تأثیر برندینگ بر فروش و بازاریابی

  مهتاب موسوی
  ۱۱ دی ۱۳۹۷
تأثیر برندنیگ بر فروش و موفقیت کسب و کار شما

دهه‌ها پیش، با آغاز انقلاب صنعتی و رشد تجارت به صورت رقابتی، برندنیگ و برندسازی بیشتر در حد یک نام، نشان و لوگوی بصری شرکت‌ها بود. این نام و نشان‌ها باعث میشد کسب و کار هر شخص به صورن ویژه در ذهن مخاطبین ثبت شود تا برند مورد نظر بتواند در میان رقبا خودش را نشان دهد. اما با پیشرفت در زمینه تجارت و فروش در رقابتی تنگاتنگ ، این روزها برندینگ معنای بسیار وسیع تری برای کسب و کارها، مشتریان و واسطه‌ها دارد و از تاثیر برندینگ بر فروش نباید غافل شد.

با تفکر در مورد یک برند خاص به احتمال زیاد به شما حسی دست میدهد که برآمده از محصولات و فضای کلی آن برند است. به طور مثال با تفکر در مورد برند نایکی (Nike) به شما حس تازگی، شتاب و پیشرفت دست میدهد. این حس هم در خود لوگوی این برند نهفته است و هم در ترکیبات رنگی و فضای تبلیغات و مشتریان نایکی. این حس شما به صورتی لحظه‌ای پدید نیامده و طی مدتی (حداقل به اندازه ۲ سال تجربه محصولات یا تبلیغات) در ذهن شما شکل گرفته است. حال اگر این حس همراه با تجربه محصولات و خدمات پس از فروش باشد که دیگر قطعا شما میدانید برند نایکی چه حس و حالی دارد و این حس شما به عنوان مصرف کننده برای مدیران برند بسیار مهم است. با مثال بالا می توان به تاثیر برندینگ بر فروش پی برد.

به صورت کلی یک برند میتواند به اهداف زیر دست یابد تا موفق تلقی شود :

یک پیام مشخص داشته باشد

Just DO It! ، پیام شرکت نایکی! این تنها یک جمله ساده و بی معنی نیست، نایکی در اصالت برند خود این مهم را قرار داده که حس بهتر شدن و رشد تنها در راستای انجام کارهای سخت و استقامت در مقابل تمرینات سخت است، که فقط باید انجامشان داد !

برای شما (صاحب برند) حس اعتبار به همراه بیاورد

اگر صاحب برند هستید و محصولات و خدماتتان در بازار وجود دارد، برایتان قطعا جالب است که در جمعی که شما را نمیشناسند راجع به برند خود حرف های دیگران را بشنوید. شما یا از شنیدن نظرات دیگر خوشحال میشوید یا ناراحت! اگر خوشحال شوید قطعا برای شما اعتبار است، قطعا شما از کار خود راضی خواهید بود و اگر جایی نام محصول/خدمات شما بیاید شما سرتان را بالا گرفته و با جرأت میگویید این برند من است. ساده به نظر میرسد ولی در رقابت تنگاتنگی که این روزها وجود دارد، تولید محصول با کیفیت تنها کافی نیست. از رنگ جلد محصول شما گرفته تا نحوه پاسخگویی نیروی خدمات پس از فروش، همه چیز مورد نقد مشتریان شما است و همین نظرات مشتریان است که منجر به خرید یا عدم خرید از برند شما میشود.

حس شما (صاحب برند) از تولید محصول/خدمات را به مشتریان هدف منتقل کند

همانطور که بحث شد حس مشتری از برند شما مهمترین نکته است. فکر کنید شما یک برند پوشاک دارید. برای بسیاری از مشتریان مهم نیست که بهترین و به صرفه ترین لباس را تهیه کنند، برای آن‌ها این مهم است که همراه با شریک خود در فروشگاه زیبا و شیک شما قدم بزنند و با لذت خرید کنند، هرچند برایشان مغازه کنار خیابان به صرفه تر است، ولی آن‌ها لذت خرید از برند را ترجیح میدهند

تاثیر برندینگ بر فروش - نگاراد

تاثیر برندینگ بر فروش این است که هوادارنتان را مشتاق به خرید قطعی کند

بعد از یک بار تجربه محصول یا خدمات شما، برای مشتریان تا حدی واضح می شود که برند شما خوب است یا بد. رفع این شک در خرید مشخص میکند که برند شما تا چه حد درست عمل کرده است. وقتی که مشتری محصول شما را قبلا استفاده کرده و به طور نسبی راضی است، اما در قفسه محصولات فروشگاه با دیدن محصول برندی دیگر و با جلد شیک‌تر، آن را انتخاب میکند و به پای صندوق میرود، فروش ( مهمترین نتیجه کسب و کارها) از آن برند دیگری شده، صرفا به دلیل اینکه هویت بصری تر آن برند قوی تر از هویت بصری برند شما بوده است. هویت بصری قوی به افزایش فروش منجر می شود و این نیز تاثیر برندینگ بر فروش است.

کسب و کار شما (صاحب برند) را به نقطه مهم وفاداری مشتری برساند

بعد از چندبار استفاده از محصولات یا خدمات شما، حالا دیگر حس مشتریان شما در مورد محصولات تان واضح است و میدانند که برند شما چگونه است. مشتری مدار است یا نه ؟ حس خوب القا میکند یا نه؟ به صرفه است یا نه؟ در اصل، سفر مشتری شما از زمان شناخت برند تا خرید محصول قضاوت را در مورد برند شما ایجاد می کند. اگر برند شما به دل مشتری نشسته باشد او همیشه در فروشگاه به دنبال برند شما است!

شما قصد خرید شکلات صبحانه دارید، وارد فروشگاه میشوید، اگر قیمت مهم نباشد ، چه برندی را خریداری میکنید؟ احتمال زیاد Nutella ، برندی قدیمی در زمینه تولید شکلات صبحانه! اگر با حضور این همه محصولات مشابه شما هنوز از Nutella خریداری میکنید، شما به این برند وفادار هستید و برای دفعات بعدی هم همین برند را تهیه کرده و حتی به بقیه هم توصیه میکنید از همین برند مصرف کنند. این مرحله در برندینگ وفاداری مشتری(Brand Loyalty) را به همراه دارد. در این مرحله به تبلیغات کمتری نیاز است و برند شما تا حد زیادی قابلیت این را دارد که دهان به دهان بچرخد و فروش ایجاد کند. یعنی شما علاوه بر مشتریان وفادار خود که از قبل حضور داشتند، مشتریان جدیدی به واسطه مشتریان قدیمی پیدا خواهید کرد و این افزایش فروش تضمینی است. دقیقا کاری که شرکت اپل در آن استاد است. با رویه برند اپل به عنوان پر ازرش ترین برند دنیا، هر ساله افراد بیشتری آیفون تهیه میکنند و به آن وفادار میشوند.

نتیجه گیری از تاثیر برندینگ بر فروش

برای موفق شدن در راستای برندینگ شما باید بدانید برای چه کسانی محصولات/خدمات خود را تولید میکنید. مشتریان شما چه دسته افرادی هستند، چه میزان بودجه دارند، چه فرهنگی دارند، چه نیازهایی دارند و … برای انجام دقیق مراحل برندینگ جواب به این سوالات بسیار واجب است، زیرا هم برند های زیادی در بازار وجود دارند و هم رقابت بالا است، در این بازار هرچه دقیق تر نفوذ کنید و جامعه هدف مشخص تری داشته باشید سرعت رشد شما بالاتر خواهد رفت. در طی اجرای درست این مسیر هزینه‌های اولیه برندینگ، کم کم به حس خوب مشتریان تبدیل میشود و با ایجاد وفاداری به برند، برای برند شما فروش حتمی ایجاد میشود و کم کم تاثیر برندینگ بر فروش نمایان می شود.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات