برند بوک چیست و چه کمکی به کسب و کار شما می کند؟

  پگاه مرادی
  ۷ مرداد ۱۳۹۸
برند بوک چیست - نگاراد

برند بوک چیست؟

در جواب سوال رایج ” برند بوک چیست ” باید بگوییم که برند بوک اطلاعات مختلفی درباره برند شما، به صورت داخلی در اختیار اعضای سازمان و شرکت و همچنین به صورت خارجی در اختیار شرکا و وابستگان شرکت شما و عموم مردم قرار می دهد و همین امر نشان دهنده ی اهمیت برند بوک است. اینکه برند بوک شما از چه اجزایی تشکیل شده است در همه صنعت ها معیار یکسانی ندارد؛ اما مشهورترین سازمان ها برند بوک را به عنوان راهنمایی برای اینکه همه درک کنند چگونه برند خود را به نمایش می گذارند استفاده می کنند.

برند بوک می تواند شامل بخش های زیر باشد:

  • هویت برند شما ( تکلیف، ارزش های بنیادین، خصوصیات، لحن، پیشرفت سریع و آسان و….).
  • دارایی های برند شما و استفاده مناسب از آنها (لوگو، پالت رنگ، سبک حروف، فاصله گذاری، تصاویر پس زمینه و…..) .

بعد از پاسخ به سوال ” برند بوک چیست ” نوبت می رسد به اینکه بدانیم این کتابچه چه کمکی به برند ما می کند! برند بوک ها منابع سودمندی در هنگام ریبرندینگ، برندینگ یا تاسیس یک شرکت جدید، به عنوان راهی برای در ارتباط بودن با مشریان فعلی وآینده نگر هستند. زمانی که عناصر متعدد برند شما مانند رنگ ها، لوگو و نحوه چاپ شما و … در ارتباط با هم قرار می گیرند، به مجموعه ای از قوانین تبدیل می شوند که هدف شان ساخت هویتی یک پارچه است. در ادامه مجموعه ای از دلایل قانع کننده برای داشتن یک برند بوک آورده شده است :

۱- اهمیت برند بوک در ایجاد ثبات

هر زمان که کسی از سایت شما بازدید می کند، کارت ویزیت شما را می بیند و یا بخشی از ابزارهای بازاریابی شرکت شما را مشاهده می کند، به درکی از برند شما می رسد. با داشتن مجموعه ای از قوانین و محدودیت ها، ارتباط برقرار کردن مخاطب با هویت برند شما ممکن می شود. مخاطبان با دیدن مجموعه ای از قوانین محکم و مشخص حتی در مورد کوچکترین موارد، برند شما را برندی با ثبات و یکپارچه می بینند.

از طرف دیگر کسانی که بعد ها در مجموعه ی شما استخدام می شوند، به کمک برند بوک می توانند قوانین ثابت برند شما در مورد لحن صحبت و برخورد، پوشش، لوگو ها، رنگ ها و… را به طور واضح بخوانند و آن ها را رعایت کنند، در نتیجه با عوض شدن یا اضافه شدن پرسنل، رفتار و نوع کار کارکنان که نشان دهنده ی رفتار و کار برند شما است، در طول سالیان سال ثابت است. ثبات، از این نظر اهمیت دارد که برند شما را در نظر مخاطب قابل اطمینان تر نشان می دهد و همین نشان دهنده ی اهمیت برند بوک در ایجاد ثبات برند شماست.

۲- اهمیت برند بوک در استاندارد سازی و قانون گذاری

برند بوک شما ترکیبی از قوانین مختلف در تمامی زمینه ها از جمله چگونگی استفاده از المان های بصری برند شما می باشد. این قوانین شامل فواصل موجود در لوگو، تنالیته ی رنگ ها، تایپوگرافی، مواقع استفاده از ورد مارک یا لوگو و… می شود.

شما به احتمال زیاد هویت داخلی و خارجی برند خود را می دانید، اما یک کارمند جدید ممکن است نداند. برند بوک ابزار ارزشمندی برای کارمندان شماست تا با خواندن و رعایت قوانین آن برند شما را منسجم نگه دارند و استاندارد های برند شما را حفظ کنند.

۳- اهمیت برند بوک در قابل شناسایی کردن برند شما

از آن جایی که تمام قوانین برند شما در برند بوک ذکر شده، خواندن آن باعث می شود همه ی اعضا آن ها را بدانند و اجرا کنند. اجرای قوانین ثابت برند باعث می شود برند شما یک پارچه تر عمل کند. یک پارچه نگه داشتن برند این امکان را به شما می دهد تا بلافاصله در صنعت و در میان مخاطبان مورد هدف خود قابل تشخیص باشید. برای مثال مخاطبان با مشاهده ی یک المان بصری ، سبک یا رفتار خاص می توانند برند شما را سریعا شناسایی کنند. ساختن یک برند مشخص می تواند مدت زمان زیادی بگیرد، اما هر برند با پایبند بودن به اجرای برند بوک می تواند ، به سرعت از دیگران متمایز شود.

۴- اهمیت برند بوک در متمرکز ماندن

با معرفی محصولات یا خدمات جدید، ممکن است برند شما زمان کافی برای ادامه همه ی فعالیت هایش را نداشته باشد، با اجرایی کردن برند بوک ، شما ابزار لازم برای اینکه به طور سریع و موثر یک پارچگی خود را حفظ کنید، به دست می آورید. برند بوک به شما کمک می کند تا اهداف کسب و کار، با مخاطبین مورد نظر خود را به دست بیاورید.

۵- ارزش

زمانی که هویت یک برند منسجم شد، ارزش برند افزایش می یابد. ثبات به برند شما اجازه می دهد تا به صورت تخصصی و قابل اعتماد ظاهر شود. با اجرایی کردن برند بوک، شما حفظ کیفیت و کامل بودن تصویر برند خود را آسان تر می کنید. همین امر اهمیت برند بوک در ایجاد ارزش برند شما را نشان می دهد.

تعدادی از مواردی که باید در برند بوک آورده شوند :

پالت رنگ

پالت رنگ شامل رنگ هایی هست که برند شما را تشکیل می دهند. این موضوع که از تعداد زیادی رنگ استفاده نکنید می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد و برند شما را شلوغ و نامرتب نشان ندهد. برند بوک شما باید شامل کد های رنگ باشد تا رنگ های شما در حالت چاپی فرقی با وب سایت نداشته باشد.

نحوه ی چاپ

برند بوک باید شامل سبک حروف، سایز فونت ها و سلسله مراتب فونت هایی که برند شما استفاده می کند باشد.

طراحی لوگو

این که لوگوی شما در قالب های مختلف چگونه باید نمایش داده شود، بخش مهمی از برند بوک شماست که می تواند شامل محدودیت های اندازه ، انتخاب رنگ و اینکه لوگوی شما چگونه در پس زمینه های مختلف نمایش داده می شود باشد. گاهی اوقات نمایش دادن این موضوع که لوگوی شما چگونه نباید نشان داده شود سودمندتر است. (بیش از اندازه کشیدن لوگو یا اینکه آن را در پس زمینه ناخوانا قراردهید ایده آل نیست.)

عناصر اضافه ای که برند بوک شما می تواند شامل آن ها باشد در ادامه نوشته شده است.

  • تصورات : تصورات و ابتکارات می تواند در سبک عکس برداری، نشانه های واژه ای یا آیکون هایی که در وب سایت شرکت شما یا ابزارهای بازاریابی استفاده می شود باشد.
  • لحن برند: به کلماتی که برند شما برای نشان دادن ارزش ها و خصوصیات خود استفاده می کند، اشاره دارد.
  • بدون وجود برند بوک، ثابت نگه داشتن هویت برند تقریبا غیر ممکن است. اگر برای ساخت برند بوک شرکت خود آماده اید، به یک تیم بازاریابی و برند سازی نیاز دارید. تیم برندینگ نگاراد در تهیه و تدوین برند های مختلفی تجربه دارد. برای اطلاعات بیشتر از برند بوک های تدوین شده توسط نگاراد می توانید به بخش برند بوک در نمونه کار ها مراجعه کنید.

    اگر اگر برای ساخت برند بوک شرکت خود آماده اید یا نیاز به مشاوره دارید می توانید فرم مشاوره ی زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

    اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات