید درباره کوهنوردی و دوچرخه سواری است.

اینستاگرام سعی می کند برای هر کاربرچیزهایی را نمایش دهد که واقعا می خواهد ببیند. بنابراین الگوریتم جدید اینستاگرام نمایش پست هایی را که تصور می کند مورد علاقه یک کاربر است، در اولویت قرار می دهد.
این ویژگی نیز برای اینفلوئنسرها یک مزیت به حساب می آید. اگر آنها درباره یک موضوع خاص محتوا تولید کنند، به آن معنی است که پست هایشان به طور مرتب برای کاربرانی که به آن موضوع توجه نشان داده اند به نمایش در می آید. پس اگر شما پست های مربوط به دوچرخه سواری و کوهنوردی را لایک می کنید، به احتمال زیاد در تب اکسپلور خود، محتوا های مربوط به ایفلوئنسرهای این دو موضوع را در بالای دیگر پست ها مشاهده می کنید.

محتوای تصویری اینستاگرام- نگاراد

به خاطر داشته باشید که اگرچه محتوای مرتبط می تواند احتمال قرارگیری شما را درفید کاربران افزایش دهد ولی فرمت یک پست چنین کاری را انجام نمی دهد. در الگوریتم جدید اینستاگرام، دیگر پست های ویدیویی بالاتر قرار نمی گیرند. البته اگر فردی همواره محتوای ویدیویی را به عکس ترجیح دهد، واضح است که اینستاگرام ویدیوهای بیش تری را در فید او قرار می دهد.
به طور مشابه، اینستاگرام برای افرادی که ازقابلیت های استوری، لایو و IGTV استفاده می کنند، هیچ مزیتی نسبت به کاربران دیگر قائل نمی شود.

زمان پست کردن در الگوریتم جدید اینستاگرام، اهمیت ویژه ای دارد

همه عوامل بالا در اینستاگرام مارکتینگ برند شما تاثیر گذارند. اگرچه، بیش تر این موارد بر روی به اشتراک گذاری محتوای مشابه تکیه دارند، بنابراین در همه موقعیت ها تاثیر یکسانی ندارند.

اینستاگرام اکنون درک می کند که مردم دیدن پست های به روز را ترجیح می دهند. درست است که آنها محتوای افراد آشنا را ترجیح می دهند اما کاربران واقعا دیدن پست های جدید را به محتواهایی که چند روز پیش به اشتراک گذاشته شده اند، اولویت می دهند.

اکنون زمان پست گذاری، بیش تر از چند سال گذشته اهمیت دارد. سیستم گذشته با در نظر نگرفتن این موضوع باعث ناامید شدن بسیاری از کاربران از اینستاگرام می شد. خوشبختانه در این الگوریتم، دیگر شاهد چنین موضوعاتی نخواهیم بود.

از زمان هایی که کاربرانتان بیش تر از همیشه فعال هستند، باخبر باشید

شما باید بیش تر از گذشته نسبت به زمان فعالیت مخاطبان مورد هدف خود حساسیت به خرج دهید. به طور ایده آل، شما باید زمانبدی خود را به گونه ای تنظیم کنید که چند ثانیه قبل از آنلاین شدن مخاطبان مورد هدف ، پست جدید خود را منتشر کنید.

در نظر داشته باشید علاوه بر اینکه هر پلتفرمی دارای یک بازه زمانی اوج فعالیت کاربران است، ممکن است هر کشور یا ناحیه نیز ساعت به خصوصی را برای آنلاین شدن در پلتفرمی، مانند اینستاگرام، داشته باشد. این موضوع برای گروه های مختلف مخاطب نیز صدق می کند؛ برای مثال، کارمندان معمولا در ساعت استراحت و ناهار خود سری به اینستاگرام می زنند.

زمان بندی اینستاگرام- نگاراد

تحقیقات CoSchedule نشان می دهد که تعامل کاربران در روزهای کاری بیش تر از آخر هفته هاست. هم چنین به طورکلی، بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام ساعت ۸ تا ۹ صبح، ۵ بعد از ظهر و ۲ نیمه شب است.

آنها هم چنین دریافته اند که پست گذاشتن بین ساعت های ۳ تا ۴ بعد از ظهر، کم ترین تعامل را به دنبال دارد. یافته های آنان برای اثبات اینکه ساعت ۲ صبح زمان مناسبی برای پست گذاشتن است، بسیار تعجب آور و شگفت انگیز است.
ظاهرا مردم در روزهای آخر هفته تعامل چندانی در اینستاگرام ندارند. اگرچه، هر گروه از مخاطبان ممکن است رفتار متفاوتی از خود نشان دهد. شما می توانید با نگاه گردن به بخش آنالیزهای اکانت خود، اطلاعات بیش تری درباره مخاطبان مورد هدف خود به دست آورید.

البته ممکن است حتی اگر بیزینسی در ساعت ۲ صبح بیش ترین مخاطبان آنلاین را داشته باشد، توانایی اینکه در این ساعت پست بگذارد را در خود نبیند. این یک مثال خوب برای ضرورت استخدام یک تیم متخصص در زمینه شبکه های اجتماعی است. با مشاوره گرفتن، شما می توانید ساعت اوج مخاطبان خود را به درستی پیدا کنید و محتوای مناسب آن زمان را تولید کنید تا کاربران به تعامل با شما ترغیب شوند.

آیا داشتن یک اکانت بیزینسی شانس شما را برای دیده شدن کم می کند؟

داشتن یک اکانت بیزینسی تاثیری مستقیم بر محل قرارگیری پست های شما ندارد. همه این ها به ارتباط کاربران با شما و عامل هایی که در بالا گفته شد برمی گردد. اگر یک اکانت بیزینسی به طور میانگین پست هایی با تعامل بالا را به اشتراک بگذارد، برای اینستاگرام به اندازه یک اکانت شخصی که ارتباط نزدیکی با کاربر دارد ارزش می یابد.
برخلاف شایعاتی مانند اینکه اینستاگرام مانع نمایش پست های اکانت های بیزینسی می شود تا تبلیغات خود را بالا ببرد، هیچ مدرکی وجود ندارد که اینستاگرام این موضوع را به عنوان یک عنصر اصلی را درالگوریتم های خود قرار می دهد.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات