برندینگ و بازاریابی چه تفاوتی دارند؟

  مهتاب موسوی
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
تفاوت برندینگ و بازاریابی - نگاراد - برندینگ - مارکتینگ

برندینگ و بازاریابی دو حوزه ی حیاتی بیزنس هستند که در کنار هم فعالیت می کنند تا درآمد یک برند افزایش پیدا کند. تمام این فعالیت ها به این دلیل انجام می شود تا در مورد یک محصول یا شرکت در بین مردم آگاهی به وجود بیاورند. این دو مفهوم آن قدر به هم مرتبط و نزدیک اند که اکثر مردم تفاوت بین شان را متوجه نمی شوند.

مارکتینگ یا بازاریابی شامل مجموعه فعالیت هایی می شود که به فروش محصول یا خدمات ختم می شود. پروسه ی مارکتینگ از شناسایی نیاز های مشتریان شروع می شود تا سعی شود که آن نیاز ها توسط محصولات تولیدی یا خدمات رفع شود.

از طرفی برندینگ شامل فعالیت هایی می شود که نام و تصویر یک محصول را در ذهن مشتری می سازد. برندینگ فقط این نیست که مشتریان محصول شما را از بین محصولات رقبایتان انتخاب کنند، بلکه باید به محصول شما به چشم راه حل رفع مشکلات و نیاز هایشان نگاه کنند. اگر این دید در مشتریان ایجاد شود، باعث می شود که مشتری به برند شما وفادار بماند و ارتباط شما با مشتری طولانی مدت شود.
در ادامه جدولی را می بینید که در آن برندینگ و بازاریابی را برای شما مقایسه کرده ایم:

برندینگ و بازاریابی - تفاوت برندینگ و بازاریابی - نگاراد

تعریف مارکتینگ یا بازاریابی

مارکتینگ به عنوان مدیریت فرآیند هایی تعریف می شود که شرکت و مصرف کنندگان را گرد هم می آورد و نتیجه ی آن تبادل قابل توجه خدمات و محصولات می شود. مارکتینگ شامل فعالیت هایی از جمله تحقیقات، تبلیغات، برنامه ریزی، تولید هر گونه محتوا، فروش و رساندن محصولات یا خدمات به دست مشتریانی می شود که از آن محصول سود می برند. مارکتینگ فقط تعریف کردن از محصول و فروختن آن نیست، بلکه شامل تمام فعالیت هایی می شود که انجام می شود تا مشتریان جذب شوند و با آن ها ارتباط برقرار شود.

دراینجا چند اقدام مهم در مارکتینگ را برایتان می گوییم:
• شناسایی نیاز مشتریان
• تعیین کردن اندازه ی بازار و جنبه های سود آور
• مشخص کردن اینکه کدام فعالیت یا محصول از شرکت بیشتر به درد مشتریان می خورد
• پروموت محصول یا سرویس با هدف فروش
• برقراری ارتباط هرچه بیشتر با مشتری

4p - بازاریبابی - مارکتینگ - تفاوت برندینگ و بازاریابی

همان طور که در شکل بالا می بینید به ترکیب محصول (product)، قیمت (price)، مکان (place) و گسترش محصول (promotion) ترکیب مارکتینگ گفته می شود.

تعریف برندینگ

برای فهمیدن اصطلاح برندینگ، اول از همه باید بدانید که برند چیست؟ برند یک نام، لوگو، علامت، نشان، شعار یا ترکیبی از تمامی این هاست که استفاده می شود تا محصولات یا خدمات یک شرکت خاص در میان محصولات و خدمات شرکت های دیگر قابل شناسایی شوند. برندینگ مجموعه ی فعالیت هایی است که باعث می شود نام و تصویر متمایزی برای محصول یا خدمتی خاص به وسیله ی ابزار های تبلیغاتی در ذهن مخاطب شکل بگیرد.

تلاش برندینگ این است که برند در بازار حضور قابل توجهی داشته باشد و همین باعث جذب مخاطب و بازگشت سرمایه و افزایش فروش با برندینگ در طولانی مدت شود. تمرکز برندینگ بر این است که اعتماد بیشتری در ذهن مخاطب ایجاد کند، ارزش برند را بالا ببرد و باعث شود مشتری تجربه های خوبی در ارتباط با محصول یا شرکت داشته باشد.

با تعریف کامل برندینگ و بازاریابی احتمالا تا حد بسیار خوبی توانسته اید تفاوت این دو مورد را تشخیص دهید.

تفاوت های کلیدی بین برندینگ و بازاریابی

تفاوت برندینگ و بازاریابی را با نکاتی که در ادامه می گوییم، برای شما بسیار قابل درک می شود:

۱- مارکتینگ به عنوان مدیریت فرآیند هایی تعریف می شود که شرکت و مصرف کنندگان را گرد هم می آورد و نتیجه ی آن تبادل قابل توجه خدمات و محصولات می شود. در صورتی که برندینگ مجموعه فعالیت هایی است که نام یک برند را به یک محصول خاص مرتبط می کند، این کار باعث می شود که هر وقت مشتری نام آن محصول را شنید، به یاد بیاورد که آن برند خاص این محصول را تولید می کند.

۲- مارکتینگ برای بیزنس است در حالی که برندینگ برای مشتری است.

۳- مارکتیگ باعث افزایش مستقیم مشتریان می شود در حالی که برندینگ تلاش می کند تا مشتری به برند اعتماد کند و به برند وفادار بماند.

۴- مارکتینگ بر روی تصمیم های آنی مشتری برای خرید اثر می کند، یعنی کاری می کند که مشتری با دیدن یک تبلیغ خاص تصمیم بگیرد همان لحظه محصول را بخرد، ولی پروسه ی برندینگ به این شکل است که مشتری به دلیل اثر خاصی که یک برند در ذهنش به جا گذاشته تصمیم به خرید یک محصول می گیرد.

۵- مارکتینگ مزایای محصول یا آفر خاص یک شرکت را به مشتری گوشزد می کند در حالی که برندینگ رویا های مشتری را به نمایش می گذارد. یعنی بیشتر بر روی بعد احساسی ماجرا کار می کند و به مشتری می گوید با خریدن این محصول به رویایت می رسی.

۶- اگر بخواهیم از نظر استراتژی بررسی کنیم، برندینگ وسیله ای است که محصول را به سمت جلو می کشد در حالی که برندینگ محصول را رو به جلو هل می دهد.

۷- مارکتینگ ارزش مورد نظر را افزایش می دهد در حالی که برندینگ ارزش های جدید می سازد.

۸- هدف نهایی مارکتینگ فروش است در حالی که هدف نهایی برندینگ افزایش شهرت و اعتبار برند است.

۹- مارکتینگ در مشتری نیاز ایجاد می کند در حالی که برندینگ سعی دارد بین مشتری و شرکت یک رابطه ی محکم و سالم ایجاد کند.

۱۰- مخاطب مارکتینگ مشتریان هدف هستند در حالی که مخاطب برندینگ احساسات مردم است.

جمع بندی در مورد برندینگ و بازاریابی

مارکتینگ اولین قدمی است که کارخانه بر می دارد تا نیاز های مشتریان را بیشتر و بیشتر کند و باعث شود بازار محصولات یا خدمات گسترش پیدا کند. در حالی که برندینگ سعی می کند تا ارزش محصول را نزد مشتریان بالا ببرد.

مارکتینگ یا بازاریابی بیشتر محصولات و خدمات شما را پروموت می کنند، در واقع یک تاکتیک هل دهنده به جلو به حساب می آیند. مارکتینگ در عمق فرآیند خود پیام هایی از این دست را به مخاطب القا می کند تا نتایج فروش مورد نظر را برای شما دریافت کند: ” محصول ما را بخرید چون از محصولات دیگر بهتر است” یا “چون فلان سلبریتی محصول ما را دوست دارد یا چون محصول ما باحال است آن را بخرید.” یا “چون شما فلان مشکل را دارید و محصول ما مشکل شما را حل می کند آن را بخرید.” و….

در این بیان ما بیش از حد مارکتینگ را برای شما ساده سازی کردیم تا به خوبی آن را متوجه شوید، اما بدانید که این خلاصه ی کلام است. برندینگ نمی گوید ” من را بخر!” بلکه می گوید ” این چیزی است که من هستم، من به این دلیل وجود دارم، اگر موافقی، اگر من را دوست داری، می توانی من را بخری، از من حمایت کنی و اگر از دستم راضی بودی من را به دوستانت معرفی کنی.”

برندینگ چیزی است که همیشه باید جلو تر از مارکتینگ باشد و آن را پشتیبانی کند. یعنی برندیگ زمینه ساز بازاریابی است. برندینگ محصول شما را به جلو هل نمی دهد، بلکه جلوتر از محصول شما ایستاده و زمینه های اولیه را از قبل فراهم کرده و آن را به سمت جلو میکشد.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات