ایده هایی برای برندینگ رستوران

  پگاه مرادی
  ۹ شهریور ۱۳۹۸
برندینگ رستوران- نگاراد

بر هیچ کسی پوشیده نیست که فضای صنعت رستوران شلوغ و سرشار از رقابت است. سوال اساسی برای رستوران داران این است: چگونه می توانیم مشتری را جلب رستوران خود کنیم در حالی که تنوع رستوران ها آنقدر بالا رفته که به بی نهایت میل می کند؟ و چگونه کاری کنیم که آنها مشتاق برگشتن به رستوران ما شوند؟
ایجاد یک استراتژی قوی برای برندینگ رستوران به شما کمک می کند. صنعت رستوران رو به رشد است اما هم چنان در بین سرویس های خدماتی و خرده فروشی، بیش ترین آمار عدم موفقیت را دارد.

طبق صحبت های H.G.Parsa نویسنده مقاله معروف “چرا رستوران ها شکست می خورند؟” وقتی که یک رستوران بتواند یک برند قابل شناسایی را برای خود به وجود بیاورد، می تواند روی وفاداری مشتریان و تبلیغات دهان به دهان حساب کنند. در نهایت ۶۵ درصد کسب و کار های یک سازمان توسط یک مشتری قبلی به سازمان هدایت شده است.

حالا، ایجاد استراتژی برندینگ برای رستوران آن گونه که شما فکر می کنید ساده و بدون مانع نیست؛ برندینگ رستوران موضوعاتی بیش تر از داشتن یک لوگوی خوب را شامل می شود. ایجاد یک برند که به طور حقیقی مشتریان شما را به تکاپو بیاندازد و آن ها را به دوباره آمدن ترغیب کند، به کار زیادی نیاز دارد، اما پاداش این کار داشتن کسب و کاری با ثبات با مشتریان وفادار است.

وفاداری به برند برای تمام صنعت ها یک هدف و آرزو به حساب می آید. برای رستوران ها، رسیدن به این هدف دشوارتر است چون بیش تر مشتریان ذائقه ها و ترجیحات گوناگونی برای تجربه های مختلف دارند اما داشتن یک برند همه چیز تمام به مشتریان اجازه می دهد تا در مورد تجربه شان در رستوران شما، احساس خوبی داشته باشند، حتی اگر غذا به دلخواه آنها طبخ نشده باشد و سرویس شما بی عیب نباشد.

به آخرین رستورانی که شما واقعا به آن وفادار بوده اید فکر کنید. چرا دائما به آنجا می رفتید؟ به عنوان یک مثال گویا در این زمینه می توان به Starbucks در مقابل Dunkin اشاره کرد چون که مردم درباره رفتن به اولی بسیار پر شور هستند در حالی که تعداد زیادی از افراد مخالف Dunkin هستند. هر دوی آنها شعبات زیاد، همراه با برند شناخته شده دارند و این ویژگی ها یک شبه به وجود نمی آیند. هردوی آنها یک هدف، ماموریت، برند قابل رویت و موقعیت شفاف بازاری دارند.

Starbucks در مقابل Dunkin- نگاراد

اما برندینگ رستوران اصلا به چه معناست؟

برند شما چیزی است که مردم درباره شما، وقتی که حضور ندارید می گویند.

برند شما چیزی است که می خواهید از شما در خاطر مشتری و جامعه، از لحظه ای که وارد رستوران شما می شوند تا ثانیه ای که به صورت آنلاین جست و جو می کنند، بماند. برند در همه جا منعکس می شود، حتی در شبکه های اجتماعی شما.
برند منحصر به فرد شما یک جنبه با ارزش از بیزینس شما به حساب می رود. برند مانند قطب نمایی است که تمام تصمیمات شما در خصوص رستوران را به جهت درست هدایت می کند و به شما اطمینان می دهد که ارزش، بینش، هدف و ماموریت رستوران شما رعایت می شود.

با ما همراه باشید تا قدم به قدم راه های ایجاد یک استراتژی بردینگ رستوران را یاد بگیرید:

۱- بیانیه ای برای ماموریت خود به وجود بیاورید

برندینگ هر رستوران موفقی با یک داستان شروع می شود که دلیل پیوستن به این صنعت را نشان می دهد. شما باید زمان کافی را صرف ایجاد داستان شروع، ماموریت و اهداف اصلی خود کنید. توسعه برند خود را با جواب دادن به این سوالات آغاز کنید:

 • شما که هستید؟
 • کار شما چیست؟
 • چرا این کار را انجام می دهید؟
 • آرزوی به دست آوردن چه چیزی را دارید؟
 • چگونه می خواهید به آرزوی خود برسید؟

جواب این سوال های ساده می تواند بنیاد برند شما را با توجه به باورها، اهداف و ارزش ها مشخص سازد.

چیزی که شما را از رقیبان متمایز می سازد، که همان اصل فروش منحصر به فرد شماست (USP) به همین اندازه اهمیت دارد و به احتمال زیاد یک یا تعداد بیش تری پاسخ به سوالات بالا می دهد. نوشتن و نمایش دادن جواب ها بسیار سودمند است چون شما می توانید این پروسه را با خواندن دوباره پاسخ ها پیگیری کنید و برند خود را توسعه دهید.

چگونه یک بیانیه برای ماموریت برند خود ایجاد کنیم؟

بیانیه ماموریت برند یا گزارش ارزش های آن باید پایه و اساس فرهنگ کار، محصول، محیط، کارمندان و مشتریان برند شما باشد. این بیانیه باید صریح باشد و جنبه های منحصر به فرد رستوران شما را آشکار سازد. بیانیه شما نباید لزوما یک متن بلند باشد، بلکه می تواند یک یا دو جمله کوتاه دریاره ماموریت و وظایف برندتان باشد ولی مقصود را به طور کامل برساند. وقتی که آن را می نویسید به مشتریان خود فکر کنید؛ اینکه رستوران شما چگونه به آنها سرویس می دهد و چرا شما چنین خدماتی را فراهم کرده اید؟ چرا شما سرو چنین غذاهایی را در چنین محیطی انتخاب کرده اید؟ شما به مشتریان خود چه چیزی را متعهد می شوید؟ چرا آنها باید به تعهدات شما اهمیت بدهند؟ اهداف شما چگونه بر مشتریانتان تاثیر می گذارد؟ بیانیه شما به طور معمول باید شامل پاسخ این سوالات نیز بشود.

۲- موقعیت برند خود را در بازار محکم کنید

حالا که شما جواب “چرا ها” ی خود را می دانید، وقت آن رسیده که به سراغ “چه چیزی” و “کجا” برویم. این موضوع به عنوان موقعیت سازی برند شناخته شده است یا اینکه چگونه یک برند با رقبایش تفاوت دارد و در کجای ذهن مشتریان قرار می گیرد. محکم کردن موقعیت خود در بازار به شما این موقعیت را می دهد که بتوانید درباره ارزش خود با مشتریان دوراندیش و احتمالی تان به طور کار آمد گفت و گو کنید. ۴ نکته اساسی برای تصمیم گیری در اینجا وجود دارد:

 • قیمت
 • محصول
 • تبلیغات
 • مکان

شما می توانید از بعضی از روش ها و ابزارها برای نوشتن افکار خود در طول پروسه کمک بگیرید. نتیجه نهایی بررسی اجمالی برند و بیزینس شما به صورت کامل است.

یک جنبه مهم دیگر برای موقعیت یابی برند این است که مشخص کنید برند شما در کجای بازار قرار می گیرد. بر روی منو و محتوای خود تمرکز کنید و اینکه هر کدام در رستوران های اطراف شما به چه اندازه خوب هستند.

شما می توانید این موضوع را با تشخیص نقاط قوت و ضعف رستوران، موقعیت ها و رقیبان به طور کامل تعیین کنید. برای ایده گرفتن، فراتر از تیم خود فکر کنید: از افرادی که در همسایگی شما قرار دارند نقاط قوت خود را بپرسید و از آنها بخواهید رقیبانتان در منطقه را به شما معرفی کنند. مشاوره گرفتن از مشتریان احتمالی یک راه مناسب برای درک این موضوع که برند شما چگونه موفق خواهد شد می باشد؛ زیرا آنها کسانی هستند که به رستوران شما می آیند.

منو و محتوای رستوران- نگاراد

منو و محتوای رستوران- نگاراد

۳- برای برندینگ رستوران، لحن برند خود را تقویت کنید

قدم بعدی این است که راجع به “چگونه ها” فکر کنیم. اینجاست که لحن برند شما شنیده می شود. منظور از لحن برند شما این است که چگونه با مردم ارتباط برقرار می کنید. این بخش بسیار مهمی است که برند شما را یکتا می کند، ویژگی های برند شما را به نمایش می گذارد، نشان می دهد که شما چگونه صحبت می کنید و رفتارتان را با مشتریان قبلی، احتمالی و جدید در معرض نمایش قرار می دهد.
برای تقویت لحن برند خود، با توصیف برند خود در سه کلمه شروع کنید ( مانند سرگرم کننده، جسور و معتبر ) و درباره هرکدام تا زمانی که به فهم ویژگی های برندتان کمک کنند توضیح دهید. وقتی که این کا را انجام بدهید، ادامه این پروسه نباید برای شما مشکل باشد؛ وقتی که بدانید برند شما چه نوع “انسانی” است و شخصیت آن چگونه است، شما می توانید به راحتی با بقیه مردم دنیا درباره آن صحبت کنید.

شخصیت برند شما باید بتواند دید کلی ای از برند شما در اختیار قرار دهد، که اغلب به این مفهوم ظرافت برند می گوییم. برای مثال، اگر شخصیت برند شما جسور و جذاب است بنابراین رنگ لوگوی شما احتملا باید همین ویژگی ها را داشته باشد. برای اطلاعات بیش تر در این زمینه مقاله روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید.

رستوران ها هم چنین فرصتی برای به جلو بردن شخصیت برند خود، با ترکیب ویژگی های مورد نظرشان با منو را دارند. توصیف منو نباید خسته کننده باشد. اگر شخصیت برند شما سرگرم کننده است، سعی کنید تعدادی شوخی در منوی خود بگنجانید.

۴- بهبود شکل ظاهری برای برندینگ رستوران

نقش شکل ظاهری برند در جذب مخاطب ممکن است برای شما باورنکردنی باشد. شما می خواهید برندی ایجاد کنید که تمام نکات مطرح شده در این مقاله را پوشش دهد و درکنار آن از نظر ظاهری برجسته باشد و در حافظه بماند. به خاطر داشته باشید شکل ظاهری برند شما اولین چیزی است که چشم مخاطبان احتمالی به آن می افتد، حتی قبل از آنکه بدانند شما چه فعالیتی را دنبال می کنید.

شکل ظاهری و ظرافت برند شما بخش هایی بیش تر از لوگوی شما را شامل می شود؛ طراحی شما باید در عکس های مورد استفاده، علائم، منو ها و حتی در دکوراسیون و دیوار ها مشخص باشد. یک مجموعه از لوگو ها، عکس ها، رنگ ها، طراحی ها و عناصر ظریف دیگر مورد علاقه خود، در حالت های مختلف ایجاد کنید. ترکیب این مورد با دستور العملی که از ویژگی ها و شخصیت برند خود به دست آورده اید بنیان خوبی برای شروع کار یک طراح گرافیک یا الهام گرفتن خود شما برای طراحی می باشد.

۵- برای کسب و کار خود یک برند بوک تهیه کنید

همان طور که می دانید، سرو غذای فوق العاده یا سرویس دهی با کیفیت برند شما را ثابت قدم جلوه می دهد. شما می خواهید هر نوع ارتباط مشتریان با کسب و کار خود را تقویت کنید و بر این موضوع تاکید کنید که برند شما یک ارتباط دوستانه با آن ها برقرار کرده است.
چه این ارتباط به صورت آنلاین باشد ( در شبکه های اجتماعی، وبسایت شما یا تبلیغات پولی) یا آفلاین ( مانند منو ها، طراحی منوی وال یا یونیفرم)، روشی که برند شما به نظر می رسد، حرف می زند و رفتار می کند باید با ثبات همراه باشد؛ چون شما نمی توانید مکان و چگونگی آشنایی مخاطبان برند خود را کنترل کنید. شما می خواهید مطمئن شوید که تحت هر شرایطی، شما یک تاثیر ثابت روی مخاطب خود بگذارید.

بهترین راه برای حفظ ثبات یک برند، تهیه یک برند بوک است که هم چنین می تواند به عنوان دستورالعمل یا راهنمای برند شما شناخته شود، مجموعه ای از قوانین است که عناصر مشخصی از برند شما مانند لحن، رنگ ها، موقعیت و صدا را توضیح می دهد. هدف برند بوک این است که کل تیم شما را در برندینگ رستوران متحد کند.

برندبوک باید شامل:

 • فونت و سبک حروف مورد استفاده در متن، لوگو وطراحی ها باشد.
 • عکس ها و طراحی هایی که برای تبلیغات شما تایید شده اند.
 • باید ها و نباید ها در شبکه های اجتماعی، یک توضیح درباره اینکه چگونه برند خود را به دیگران توضیح می دهید.

با هر گفت و گو، بر برند خود تاکید می کنید و یک ارتباط دوستانه با مخاطبان می سازید.

نتیجه گیری

این اهمیت دارد که به خاطر داشته باشید که برند شما باید با زمان همراه باشد و تغییر کند. برندینگ رستوران کاری یک باره و همیشگی نیست، شما باید آن را با مشتریان اساسی خود همراه سازید. برندینگ را رابطه ای در نظر بگیرید که با آن هم مشتریان و هم کسب و کار خود را پرورش می دهید. این نکته ممکن است ساده به نظر برسد، اما هیچ کدام از موارد بالا در صورتی که با محصول و سرویس خوب همراه نباشد اهمیتی ندارد. برند شما به اندازه نقاط ضعفش قدرت دارد و توانایی تاثیر شما دراین امر تنها با ارتباط با مشتری ممکن است.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات