راهنمای طراحی لوگو – آرم – نشانه تجاری برای کسب و کارهای مختلف

  مدیر سایت
  ۲۶ مهر ۱۳۹۷
طراحی لوگو - نگاراد - طراحی گرافیک

لوگو یک طرح تصویری است که به صورت اختصاصی برای هر کسب و کار طراحی می شود تا به صورت دیداری بتواند یک برند را توصیف کند. دو دسته ی مهم از طراحی لوگو وجود دارد، یکی لوگو هایی که فقط به وسیله ی تایپ کلمه یا حروف نام برند طراحی و ساخته شده اند و دیگری طرح هایی هستند که شامل سمبل ها و تصاویری به عنوان لوگوی برند هستند. دو دسته ی اصلی بالا به زیر دسته های کوچک تری از انواع لوگو تقسیم می شوند و به طور کلی می توان گفت که هفت دسته از انواع لوگو ها وجود دارند. قطعا یک یا دو تا از این هفت نوع لوگو برای کسب و کار شما بهتر است و کاربرد های بیشتری دارد. مناسب بودن یک نوع لوگو برای کسب و کار شما به عواملی مثل طول نام کسب و کار شما، صنعت و حوزه ی بیزنس شما و مشتریان شما بستگی دارد. توجه کنید که لوگو ی شما در صورتی می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد که ویژگی های یک لوگوی حرفه ای را داشته باشد. حالا وقت این است که هر هفت نوع از لوگو را برای شما توضیح دهیم تا ابهامی باقی نماند:

 

لوگو هایی بر پایه ی حروف و کلمات

 

مونو گرام یا حرف-نماد Letter-Mark /Monogram

IBM،CNN ، HP و…! به نظر می رسد که تمام این نماد ها از الگویی خاص تبعیت می کنند؟ این حروف، حروف ابتدایی کلمات تشکیل دهنده ی مجموعه هایی است که نام های نسبتا طولانی دارند. طبیعتا اکثر مردم عبارت دو یا سه حرفی را راحت به یاد می سپارند، پس خیلی از مجموعه ها از حروف ابتدایی کلمات برای شکل دهی برند خود استفاده می کنند تا هویت برند خود را به وجود بیاورند. مونوگرام ها لوگو هایی بر پایه ی تایپوگرافی هستند که از تعدادی حروف تشکیل شده اند و این حروف غالبا حروف اول کلمات تشکیل دهنده ی نام مجموعه است. طراحی مونوگرام بر اساس سادگی است. اگر نام یک مجموعه طولانی باشد، با در کنار هم آوردن چندین حرف از کلمات برند می شود آن اسم را آسان تر بیان کرد و همیشه به خاطر سپرد. مثلا NASA از کنار هم قرار دادن حروف اول عبارت National Aeronautics and Space Administration تشکیل شده است.

لوگو ناسا - طراحی لوگو ناسا - طراحی لوگو نوشتاری - شزکت نگاراد نام تجاری IBM - طراحی لوگو IBM - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو HBO - طراحی لوگو HBO - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

به دلیل اینکه در مونوگرام ها تمرکز بر روی حروف اول است، خیلی مهم است که فونتی که طراحی یا انتخاب می شود به گونه ای باشد که حتی در بیزنس کارت ها هم خوانا و واضح باشد. ممکن است شما بخواهید که دیگران اسم کامل کسب و کار شما را بدانند، هر چقدر هم که نام آن طولانی باشد. در این صورت می توان نام کامل را در پایین مونوگرام آورد تا دیگران بدانند که شما دقیقا که هستید.

 

وردمارک یا لوگوتایپ | Word-Mark / Logotype

لوگوتایپ ها هم مثل مونوگرام ها نوعی لوگو هستند که بر اساس حروف و فونت ها ساخته شده اند و تنها بر روی نام بیزنس تمرکز دارند. لوگوی کوکاکولا و گوگل را در نظر بگیرید. لوگوتایپ ها برای بیزنس هایی با نام های کوتاه و البته خاص خیلی کاربرد دارند. اگر نام برند شما جذاب هست و به خاطر نگه داشتن آن کار راحتی است، بهتر است که لوگویی قوی به صورت تایپوگرافی داشته باشید تا برند شما به سرعت و با قدرت تمام بتواند از میان برند های رقیب شناسایی شود.

لوگو گوگل - طراحی لوگو گوگل - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو VISA - طراحی لوگو  VISA - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو کوکاکولا - طراحی لوگو کوکاکولا - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

طراحی لوگو به صورت لوگوتایپ آنقدر ها هم که به نظر می آید ساده نیست. برای لوگوتایپ باید دقت شود تا فونت و رنگ هایی انتخاب شود که به خوبی پیام برند شما را به مخاطب برساند. برای انتخاب رنگ مناسب لوگو باید برند خود، هدف سازمان و همچنین اصول روانشناسی رنگ ها در انتخاب لوگو را بررسی کنید. حساسیت دیگر لوگوتایپ این است که تمام توجه چشم به نام برند شماست! همین یعنی یک تصمیم حساس برای انتخاب طراح لوگو پیش روی شماست که می تواند سرنوشت برند شما را تحت تاثیر قرار دهد. چه وقت از لوگو های مونوگرام یا لوگوتایپ استفاده کنید


• اگر برند شما یک نام طولانی دارد استفاده از لوگوی مونوگرام می تواند پیشنهاد خوبی باشد. خلاصه کردن نام بیزنس شما در حروف اولیه به سادگی طراحی لوگو کمک میکند. همچنین مشتریان اسم برند شما را راحت تر به یاد می آورند و سریع تر لوگوی شما را می شناسند.  
• اگر یک بیزنس تازه پا به راه انداخته اید و دوست دارید نام برندتان سر زبان ها بیافتد، استفاده از لوگوتایپ فکر خوبیست. فقط برای لوگوتایپ باید مطمئن شوید که نامی که برای برند خود انتخاب کرده اید به اندازه ی کافی کوتاه است. نام های طولانی به صورت لوگوتایپ معمولا شلخته به نظر می رسند.  
• اگر بیزنس شما نامی خاص دارد که فکر می کنید ب راحتی ملکه ی ذهن مخاطبان می شود حتما از لوگوتایپ استفاده کنید. یک اسم خاص با طراحی یک فونت فوق العاده می تواند از برند شمت تصویری بسازد که هیچ وقت از ذهن مخاطب پاک نشود.  
• لوگو های مونوگرام و لوگوتایپ اگر با یک استراتژی برندینگ قابل قبول همراه شوند راحت تر جای خود را در بازار باز می کنند، پس این لوگو ها یک گزینه ی خوب برای برند های نوپا یا برند های در حال رشد هستند.  
• یادتان باشد که طراحی لوگوتایپ و مونوگرام وسواس و دقت زیادی می خواهد. پروسه ی ساخت این لوگو ها فقط شامل نوشتن نام برند با یک فونت خاص نیست. اکثرا لازم است که طرح هایی با ظرافت با نام برند ها ترکیب شود تا از یک نواختی در بیاید. پس سعی کنید لوگو ی برندتان را به یک شرکت یا طراح خوش سلیقه و دقیق سفارش دهید.

 

 

لوگوهایی بر پایه ی سمبل ها و تصاویر

 

علامت های تصویری یا لوگو هایی به صورت سمبل | Pictorial Mark / Logo Symbol

لوگو های سمبلیک ( که به آن ها علامت اختصاصی برند هم می گویند ) طراحی هایی بر اساس گرافیک یا آیکون ها هستند. به بیان دیگر وقتی به کلمه ی لوگو فکر میکنید، آن تصویر خاص در ذهن شما می آید. از موفق ترین لوگو های سمبلیک یا تصویری لوگوی شرکت هایی مثل اپل و توییتر است. این شرکت ها آنقدر به رشد رسیده اند و در بازار شناخته شده اند که لوگو های تصویری شان بدون اثری از نام برند قابل شناسایی هستند. یک برند مارک اصولی فقط یک تصویر است! به همین دلیل طراحی لوگو های به این سبک برای بیزنس های نوپا و در حال رشد یا بیزنس هایی که زیاد شناخته شده اند با ریسک همراه است و ممکن است آنقدر موفق نباشد.

لوگو اپل - طراحی لوگو اپل - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو Target - طراحی لوگو Target - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو توییتر - طراحی لوگو توییتر - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

مهم ترین تصمیمی که باید در پروسه طراحی لوگو های تصویری گرفته شود این است که از چه تصویری به عنوان نماد استفاده کنید. این تصویر همیشه با نام و هویت شرکت شما همراه است و از آن جدا نمی شود. برای انتخاب این تصویر باید پیامد های آن را حتی برای چند سال آینده به طور گسترده تر در نظر بگیرید و چشم های خود را باز کنید.

 

• مثلا باید به این فکر کنید که آیا می خواهید با نام خودتان بازی کنید؟ همان کاری که جان دیر (John Deere) موسس کمپانی دیر (Deer) برای طراحی لوگو ی شرکت اش انجام داد. نام خانوادگی موسس این شرکت Deere است که کمی با املای کلمه ی deer که به معنای گوزن است فرق دارد. پس او از این فرصت استفاده کرده و تصویر گوزن را برای تصویر لوگو انتخاب کرده و در اصل با نام خانوادگی خود بازی کرد.  

لوگو John Deere - طراحی لوگو John Deere - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد


• آیا عمیق تر فکر می کنید و دوست دارید که تصویر لوگو ی شما این پیام را به مخاطب منتقل کند که شرکت شما چه کاری انجام می دهد؟ مثلا لوگوی اسنپ چت که به شکل روح است دقیقا به ما می گوید که اسنپ چت برای سرگرمی است و فیلتر های فانتزی برای تغییر چهره ارائه می دهد.

 
لوگو اسنپ چت - طراحی لوگو اسنپ چت - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

• آیا دوست دارید که تصویر لوگوی شما احساسات خاصی را در مخاطب تحریک کند؟ همان کاری که لوگوی بنیاد جهانی حیات وحش (World Wildlife Foundation یا WWF ) که به شکل یک پاندا ی در حال انقراض است انجام می دهد؟

 
لوگو WWF - طراحی لوگو WWF - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد 

لوگو مارک های ابسترکت |Abstract Logo Marks

لوگو مارک های ابسترکت نوع خاصی از لوگو های تصویری به حساب می آیند. به جای اینکه در طراحی شان از تصاویری که مردم می دانند چیست (مثل پرنده یا سیب) استفاده شود، از یک تصویر طراحی شده و خاص هندسی استفاده می شود تا برند را تعریف کند. برای این که بهتر درک کنید لوگوی پپسی یا آدیداس را به خاطر بیاورید. لوگو مارک های ابسترکت هم بسیار کاربردی هستند، چون تمام برند شما را در قالب یک تصویر توصیف می کنند. برتری دیگری که لوگو مارک های ابسترکت دارند این است که به جای اینکه طراح را در بین تصاویر شناخته شده محصور کنند، به آن ها این اجازه را می دهند که خلاقیت بیشتری به کار ببرند و یک تصویر منحصر به فرد که فقط و فقط برای برند شماست را خلق کنند.


لوگو آدیداس - طراحی لوگو آدیداس - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو نایکی - طراحی لوگو نایکی - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو پپسی - طراحی لوگو پپسی - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

یکی از مزیت های لوگو مارک های ابسترکت این است که طراح می تواند با کمک چندین رنگ و سمبل، فعالیتی هایی را که شرکت شما انجام می دهد به خوبی منتقل کند. یعنی در کنار هم آوردن این اشکال و رنگ ها می تواند احساس و تفکر خاصی از برند شما در ذهن مخاطب به وجود بیاورد. مثلا در نظر بگیرید که لوگوی نایک چطور حس حرکت و آزادی را نشان می دهد.

مسکات ها | Mascots

مسکات ها اکثرا رنگارنگ هستند، بعضی وقت ها طرح های کارتونی دارند و اکثرا جنبه ی کمدی و بامزه دارند. مسکات ها به شما کمک می کنند که برای برند تان یک کاراکتر داشته باشید که همیشه نمادی از کسب و کار شما باشد و در موقعیت های زیادی از آن استفاده کنید.

لوگو نایکی - طراحی لوگو نایکی - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو بیک - طراحی لوگو بیک - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو Planters - طراحی لوگو Planters - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

در واقع این شخصیت های ساخته شده به نوعی سفیر و پیام رسان شرکت شما به حساب می آیند. کلنل KFC یکی از شناخته شده ترین مسکات هاست. طراحی لوگو به صورت مسکات بیشتر به درد کسب و کار هایی می خورد که مخاطبان آن ها خانواده ها هستند و هر رنج سنی را شامل می شوند و تمایل دارند که کودکان را جذب کنند.

 
در چه صورت باید از لوگو های تصویری و سمبلیک استفاده کنید؟!  

• استفاده از تصاویر به تنهایی کمی جای سوال دارد و ممکن است ریسک بالایی برای برندینگ شما داشته باشد. در صورتی می توانید تنها از تصویر برای لوگو استفاده کنید که شرکت شما کاملا بالغ شده و تا حدی شناخته شده باشد. البته این یک قانون سفت و سخت نیست و بر اساس تجربیات گفته می شود و حتی شاید خلاف این نظر ما هم ثابت شود چرا که در دنیای تبلیغات و برندینگ گاهی اتفاقات غیر منتظره ای می افتد و موفقیت و عدم موفقیت ایده ها به استراتژی یا دلیل پشت آن ها بستگی دارد. پس اگر دوست دارید از تصویر تنها به عنوان لوگو استفاده کنید و برای آن یک دلیل محکم دارید طبق خواسته خودتان عمل کنید.اگر نام بیزنس شما طولانی هست هم می توانید از برند مارک ها استفاده کنید.  
• لوگو مارک های ابسترکت یا لوگو های تصویری برای برند هایی که در بازار های جهانی فعالیت دارند بسیار مناسب هستند، مخصوصا وقتی که نمی شود اسم بیزنس را ترجمه کرد.  
• اگر خیلی خوب نمی تونید آینده ی بیزنس تان را پیش بینی کنید و ممکن است بیزنس مدل خود را تغییر دهید، مثلا محصولات یا خدماتی را حذف و موارد جدیدی به آن ها اضافه کنید، استفاده از لوگو های تصویری زیاد توصیه نمی شود. مثلا ممکن است یک کسب و کار با پخت و فروش پیتزا کارش را شروع کند و در لوگوی تصویری خود از تصویر پیتزا استفاده کند. این کسب و کار ممکن است به غذا های منو ساندویچ و برگر اضافه کند و حتی پیتزا را حذف کند. در این صورت تکلیف لوگویی که به شکل یک پیتزاست چه می شود؟  
• لوگو مارک های ابسترکت به شما اجازه می دهند تا تصویری خاص و انحصاری برای شرکت خود داشته باشید، اما به شدت تاکید می کنیم که طراحی آن را به یک طراح حرفه ای بسپارید تا به خوبی بداند که از چه رنگ ها، اشکال و ساختار های ترکیبی ای استفاده کند تا جمع این آن ها مفهوم و معنایی خاص را برساند.  
• اگر سعی دارید که مشتریان زیادی از خانواده ها و مخصوصا کودکان داشته باشید، به طراحی مسکات فکر کنید. یکی از بزرگ ترین مزایای مسکات ها این است که می توانند یک ابزار خوب برای برندینگ و تبلیغات در شبکه های اجتماعی و برگزاری ایونت ها باشد، چرا که معمولا مخاطبان با مسکات ها ارتباط خوبی برقرار می کنند. کسی هست که دوست نداشته باشد با یک مسکات معروف سلفی بگیرد؟  
• یادتان باشد که مسکات ها فقط یک قسمتی از برند محسوب می شوند و شاید نتوانید از آن در تمام استراتژی های برندینگ و مارکتینگ خود استفاده کنید. مثلا استفاده از مسکات ها بر روی بیزنس کارت ها کمی جای مکث و بحث دارد!  


 

طراحی لوگو به صورت ترکیبی

 

مارک ها یا لوگو های ترکیبی | Combination Mark

از اسم شان مشخص است! مارک ترکیبی نوعی لوگو است که از ترکیب لوگوتایپ یا مونوگرام و مارک تصویری، مسکات یا لوگو مارک ابسترکت به وجود آمده است. عکس و تکست در کنار هم شاید بتوانند راحت تر مفهومی از برند شما را انتقال دهند. در تصویر زیر سه تا از معروف ترین لوگو های ترکیبی را می بینید.

لوگو LACOSTE - طراحی لوگو LACOSTE - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو BurgerKing - طراحی لوگو BurgerKing - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو DORITOS - طراحی لوگو  DORITOS- طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

به وسیله ی لوگو های ترکیبی مخاطبان بین نام برند و علامت تصویری آن ارتباط بهتری برقرار می کنند و تصویر استفاده شده در این لوگو می تواند در ذهن مخاطبان کم کم جای خود را باز کند، چرا که همواره نام برند شما در کنار آن تصویر خاص دیده می شود. وقتی برند شما شناخته شد، شما می توانید نام برند خود را از کنار علامت تصویری بردارید و همان تصویر به تنهایی نماد و لوگوی برند شما شود.

در چه شرایطی از لوگو های ترکیبی استفاده کنید؟!  

• لوگو های ترکیبی تقریبا برای تمامی بیزنس ها یک انتخاب خوب است. هم کاربرد زیادی دارد و هم به اندازه ی کافی خاص و منحصر به فرد است. بیشتر شرکت ها نیز لوگو های ترکیبی را برای برند خوب انتخاب می کنند.

نشان یا امبلم | Emblem

 

آخرین نوع از انواع لوگو را بررسی می کنیم. به این دسته از لوگو ها امبلم یا نشان گفته می شود. در امبلم ها نوشته هایی درون سمبل ها یا آیکون ها قرار گرفته است و این نشان ها تقریبا شبیه به مهر هستند. ظاهر این نوع از لوگو ها قدیمی است و همین می تواند نشان دهنده ی یک بیزنس با قدمت باشد. از این لوگو ها بیشتر برای دانشگاه ها، سازمان ها و ارگان های دولتی استفاده می شود. از آن جایی که امبلم ها ظاهر تاریخی و قدیمی دارند، خیلی از بیزنس ها سعی کرده اند تا آن ها را به شکلی طراحی کنند تا مدرن تر به نظر برسند و با بازار قرن بیست و یکم هم خوانی داشته باشند.

لوگو هاروارد - طراحی لوگو هاروارد - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو استارباکس - طراحی لوگو استارباکس - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد لوگو هارلی دیویدسون - طراحی لوگو هارلی دیویدسون - طراحی لوگو نوشتاری - شرکت نگاراد

امبلم ها به دلیل این که جزییات زیادی دارند و نام و نشان بیزنس به صورت جدانشدنی در هم تنیده شده اند، مانند سایر لوگو ها کاربردی نیستند و نمی توان در تمام پروسه ی برندینگ از آن ها استفاده کرد. مثلا اگر امبلم ها را در بیزنس کارت ها چاپ کنید، خواندن آن ها سخت است و ممکن است کارت بیش از حد شلوغ به نظر برسد. این توصیه را به شما می کنیم که سعی کنید تا جای ممکن طراحی تان پیچیده نباشد. با یک طرح شیک و قوی و ساده هم می توانید حرفه ای به نظر برسید. در چه شرایطی از امبلم ها استفاده کنید

• ظاهر قدیمی تر امبلم ها بیشتر مورد علاقه ی دانشگاه ها و ارگان های بزرگ است، اما در صنعت غذا و نوشیدنی نیز بسیار رایج است. کسی که برای طراحی امبلم انتخاب می کنید باید در مورد جزییات زیاد این طرح ها دقت کند، چون قرار است که شما این لوگو ها را در بخش زیادی از برندینگ کسب و کارتان استفاده کنید.

در آخر لازم به ذکر است که لوگو یک موضوع مهم در برند سازی است و تمام روح و حس فعالیت کسب و کار شما را در قالب یک طرح میتواند نشان دهد! پس شاید اغراق آمیز نباشد که بگوییم لوگو مثل قلب بیزنس شماست. تمامی هویت بصری برند شما حول محور لوگو می چرخد، پس از کنار آن راحت نگذرید. حتما در انتخاب طراح لوگو دقت کنید. قبل از طراحی لوگو بهتر چند نمونه از بهترین لوگو های جهان و ویژگی های آن ها را بشناسید. یک تیم خلاق با روحیات هنری می تواند این کار را به خوبی برای شما انجام دهد. برای مشاوره با طراحان لوگو ی ما می توانید فرم مشاوره را پر کنید یا با شماره ۲۶۶۴۰۰۲۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات