چگونه فواید دیجیتال مارکتینگ آن را به یک باید برای هر بیزینس کوچکی تبدیل می کند؟

  پگاه مرادی
  ۹ آذر ۱۳۹۸
فواید دیجیتال مارکتینگ- نگاراد

با پیشرفت تکنولوژی، غیر منتظره نیست که بازار بیزینس های متنوع، به حالت دیجیتالی تبدیل شده باشند. به این ترتیب، فواید دیجیتال مارکتینگ بیش تر از گذشته مورد توجه قرار می گیرد. هر روز تعداد بیش تری از مصرف کنندگان در فضاهای آنلاین اقدام به خرید محصولی می کنند.

بر اساس بررسی های Forbes، حدود ۸۲ درصد از مصرف کنندگان ابتدا درباره محصولات موردنظرشان اینترنت در تحقیق می کنند.
Tech Crunh نیز گزارش داده است که امروزه به طور میانگین، ۷۹ درصد افراد به صورت آنلاین خرید می کنند.

بنابراین، برنامه شما به عنوان صاحب یک بیزنس برای دسترسی به این افراد چیست؟ پاسخ استفاده از استراتژی های “ دیجیتال مارکتینگ “ است.

هر روز تعداد بیش تری از بیزینس های کوچک از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ برای دسترسی به مخاطبان مورد هدف شان در فضای آنلاین و تعامل موثر با آن ها استفاده می کنند.ثابت شده است که تکنیک های دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه ترین راه برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان احتمالی به حساب می آیند.

فکر می کنید این همه هیاهو درباره فواید دیجیتال مارکتینگ اغراق آمیز است؟ ۱۰ دلیل زیر را بخوانید تا قانع شوید که هر بیزینسی نیاز دارد تا از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به نفع خود استفاده کند:

 

۱- دیجیتال مار کتینگ قوی ترین نوع بازاریابی است

 

دیجیتال مارکتینگ پتانسیل این را دارد که یک راه مستقیم برای دسترسی و تعامل شما با مخاطبان مورد هدف تان ایجاد کند. در اینجا چند مثال واقعی از بیزینس های مختلف را آورده ایم که استراتژی های خود را تغییر داده اند و با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ با تعداد بیشتری از مخاطبان کسب و کار خود ارتباط برقرار کرده اند.

 
  • کمپانی Nidhi اعلام کرده است که با تمرکز بر روی شبکه های اجتماعی خود در یک دوره سه ماهه، میزان فروش خود را ۷۱۴ برابر کرده است.
  • یک کسب و کار مربوط به تجهیزات موتور سواران، با سئو و بهینه سازی وب سایت خود، ارزش بیزینس خود را تنها در پنج ماه حدود ۸۰۰ میلیون افزایش داده است.
  • یک باشگاه ورزشی با اجرای یک کمپین تبلیغاتی نود روزه در اینستاگرام، ۲۱۰ عضو جدید جذب کرده است. این نمونه های واقعی، فواید دیجیتال مارکتینگ، استفاده از استراتژی های مناسب و اجرای صحیح آن ها را نشان می دهد.
 

۲- دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه ترین روش بازاریابی است

  مقرون به صرفه ترین روش بازاریابی- نگاراد

یکی از مهم ترین فواید دیجیتال مارکتینگ، مقرون به صرفه بودن آن است. زمانی که موضوع به اجرای استراتژی های بازاریابی سنتی می رسد، رقابت بیزینس های کوچک ( که اغلب بودجه مالی محدودی دارند )، با کمپانی های بزرگ بسیار دشوار است. اما با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه، بیزینس های کوچک می توانند بیش ترین سود ممکن را از تلاش خود در زمینه بازاریابی ببرند.

درحالی که تکنیک های بازاریابی سنتی معمولا با هزینه های مخفی زیادی همراه هستند، تنها هزینه هایی که در دیجیتال مارکتینگ ضروری هستند، اختصاص دادن زمان کافی برای اجرای استراتژی ها و کمک گرفتن از متخصصان حرفه ای دراین زمینه است. سئو، بازاریابی محتوا و ایجاد تعامل با مخاطبان مورد هدف در شبکه های اجتماعی، تکنیک هایی زمان بر هستند ولی روش هایی مانند کمپین های تبلیغاتی در اینستاگرام و رپورتاژ آگهی وجود دارند که در سریع ترین زمان ممکن نتیجه می دهند.

 

۳- از فواید دیجیتال مارکتینگ، قابل اندازه گیری بودن آن است

 

سوال مهم این است که از کجا اطمینان پیدا می کنید که استراتژی های بازایابی شما نتیجه بخش هستند؟

تنها راه اینکه کاملا مطمئن شوید که استراتژی های بازاریابی خود را به درستی انتخاب کرده اید، ارزیابی و اندازه گیری نتایج در طول زمان است. در حالی که زیر نظر گرفتن پیوسته نتایج یک کمپین تبلیغاتی در بازاریابی سنتی، مانند آگهی های تبلیغاتی در تلویزیون و رادیو می تواند بسیار دشوار باشد، هر تکنیک دیجیتال مارکتینگی که شما تصمیم به استفاده از آن بگیرید، قابل اندازه گیری است. این دلیل به تنهایی برای سرمایه گذاری در زمینه دیجیتال مارکتینگ و استفاده از تکنیک های آن کافی است.

آنالیز دیجیتال مارکتینگ به شما نشان می دهد که استراتژی انتخابی شما، صرف نظر از نوع آن، نتیجه بخش هست یا نه. با زیر نظر گرفتن کمپین های دیجیتال مارکتینگ خود در دنیای واقعی، متوجه می شوید که کدام تکنیک بهترین نتیجه را می دهد. بنابراین، شما توانایی این را خواهید داشت که استراتژی خود را اصلاح کنید. هم چنین می توانید از بینشی که به دست آورده اید در انتخاب کمپین های آینده استفاده کنید.

برای مثال، فرض کنید که برای معرفی یک محصول جدید می خواهید از یک کمپین در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. شما تصمیم گرفته اید که در یک دوره زمانی دوهفته ای، تعداد مشخصی پست به اشتراک بگذارید. با آنالیز شبکه های اجتماعی، می توانید ببینید که کدام یک از پست های شما بیش ترین عکس العمل را از مخاطبان مورد هدف تان دریافت کرده است و کدام پست از همه محبوب تر است. شما می توانید از این گونه ارزیابی ها برای بالابردن بازده کمپین های آینده و اصلاح اشتباهات خود استفاده کنید.

آنالیز داده ها در دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می دهد تا به صورت هوشمندانه از توانایی ها و منابع تان استفاده کنید و بودجه خود را به موارد ضروری اختصاص دهید. از آنجا که دیگر شما حدس نمی زنید که چه چیزی نتیجه بخش است و چه چیزی نیست، می توانید هزینه های غیرضروری را کاهش دهید و تمرکز خود را روی استراتژی هایی قراردهید که احتمال جذب بیش ترین نرخ رضایت مشتری را دارند.

برای اینکه قدرت دیجیتال مارکتینگ را به درستی درک کنید، این موضوع را درنظر بگیرید که یک کسب و کار می تواند با استفاده از پلتفرم های اجتماعی و سرویس های تبلیغات آنلاین در عرض چند دقیقه به صدها مخاطب دسترسی داشته باشد در حالی که دسترسی به همین میزان مخاطب، یا حتی کم تر، با استفاده از تبلیغات مستقیم، مانند چاپ بروشور و تبلیغات کاغذی یا حتی استفاده از بیلبوردها و تبیلغات تلویزیونی، بسیار هزینه بر است.

 

۴- هدفگیری دقیق مخاطبان ایده آل از مهم ترین فواید دیجیتال مارکتینگ است

 

زمانی که بر روی یک بیلبورد یا جلد یک مجله تبلیغ می کنید، احتمال خیلی کمی وجود دارد که پیام شما به مخاطبان مورد هدف تان برسد. در واقع، تکنینک های تبلیغات در بازاریابی سنتی، تیری در تاریکی هستند. اگرچه راه ها و تکنیک هایی در بازاریابی سنتی وجود دارند که شانس موفقیت بیش تری در برقراری ارتباط با مخاطبان دارند، اما در هر صورت قابلیت های موجود در دیجیتال مارکتینگ را برای شما فراهم نمی کند .

  مخاطبان- فواید دیجیتال مارکتینگ - نگاراد  

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، شما می توانید اطمینان پیداکنید که مصرف کنندگان مورد هدف تان در حال بازدید از محتواهای شما هستند. سئو و بهینه سازی وب سایت این امکان را برای شما فراهم می کند که به کاربرانی دسترسی پیدا کنید که در فضاهای آنلاین در حال جست و جوی موضوعات و محتواهایی هستند که به بیزینس شما مرتبط است. درحالی که تبیلغات کلیکی، رپورتاژ آگهی و کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی آن دسته از کاربرانی را مورد هدف قرار می دهد که با محصولات و خدمات شما از قبل آشنا هستند یا توسط افراد معتبر آوازه بیزینس شما را شنیده اند.

با تقویت روش های مورد هدف قرار دادن مخاطبان، شما می توانید از بودجه و منابع خود حداکثر استفاده را بکنید و مطمئن باشید که هزینه و وقت خود را صرف تبلیغاتی کرده اید که توسط مخاطبان مورد نظر شما و آن هایی که احتمالا به خرید محصولات علاقه مندند، دیده شده است. تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می دهند تا اطمینان پیدا کنید که تلاش خود را بر روی اجرای استراتژی هایی می گذارید که واقعا نتیجه می دهند و احساس آرامش حاصل از این دانش، یکی از فواید دیجیتال مارکتینگ است.

 

۵- بسیاری از مردم ابتدا در فضاهای آنلاین تصمیم به خرید چیزی می گیرند

 

به زمان هایی فکر کنید که از گوگل و دیگر موتورهای جست و جو برای پیداکردن اطلاعاتی که به آن ها نیاز دارید استفاده می کنید. مصرف کنندگان هم رفتار یکسانی دارند؛ آن ها برای پیداکردن خدمات یا محصولاتی که می تواند بزرگترین مشکل شان را حل کند، جست و جو می کنند.

۹۳ درصد از خریدهای آنلاین از جست و جوی چیزی شروع می شود. مصرف کنندگان قبل از اینکه بدانند به چه محصولات یا خدماتی نیاز دارند، به دنبال پاسخی برای سوال خود یا راه حلی برای چالش شان هستند و معمولا در حین جست و جو در اینترنت با محصولات و خدماتی که به کمک آن ها می آید آشنا می شوند. یک بررسی نشان داده است که اغلب مصرف کنندگان ترجیح می دهند که قبل از ارتباط با یک بیزینس، ابتدا همه راه های ممکن را بررسی کنند. این بررسی ها می تواند شامل پروفایل شبکه های اجتماعی بیزینس ها و تبلیغات آنلاین آن ها باشد.

در این جا یک موقعیت استثنائی برای بیزینس های کوچک به وجود می آید که در مراحل ابتدایی، با آموزش رایگان مشتریان احتمالی، یک ارتباط دوستانه با آن ها برقرار کنند. با تولید محتوای مرتبط و متعامل که برای موتورهای جست و جو بهینه سازی شده است، شما می توانید محبوبیت آنلاین خود را افزایش دهید و با مخاطبان زمانی ارتباط برقرار کنید که بیش ترین اهمیت را برای آن ها دارید.

 

۶- از فواید دیجیتال مارکتینگ دسترسی به مشتریانی است که در شبکه های اجتماعی هستند

 

احتمالا یکی از مهم ترین فواید دیجیتال مارکتینگ همین موضوع است. با استفاده از ترفندهای بازاریابی سنتی، ممکن است شما محدودیت هایی را احساس کنید. تبلیغات چاپی تنها در منطقه و زمان خاصی امکان پذیر هستند و اگر شما سعی کنید این گونه محدودیت ها را حذف کنید، باید بودجه خود را افزایش دهید. اما در دیجیتال مارکتینگ، شما به افرادی حتی بیش تر از کل مخاطبان مورد هدف خود دسترسی دارید. تنها محدودیت شما در اینجا، استراتژی ها و خلاقیت های شماست.

صرف نظر از اینکه بیزنس شما در چه حوزه ای فعالیت می کند، به احتمال زیاد مشتریان احتمالی تان بخشی از زمان خود را در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام می گذرانند. تقریبا می توان گفت یک سوم جمعیت کره ی زمین از پلتفرم های اجتماعی به طور مداوم استفاده می کنند.

  دیجیتال مارکتینگ و شبکه های اجتماعی- نگاراد

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا با این مخاطبان فعال در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید. در این شبکه ها نه تنها می توانید محتوای خود را منتشر و برندتان را تبلیغ کنید، بلکه می توانید توسط تبلیغات داخلی این پلتفرم ها به افرادی دسترسی پیدا کنید که به احتمال زیاد از محصولات و خدمات شما استقبال می کنند اما شما را دنبال نمی کنند. متاسفانه این گونه تبلیغات در ایران به علت وجود تحریم ها قابل استفاده نیستند.

مهم ترین نکته این است که شبکه های اجتماعی برای شما موقعیتی فراهم می کنند تا با مخاطبان مورد هدف خود گفت و کرده و تعامل داشته باشید. به جای پست گذاشتن و ندانستن نظر مشتریان، شما می توانید با هر کدام از آن ها مکالمه ای در دنیای واقعی داشته باشید و ارزش برند خود را برای آن ها چندین برابر کنید. این چیزی است که تکنیک های بازاریابی سنتی نمی توانند به شما پیشنهاد بدهند.

 

۷- سئو به شما کمک می کند تا به خریداران آنلاین ایده آل دسترسی پیدا کنید

 

سئو یکی دیگر از تکنیک های قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است که مزیت های خاص خودش را دارد. با بهینه سازی محتوای وب سایت برای موتورهای جست و جو، شما می توانید خریداران آنلاین بیش تری را جذب کنید. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در توصیف محصولات یا خدمات پیشنهادی شما، ترافیک سایت شما را افزایش می دهد و این اتفاق در بلند مدت می تواند مسیر شغلی شما را نیز تغییر دهد.

سئو تنها یک ابزار برای بیزینس های مطرح نیست. بسیاری از مصرف کنندگان در جست و جوی بیزینسی در نزدیکی خود هستند و این جست و جوهای آنلاین در نهایت به خرید چیزی هدایت می شود. در حقیقت، طبق بررسی های گوگل، ۲۸ درصد از جست و جو کنندگان در انتها چیزی را خریداری می کنند. سئوی محلی و بهینه سازی سایت برای نتایج منطقه، شهر یا کشور محل زندگی شما، می تواند یک تکنیک دیجیتال مارکتینگ بسیار ارزشمند برای بیزینس هایی باشد که به دنبال جذب مشتری از یک منطقه خاص هستند؛ مانند رستوران ها.

 

۸- دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا با کاربران موبایلی ارتباط برقرار کنید

  ارتباط با کاربران موبایلی- نگاراد

یکی دیگر از فواید دیجیتال مارکتینگ این است که به شما این امکان را می دهد تا با کاربرانی که از گوشی های هوشمند خود برای جست و جو استفاده می کنند، ارتباط برقرار کنید. بالای نیمی از کاربران آنلاین با استفاده از گوشی های خود از وب سایت ها بازدید می کنند. دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا با همه افرادی که از گوشی های هوشمند، تبلت ها و کامپیوتر های خود برای جست و جو استفاده می کنند دسترسی داشته باشید.

 

۹- شما می توانید به سرعت و به راحتی استراتژی ها و تکنیک های خود را برای گرفتن بهترین نتیجه، تعدیل کنید

 

با اجرای تکنیک های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی یا روزنامه ای، شما باید تا انتهای کمپین خود صبر کنید تا بتوانید نتایج را ارزیابی کنید و اگرچه شما می توانید از تجربه های خود برای اصلاح کمپین های بعدی استفاده کنید، اما در ” آن لحظه” برای تغییر نتیجه و بهبود آن کاری از دست شما برنمی آید.

در حالی که هنگام استفاده از تکنیک های بازاریابی سنتی ممکن است نیاز باشد شما هفته ها یا حتی ماه ها صبر کنید تا ببینید کدام استراتژی نتیجه بخش است، دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می دهد تا نتایج حقیقی کمپین ها را هم زمان با اجرای آن ها ببینید و برای بهبود آن ها، همواره اصلاحاتی را عملی کنید.

با آنالیز وب سایت، شما می توانید تعداد کاربرانی را که از سایت شما بازدید کرده اند ببینید، با صفحات مورد علاقه آن ها آشنا شوید و ببینید که تقریبا چه مقدار زمانی را برای مطالعه هر صفحه اختصاص داده اند. شما هم چنین می توانی روزهایی را که سایت شما بیش ترین میزان ترافیک را دارد مشخص کنید. همه این اطلاعات به شما دیدگاهی می دهد که در طول زمان به بهبود کمپین شما کمک می کند.

به عنوان نمونه، فرض کنیم که شما بخشی از استراتژی بازاریابی خود را به نوشتن وبلاگ اختصاص داده اید. شما می خواهید ببینید که آیا باید به نوشتن بلاگ ادامه دهید یا روی موضوعات دیگری تمرکز کنید. شما می توانید به سرعت و به سادگی به آنالیز وبلاگ خود مراجعه کرده و مشاهده کنید که چه تعداد کاربر در حال مطالعه بلاگ های شما هستند و چه تعدادی نسبت به آن عکس العمل نشان داده اند. زیر نظر گرفتن میزان موفقیت این گونه کمپین های بازاریابی محتوا به شما این اجازه را می دهد تا از تکنیک های خود، بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

 

۱۰- یکی از فواید دیجیتال مارکتینگ این است که بیزینس شما را وارد دنیای رقابت می کند

  رقابت بیزینس ها- نگاراد

برای بیزنس های کوچک معمولا مشکل است که با کمپانی های بزرگ رقابت کنند و دلیل این موضوع، بودجه و منابع محدود آن هاست. اما دیجیتال مارکتینگ به برندهای کوچک تر اجازه می دهد که بخشی از دنیای رقابت آنلاین باشند. تکنیک های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات چاپی، گران هستند و برای تاثیر گذاشتن روی مخاطبان، نیاز به بودجه های کلان دارند ولی تکنیک های دیجیتال مارکتینگ معمولا مقرون به صرفه هستند و به همه بیزینس ها این امکان را می دهند تا بخشی از رقابت آنلاین باشند.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، بیزینس های کوچک تر هم می توانند محصولات و خدمات خود را به صورت محلی، یا حتی بین المللی، تبلیغ کنند. اگر بیزینس شما به مکان مشخصی محدود نشده است، شما می توانید از دیجیتال مارکتینگ برای ارتباط با مخاطبان ایده آل خود در سراسر دنیا استفاده کنید. به این ترتیب، بیزینس ها می توانند مشتریان جدیدی برای محصولات و خدمات شان پیداکنند.

دیجیتال مارکتینگ هم چنین در زمینه ارائه بیزینس قوانین بازی را تغییر داده است. اگرچه بیزینس های کوچک تر ممکن است نتوانند ازعهده پرداخت بعضی از لوازم جانبی گران قیمت، گرافیک باکیفیت و دیگر عناصر یک ارائه قوی بر بیایند، آن ها می توانند به راحتی یک وب سایت دقیق و جذاب را راه اندازی کنند که مشتریان را به خود جذب می کند.

 

چگونه از فواید دیجیتال مارکتینگ به نفع خود استفاده کنیم؟

 

همان طور که می بینید، راه های بسیار زیادی وجود دارد که دیجیتال مارکتینگ از طریق آن ها، دسترسی و تعامل شما را به مخاطبان مورد هدف تان افزایش می دهد. دیجیتال مارکتینگ بهترین راه دسترسی به مخاطبان در هر جای دنیا است، مخصوصا زمانی که در حال جست و جوی موضوعی مربوط به برند شما هستند.

این موضوع اهمیت دارد که شما قبل از تولید و انتشار محتوا یا اجرای کمپین های تبلیغاتی، یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ تعریف شده داشته باشید. در نظر بگیرید که اهداف کلی بیزینس شما چه چیزهایی است و برای دیجیتال مارکتینگ خود اهداف هم سو با آن ها را تعریف کنید. سپس، تصویری از مخاطبان ایده آل خود به دست آورید و تصمیم بگیرید که از چه استراتژی های دیجیتال مارکتینگی می خواهید استفاده کنید و یک برنامه برای زیر نظر گرفتن و اندازه گیری نتایج طراحی کنید.

اگر شما برای تعریف استراتژی یا هر کدام از بخش های گفته شده نیاز به کمک دارید، متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ در نگاراد می توانند به شما مشاوره دهند. تیم ما می تواند با استفاده از تکنیک هایی مانند سئوی سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و دیگر استراتژی های بازاریابی به بیزینس شما در استفاده موثر از فواید دیجیتال مارکتینگ کمک کند. زمانی که احساس کردید بیزینس شما آمادگی این را دارد تا دردنیای آنلاین از رقیبان خود متمایز شود، با ما تماس بگیرید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات