۸ راه موفقیت در اینستاگرام برای کسب و کار ها

  مهتاب موسوی
  ۲۰ دی ۱۳۹۷
۸ راه موفقیت در اینستاگرام برای کسب و کارها

اینستاگرام بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر دارد. کاربرانی بسیار مشتاق تر از کاربران شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک یا توییتر. اینستاگرام برای کسب و کار ها فرصتی وجود آورده است تا بدون صرف هزینه‌ی زیاد در تبلیغات پولی، محصولات خود را به مخاطبانی هدفمند تر و مشتاق تر عرضه کنند. در ژانویه ۲۰۱۸ به روز رسانی جدید اینستاگرام با تغییر API به کاربران پروفایل های تجاری اینستاگرام اجازه داده است تا با استفاده از بسترهای مدیریت انتشار محتوا مثل Sendible محتوای مورد نظر خود را انتشار دهند. این به روز رسانی باعث شد که اینستاگرام ها بیش از پیش برای استفاده برندها و شرکت ها کاربردی تر شود.

در ادامه ۸ توصیه برای استفاده از اینستاگرام در کسب و کارها می‌آید که برای کاربران جدید و حتی قدیمی این شبکه اجتماعی خیلی مفید خواهد بود.

۱- کسب و کار خود را به شکلی خلاقانه نشان دهید

به جای تمرکز روی محصول، به راهکاری که محصول ارائه می‌دهد و مشکلی که حل می‌کند تمرکز کنید. هیچوقت نادیده نگیرید که محتوای تصویری در بستر اینستاگرام می‌تواند مهمترین نقطه قوت یا ضعف شما باشد.

اگر کسب و کار شما خدمات محور است فرآیند پشت صحنه این خدمت را نمایش دهید. فرهنگ شرکت خود، هدف آن و یا حتی چند توصیه ساده و راهکار به مشتری ارائه دهید. انتشار محتوای تصویری، ویدیو های کوتاه (مثل GIF ها با استفاده از برنامه Boomerangs) و ویدیوهایی تا مدت زمان یک دقیقه در بستر اینستاگرام ممکن است. با گذر زمان، اینستاگرام برای کسب و کار ها به یک محیط مناسب برای ارائه ی خلاقیت تبدیل شده است.

۲- استفاده از استوری های اینستاگرام برای کسب و کار ها

استوری های اینستاگرام به صورت اسلاید نمایش داده می شوند و تنها ۲۴ ساعت قابل بازدید هستند ( هر چند می‌توان برای استفاده مجدد آن‌ها را ذخیره کرد). این ویژگی جدید رقیبی مستقیم برای استوری های اسنپ چت است که به شدت در حال توسعه توسط اینستاگرام است. برخی فواید استفاده از استوری ها عبارت اند از:

• استوری ها دائما در بالای تایم لاین کاربر و زیر لوگوی اینستاگرام نمایش داده می‌شوند.

• می‌توانند برای ثبت فرآیند پشت صحنه محصول و خدمات استفاده شوند که به علت دائمی نبودن نیاز به کیفیت بالای پست های معمول اینستاگرام ندارند.

• استفاده از انواع مختلف محتوا در آن از جمله عکس، ویدیو کوتاه، بومرنگ، ویدیو برعکس و ویدیو زنده در آن ممکن است.

• تگ کردن کاربران دیگر در استوری ها برای کاربران همکار و اینفلوئنسر مارکتینگ ایده آل است.

• افزونه های جذابی مثل فیلتر صورت، استیکر ها و فونت های متنی مختلف به سادگی در آن موجود و قابل استفاده است.

• جستجو در استوری ها برای هشتگ ها و لوکیشن های مختلف قابل دسترس تر است.

از مارس ۲۰۱۷ استوری های اینستاگرام برای کسب و کارها قابل دسترسی شده است و می‌توانید از آن‌ها برای هدف گیری، جذب مخاطب جدید و اضافه کردن فراخوان به عمل (CTA) که برای تبلیغات بسیار مفید است استفاده کنید.

توجه کنید که استوری ها تنها در نسخه اپلیکیشن موبایل اینستاگرام موجود بوده و فرستادن استوری ها به عنوان پیام دایرکت ممکن است. استفاده از استوری ها افزایش قابل توجهی داشته و هر برند می‌تواند راهی جذاب و تعاملی برای استفاده درست از آن‌ها پیدا کند.

با کمک استوری های اینستاگرام می توانید به افزایش فالوور اینستاگرام خود کمک کنید.

۳ – ساخت پروفایل خوب

به عنوان یک شرکت ممکن است کارهای زیادی انجام داده و محصولات متنوعی ارائه بدهید، اما در بخش توضیحات ۱۵۰ حرفی در بیو تنها به محصول منحصر به فرد خود (USP) و یا مهمترین رویداد پیش روی شرکت تمرکز کنید.

در بخش توضیحات ۱۵۰ حرفی در بیو تنها به محصول منحصر به فرد خود و یا مهمترین رویداد پیش روی شرکت تمرکز کنید.

با به روزرسانی دائمی لینک بیو که تنها لینک در صفحه کاربری شما است و با لینک دادن آن به جدیدترین رویداد، اپلیکیشن و محصول به جای لینک دادن دائمی به سایت از آن نهایت استفاده را بکنید. اینستاگرام همچنین این امکان را داده است تا پروفایل تان را به پروفایل تجاری (business profile) تبدیل کنید و که این صورت دسترسی به داده های آماری از بازدید کنندگان صفحه و امکان اضافه کردن شماره تلفن به بیو خواهید داشت.

۴ – پشت صحنه فعالیت خود را به مخاطب نشان دهید

خریداران درباره مراحل ساخت و تولید محصول کنجکاو اند. شما می‌توانید با استفاده از اینستاگرام چرخه تولید محصول را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. این مساله به خصوص در کسب و کارهای دوستدار محیط زیست و محصولات حامی حقوق کارگران (FairTrade) اهمیت به سزایی دارد. از تصاویر تولید محصول، از ماده اولیه گرفته تا مراحل ساخت و توزیع آن استفاده کنید.

اگر تصویر مناسبی پیدا نکردید از تصاویر، نقشه ها، یادداشت ها و نمونه های اولیه محصول استفاده کنید. هر کسب و کاری ایده ها و طرح های خلاقانه‌ای دارد که می‌توان از تصاویر آن‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توانید از آزمون و خطا استفاده کرده و پستی که بیشترین بازخورد و تعامل مخاطب را داشته است پیدا کرده و از آن نوع محتوا استفاده کنید. قابلیت جدید دیگر اینستاگرام، امکان آرشیو کردن پست ها به جای پاک کردن آن‌ها را به کاربران می‌دهد.

۵- گستره مخاطبان را با استفاده از هشتگ ها افزایش دهید

از هشتگ ها برای افزایش دایره مخاطبان استفاده کنید. این هشتگ ها می‌توانند عمومی یا مربوط به کمپین تبلیغاتی خاصی باشند. تنها نکته ی مهم، مربوط بودن آن‌ها به کسب و کار شماست. هشتگ اصلی شرکت را مشخص کرده و از آن با گستره زیادی در اینستاگرام و البته توییتر استفاده کنید. این اقدام یافتن محتوای مربوط به شما و حساب کاربری اصلی را آسان تر می‌ کند.

تعداد ایده آل هشتگ ها بین ۳ تا ۵ هشتگ در هر پست است، هر چند اینستاگرام استفاده از ۳۰ هشتگ در هر پست را اجازه می‌دهد. از ترکیبی از هشتگ های مخصوص کمپین تبلیغاتی و هشتگ های عمومی برای افزایش دسترسی محتوای خود استفاده کنید. برای مثال می‌توان از هشتگ های عمومی #instagood (با بیش از ۳۰۰ میلیون استفاده) و #tbt استفاده کرد. در مورد هشتگ های مخصوص به کسب و کار مربوطه نیز جامع بودن را فراموش نکنید، مثلا در زمینه IT هشتگ های #it و #tech هشتگ های مناسبی هستند. همچنین محل استفاده از هشتگ ها را نیز نادیده نگیرید، هشتگ هارا می‌توان در آخر پست، کامنت‌ها یا مانند مثال زیر در لابلای کلمات پست استفاده کرد.

۶- همکاری و منشن کردن دیگران

اینستاگرام از قویترین شبکه های اجتماعی در پررنگ کردن همکاری و اشتراک گذاری داستان های موفقیت خریداران است. حتی اگر به طور رسمی با سازمانی غیرانتفاعی همکاری نمی‌کنید چند بار در سال به خیریه‌ها و اینگونه سازمان ها کمک کنید. البته به هماهنگی اهداف آن سازمان غیر انتفاعی با اهداف و ارزش‌های برند خود توجه کنید. در نظر بگیرید که هشتگ ها عمومیت چندانی ندارند و همه در حال پیگیری یک هشتگ خاص نیستند، پس تگ کردن کاربران راه بهتری برای دیده شدن است.

تکنیک دیگر استفاده از شات‌آوت است. شات‌آوت رایگان در مواقعی است که با برند دیگری که تقریبا میزان دنبال کننده برابری با شما دارد همکاری کرده و همدیگر را تبلیغ می‌کنید و هر دو از سود دیده شدن بیشتر بهره ‌مند می‌شوید. شات‌آوت غیر رایگان که اینفلوئنسر مارکتینگ نیز زیرمجموعه‌ای از آن است، هنگامی است که با پرداخت مبلغی به یک برند یا اینفلوئنسر با تعداد فالوور بسیار بیشتر، برای تبلیغ برند خود استفاده می‌کنید. در صورت داشتن فراخوان به عمل (CTA) قوی و اصل و واقعی بودن دنبال کننده‌های اینفلوئنسر مورد نظر، این اقدام سریعترین راه برای جذب تعداد زیادی از مخاطبان جدید در زمانی کوتاه است.

۷- حس هیجان و خاص بودن در مخاطب ایجاد کنید

مشتاق نگه داشتن مخاطبان بخش کلیدی هر کمپین تبلیغاتی موثر است. به مخاطبان وفادار محتوای ویژه ارائه دهید، به آن ها زودتر از بقیه درباره محصولات اطلاع رسانی کنید و خدمات و رویدادهای جدید بدهید. در هنگام عرضه محصولات جدید، افتتاح فروشگاه جدید و … از تیزر برای ایجاد هیجان و برانگیختن کنجکاوی مخاطبان استفاده کنید. پیش نمایش هایی به این شکل، به مخاطب شما در اینستاگرام حس خاص بودن داده و او را برای مراجعه مجدد به حساب کاربری شما مشتاق می‌سازد.

۸- موفقیت خود در اینستاگرام را تحلیل و بر پایه آن عمل کنید

بدون تحلیل رویدادهای گذشته، بازاریابی چیزی جز بازی حدس زدن نیست. حقیقت این است که حتی با خواندن همه مقاله‌ها در زمینه موفقیت در اینستاگرام، باز تنها راه موفقیت آزمون و خطا در اینستاگرام و تحلیل نتایج آن است. ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی می‌توانند نه تنها برای برنامه‌ریزی کمپین های اینستاگرامی، بلکه برای تحلیل و اندازه‌گیری موفقیت آن‌ها نیز مفید باشند. همیشه تعداد دنبال کننده، تعامل آن‌ها و تعداد کلیک ها را اندازه‌گیری و از آن برای بهبود استراتژی خود استفاده کنید.

ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی می‌توانند نه تنها برای برنامه‌ریزی کمپین های اینستاگرامی، بلکه برای تحلیل و اندازه‌گیری موفقیت آن‌ها نیز مفید باشند.
اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات