روانشناسی رنگ در انتخاب رنگ لوگو

  پگاه مرادی
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
انتخاب رنگ لوگو- نگاراد

انتخاب رنگ لوگو ی مناسب یکی از موثرترین قدم هایی است که باید برای تقویت بعد زیبایی برند خود از آن استفاده کنید. استفاده از رنگ های مناسب در لوگو می تواند به برجسته کردن نقاط قوت برند شما و جذب مخاطب مناسب کمک کند. هم چنین، همانطور که انتظار می رود، ترکیب نامناسب رنگ می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

همه ما با اصطلاح روانشناسی رنگ، که در واقع به ما یادآور می شود که رنگ ها بر احساسات و رفتار ما تاثیر می گذارند، آشنا هستیم. زرد، رنگ شادی است (چون خورشید درخشان و زرد است!) وسبز آرامش دهنده است (مثل دراز کشیدن روی چمن ها و نگاه کردن به برگ درختان). اما آیا این قوانین را می توان در انتخاب رنگ لوگو بکار برد؟

دو محقق در این زمینه (Lauren Labrecque وGeorge Milne) دریافتند که بعضی از این قوانین با روانشناسی رنگ در لوگو یکی هستند و بعضی دیگر نیستند. پس می توانیم نتیجه بگیریم که زرد، برند شما را جوان و دردسترس نشان می دهد اما برند سبز ذاتا مصرف کنندگان را به این فکر نمی اندازد که برند مورد نظر آرامش دهنده است. آیا این موضوع به معنای آن است که اگر می خواهید انتخاب رنگ لوگو ی برند شما هوشمندانه باشد؛ باید آموزش های علمی طولانی درباره روانشناسی رنگ در لوگو مطالعه کنید؟ هرگز! ما این کار را برای شما انجام می دهیم.

با انتخاب رنگ لوگو، برند شما چه پیامی را می خواهد برساند؟

هیچ کس نقاط ضعف و قوت کسب وکار شما را بهتر از خودتان نمی شناسد. قبل از انتخاب رنگ لوگو و طرح آن، به این فکر کنید که می خواهید برندتان چه پیامی را به دیگران برساند. ابتدا، به خصوصیات برندتان نگاه کنید. چه ویژگی هایی را می خواهید برجسته کنید؟ سرعت، نامحدود بودن، نوآوری، کارایی، دلسوز بودن یا صداقت؟
دانستن این موضوع در روند انتخاب رنگ لوگو پیشرفت قابل توجهی ایجاد می کند. برای مثال محققان نتیجه گرفته اند که آبی، بر رقابت تاکید می کند در حالی که قرمز، شما را نامحدود و پرانرژی نشان می دهد.

سازمانی که خدمات منزل برای سالمندان انجام می دهد به احتمال زیاد پالت رنگی متفاوتی با یک شرکت ساخت قطعات اتوموبیل دارد. هدف ما انتخاب رنگ لوگو ی مناسب برای کسب و کار شماست. در ادامه روانشناسی رنگ در لوگو را به طور مختصر آورده ایم.

هر رنگ لوگو به چه معناست؟


لوگوی قرمز

رنگ جهانی هیجان، اشتیاق و عصبانیت. آیا برند شما پرسروصدا، سرگرم کننده، جوان و مدرن است؟ قرمز فکر کنید. آیا کلاسیک، جدی و مناسب بزرگسالان هستید؟ در این صورت قرمز رنگ شما نیست.

لوگوی نارنجی

یک رنگ پر روح و بازیگوش. نارنجی باشید تا از جمعیت برجسته بمانید. نارنجی کم تر از قرمز اسفاده می شود ولی هم چنان سرشار از انرژی است.

لوگوی زرد

دردسترس و خودمانی از نوع آفتابی. زرد شادی را تراوش می کند؛ پس برند شما گرمایی از نوع مقرون به صرفه و جوان را با خود به همراه می آورد. هیچ کس به زرد بی توجه نیست!

لوگوی سبز

در نهایت در مبحث تنوع پذیری، سبز با خصوصیات و ویژگی های برندهای کمی هم خوانی دارد، اما وابستگی زیادی به فرهنگ و طبیعت انسان دارد. آیا شما در زمینه مالی یا باغبانی فعالیت می کنید؟ رنگ سبز را در نظر داشته باشید.

لوگوی آبی

رنگ اصلی و پادشاه رنگ ها، آبی، در طراحی نیمی از لوگوها ی معروف بکار رفته است. از آنجا که آبی نمادی برای قابل اعتماد بودن و کمال است، به شما اطمینان می دهد که جدی در نظر گرفته شوید.

لوگوی بنفش

زمانی که رنگین کمان به رنگ تجملاتی خود می رسد! با بنفش همراه شوید تا هم زبان و باهوش به نظر برسید. این رنگ اشاره های اندکی به فمینیسم نیز دارد.

لوگوی صورتی

هیچ چیزی به اندازه صورتی دخترانه بودن را نشان نمی دهد، اما این رنگ بسیار تطبیق پذیرتر وهمه کاره تر از این حرف هاست. صورتی را انتخاب کنید تا مدرن، جوان و لوکس به نظر برسید.

لوگوی قهوه ای

رنگ قهوه ای چه کاری می تواند برای شما انجام دهد؟ برند خود را سخت، جدی و مردانه جلوه دهید. قهوه ای بسیار رایج است، پس در انتظار رقابت با دیگر برند ها باشید.

لوگوی مشکی

مشکی همیشه محبوب است. می خواهید مدرن، لوکس و جذاب به نظر برسید؟ مشکی را امتحان کنید. ترجیح می دهید اقتصادی و مقرون به صرفه باشید؟ پس از رنگ های تیره فاصله بگیرید.

لوگوی سفید

از نبودن رنگ استفاده کنید. سفید، جوان پسند و اقتصادی است اما تقریبا برای هر برندی به کار می رود. به عنوان یک رنگ خنثی، از سفید به عنوان اولویت دوم استفاده کنید.

لوگوی خاکستری

نه خیلی تیره، نه خیلی روشن. خاکستری میانه ای از جدی و کلاسیک بودن است. اگر می خواهید مرموز به نظر بیایید، از خاکستری تیره استفاده کنید. برای اینکه قابل دسترس به نظر برسید، خاکستری روشن گزینه مناسبی به حساب می آید.

لزومی ندارد که در انتخاب رنگ لوگو تنها از یک رنگ استفاده کنید

به خاطر داشته باشید که شما محدود به یک رنگ نیستید. اگر خصوصیتی که برای تاکید کسب و کار خود انتخاب می کنید تنوع محصولات شما است مانند فروشگاه ای بی، استفاده از ترکیب رنگ ها راه بسیار خوبی برای نشان دادن این تنوع است. به طور مشابه، انتخاب دو یا سه رنگ مشخص می تواند شما را خاص نشان دهد. از امتحان کردن رنگ های مختلف قبل از انتخاب رنگ نهایی نترسید.

Matthew Roda در آخرین مقاله اش درباره روانشناسی رنگ در لوگو می گوید : انتخاب رنگ لوگو نمایانگر احساسات، حالت و تصویری است که برند شما می سازد. این نکته نقش مهمی را در متقاعد کردن مخاطب ایفا می کند؛ پس رنگ ها وقتی به کار می آیند که بتوانند برای نشان دادن خصوصیات مطلوب برند شما استفاده شوند.

در انتخاب رنگ لوگو ، زبان رنگ را ترجمه کنید

اگر برند شما مانند بسیاری از برند ها در دنیای امروز، در حوزه بین المللی فعایت می کند، شما باید از این موضوع که رنگ های لوگوی شما در فرهنگ های دیگر چه معناهای نمادینی به همراه دارد، آگاه باشید. یک مثال معمول این است که سفید در بیش تر فرهنگ های غربی نماد خلوص است در حالی که در بعضی از فرهنگ های شرقی نمایانگر مرگ است. اسفاده از حساسیت فرهنگی و کمی پیش بینی می تواند به شما در انتخاب رنگ در لوگو کمک کند.

با انتخاب رنگ لوگو ی مناسب، رقابت کنید

کلید طراحی یک لوگوی موثر، شناخت برند است. پس اگر می خواهید مطرح شوید، خوب است که از پالت رنگی استفاده کنید که به طور چشمگیر با رقبایتان تفاوت داشته باشد. برای مثال، کمپانی فورد، لوگوی بیضی شکل و آبی رنگ معروف خود را حدود یک قرن پیش معرفی کرد که هم چنان از آن به عنوان یک شناسه قدرتمند و قابل اعتماد برای برند خود استفاده می کند. در مقابل آن، لند روور، در طراحی لوگوی بیضی مانند خود، از رنگ سبز جنگلی استفاده کرد تا حس ماجراجویی را به مخاطب بدهد.

قبل از انتخاب تیم مورد نظر برای طراحی لوگو، اطمینان حاصل کنید که نمونه کارهای تکمیل شده آن تیم را به صورت هم جانبه کنترل کرده اید. رعایت این نکته برای رسیدن یه لوگوی ایده آل برای برند یا بیزینس شما ضروری است.
ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای طراحی یک لوگوی حرفه ای و منحصر به فرد، از تیم نگاراد مشاوره بگیرید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات