۵ تکنیکی که هنگام انتخاب یک شرکت برندینگ باید از آن ها استفاده کنید

  پگاه مرادی
  ۴ آبان ۱۳۹۸
شرکت برندینگ- نگاراد

اگر شما یک بیزینس را مدیریت می کنید، احتمالا همیشه مسئله ای برای نگران شدن شما وجود دارد. این موضوع کاملا طبیعی است. حتی در کمپانی های بزرگ هم برندینگ معمولا بخشی از استراتژی بازاریابی است که مورد غفلت قرار می گیرد.
علاوه بر این، زمانی که یک بیزینس تصمیم می گیرد که روی برند خود سرمایه گذاری کند، ممکن است در طول برندسازی به این نتیجه برسد که انجام این کار نیاز به تخصص ویژه در این زمینه دارد. کمک گرفتن از یک شرکت برندینگ مناسب نباید تنها به دلیل نیاز فوری بیزینس شما انجام گیرد ( مانند نیاز داشتن به یک لوگو و…)، بلکه انتخاب شرکت برندینگ مناسب برای بیزینس شما می تواند نوع نگاه مخاطب را به برند شما تغییر دهد. بنابراین قبل از استخدام یک شرکت برندینگ، در این باره تحقیق کنید.

زمانی که می خواهید یک شرکت برندینگ را انتخاب کنید، باید فاکتورهای متنوعی را در نظر بگیرید. در ادامه ما ۵ تا از مهم ترین آن ها را آورده ایم:

۱- آیا آن ها بیزینس شما را درک می کنند

این نکته مهم ترین چیزی است که هنگام آزمودن کاندیدا های شرکت برندینگ باید به آن توجه کنید. بیش تر آژانس های برندسازی برای تحت تاثیر قرار دادن شما، بهترین نمونه های کارهای گذشته خود را، احتمالا برای بزرگ ترین مشتریان شان، به شما نشان می دهند. شما باید به فراتر از ظاهر درخشان کار آن ها توجه کنید و میزان هوشمندی و ظرفیت آن ها را در معرفی بیزینس خود بیازمایید. طراحی یک هویت بصری زیبا و تاثیر گذار برای معرفی برند کار ساده ای است اما ایجاد چنین هویتی برای برند شما، راه حلی برای مشکلات به حساب نمی آیند.

آیا شرکت برندینگ مورد نظر شما توانایی این را دارد که طرز فکر مصرف کنندگان، صنعت شما و جایگاه آن را در بازار درک کند؟ آیا آن ها ایده ها و پروسه طراحی خود را با در نظر گرفتن موارد گفته شده به اجرا در می آورند؟

اهمیت به ظاهر برند شما نکته ای بسیار مهم است، اما مانند سلاحی است که یک آژانس برندینگ باید به موقع از آن استفاده کند، نه اینکه همیشه از همین قابلیت برای برندسازی بیزینس شما کمک بگیرد.

۲- شرکت برندینگ مورد نظر شما دقیقا چه قدر به خلاقیت اهمیت می دهد؟

خلاقیت شرکت برندینگ- نگاراد

زمانی که به مبحث برندسازی می رسیم، هیچ راه میان بری برای تعیین یک استراتژی مناسب وجود ندارد. انتخاب یک شرکت برندینگ که ایده های جدید و راه حل های خلاقانه را برای حل مشکلات مدنظر قرار دهد، شما را از بیزینس های مشابه متمایز می کند و همزمان با شناسایی مشکلات و تلاش برای حل آن ها، جایگاه شما را بهبود می بخشد.

به کارگیری روش های خلاقانه شما را برجسته تر از رقیبان تان نشان می دهد. البته شما باید استراتژی های شرکت برندینگ انتخابی خود را مورد بررسی قرار دهید و ارزیابی کنید که طراحی آن ها تا چه اندازه در میان مردم محبوب است. شما می خواهید تکنیک های آن ها متفاوت از دیگر آژانس های بازاریابی و برندینگ باشد. شما باید از آن ها بخواهید که پروژه های خود را با دیگر برندهای مشابه مقایسه کنند و مزیت های کار خود را به شما نشان دهند.

شما باید شرکتی را استخدام کنید که درک عمیقی از پروسه برندینگ، طراحی و ترندهای بازاریابی داشته باشد. اگرچه خلاقانه ترین راه حل همیشه بهترین راه حل نیست اما شما باید از شرکتی کمک بگیرید که همیشه توانایی ارائه خلاقانه ترین راه حل را داشته باشد.

۳- نتایج نمونه کارهای گذشته شرکت برندینگ انتخابی شما چگونه است؟

توانایی های شرکت برندینگ و نتایج پروژه های قبلی آن ها نباید برای شما ناشناخته باشد. آیا آن ها می توانند شما را به اهداف تان برسانند؟ از آن ها معیار ها، آنالیزها، گزارشات و دیگر نتایج قابل اندازه گیری نمونه کارهای قبلیشان را بخواهید و آن ها را بررسی کنید. نرخ بازگشت مشتری یا همان ROI نمونه های مورد بررسی خود را در حین عملی کردن استراتژی های مختلف از آن ها بپرسید. آیا شرکت برندینگ انتخابی شما می تواند یک نمونه موفق از ریبرندینگ یک سازمان خاص را به شما نشان دهد؟ آیا آن ها می توانند پروژه ای را به شما معرفی کنند که طراحی آن مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است؟ آیا آن ها می توانند گزارشات و ارقام را به شما نشان دهند؟

این نکات به شما کمک می کنند تا نتایج گذشته سازمان ها را با بعد از برندسازی آن ها مقایسه کنید و به شما دیدگاهی از اثربخشی فعالیت های برندینگ شرکت مورد نظر شما می دهد.

۴- استراتژی شرکت برندینگ انتخابی شما چیست؟

برندینگ یک محصول بدون تعیین یک استراتژی مناسب برای انجام این کار غیرممکن است. بر این اساس، بیش تر آژانس های برندسازی پروسه خاصی برای انجام این کار را دنبال می کنند و استراتژی های ویژه خود را دارند. بسیاری از آن ها، پروسه کاریشان را به عنوان علامت تجاری خود نام گذاری کرده اند. این گونه آژانس ها معمولا دیدگاهی از پروسه خلاقانه و منحصر به خود را به شما نشان می دهند. اگر آن ها جزئیات استراتژی خود را با شما مطرح نکردند، از آن ها در این باره اطلاعات بیش تری بخواهید. بیش تر استراتژی های برندینگ با یک خلاصه خلاقانه یا creative brief آغاز می شود. از آن ها در این باره سوال بپرسید. تحقیقات خود را در انتخاب شرکت برند سازی مناسب کامل کنید و از کاوش در این باره احساس بدی نداشته باشید.

۵- آیا آژانس انتخابی شما همه فن حریف است؟

شما باید درک مناسبی از مشکلات بیزینس خود داشته باشید و هم چنین انتظارات خود را از خدمات تحویلی مورد نیاز مشخص کنید. واضح است که شما باید از شرکت های برندینگ انتخابی خود، بازخوردشان را درباره این نکات بخواهید اما قدم اول فهم مشکل است. به این موضوع توجه داشته باشید که آژانس های برندینگ خیلی کمی هستند که می توانند با تیم ثابت خود همه مشکلات شما را حل کنند. بیش تر آن ها به فری لنسر ها برای کامل کردن بخش هایی از پروژه های مشتریان خود وابسته هستند ( که این فری لنسرها می توانند در حوزه طراحی و گرافیک، توسعه وبسایت، تولیدمحتوا و… فعالیت داشته باشند). اطمینان پیداکنید که از آن ها درباره توانایی های مرکزی شان و چیزهایی که برای انجامشان به منابع بیرونی نیاز دارند سوال بپرسید. هرچه بیش تر آن ها توانایی انجام پروسه را به صورت داخلی داشته باشند، کار برای شما ساده تر می شود.

انتخاب یک شرکت برندینگ، به عبارت ساده تر انتخاب شرکت برندینگ مناسب، پروسه ای زمان بر است. از منابع مختلف و افراد متخصص کمک بگیرید، عملکرد شرکت های مختلف را با هم مقایسه کنید، عبارت های ناآشنا را گوگل کنید و قبل از تصمیم گیری، زمانی را برای تحقیق در این باره اختصاص دهید و در آخر، اطمینان پیداکنید که از کارکردن با شرکت برندینگ انتخابی خود لذت می برید و به این موضوع اطمینان دارید که آن ها مناسب برندینگ بیزینس شما هستند.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات