قدم به قدم تا ساخت فروشگاه اینترنتی

  مهتاب موسوی
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
ساخت فروشگاه ایترنتی - فروشگاه آنلاین - طراحی سایت

در مطالب قبلی تجارت الکترونیک یا کسب و کار دیجیتالی را برای شما کاملا تعریف کردیم، تفاوت آن با اصطلاحات مشابه آن را گفتیم و برای شما شرح دادیم که کسب و کار های دیجیتالی به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. کسب و کار های دیجیتالی به ساخت فروشگاه اینترنتی نیاز دارند. در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که برای راه اندازی یک کسب و کار دیجیتالی باید از کجا شروع کنید.

۱- ایده ساخت فروشگاه اینترنتی

برای راه اندازی کسب و کار و ساخت فروشگاه اینترنتی ایده ی واضحی دارید یا فکر های گذری در سر دارید؟ اگر ایده ی مشخص و واضحی ندارید، در ادامه استراتژی های متعددی را به شما پیشنهاد می کنیم که می توانید از آن ها استفاده کنید و ایده های شدنی و فرصت های خوب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را پیدا کنید:

• شما می توانید فکرتان را کاملا باز کنید و به هر موقعیتی که در روز اتفاق می افتد به چشم یک کارآفرین نگاه کنید.

• یک بار امتحان کنید و وقتی در حال پیاده روی کردن هستید، به فروشگاه ها و کسب و کار هایی که در خیابان ها و مغازه های دایر هستند نگاه کنید. اگر کالا های یک کسب و کار خاصی را دیدید که در اینترنت به فروش نمی رسند، با خودتان بگویید که آیا کالا های این کسب و کار قابل فروش در اینترنت هم هستند؟ آیا امکان ساخت فروشگاه اینترنتی وجود دارد؟

• برای ساخت فروشگاه اینترنتی توجه کنید و ببینید مردم اکثرا از چه چیزهایی شکایت می کنند؟

• شما می توانید به تمام این موضوعات در پیاده روی های روزانه ی خود فکر کنید، اما بهتر است یک روز خاصی را مخصوص این کار در نظر بگیرید و به تمامی این ایده ها فکر کنید و متمرکز تر باشید.

• دقت کنید و ببینید مردم چه می پوشند و چطور رفتار می کنند. با دقت تمام موارد را رصد کنید و “هر ایده ای” را هرچند فانتزی و دور و دراز، بدون سانسور کردن روی برگه بنویسید. این کار تقریبا مثل یک طوفان فکری یا brain storming عمل می کند.

• همیشه به این فکر کنید که چطور می توانید مشکلات مختلف مردم را حل کنید یا کار ها را برای آن ها آسان تر کنید. ذهن تان را با فکر های جدید تمرین دهید، چون ذهن کارآفرین ها به تمرین نیاز دارد. روز های اولی که به باشگاه می روید و ورزش کردن را شروع می کنید بدن تان تا چند روز درد می گیرد و این درد تا زمانی ادامه پیدا می کند که بدن تان به تمرین ها عادت کند. بدن شما با ذهن تان فرقی ندارد، ذهن شما هم با تمرین راه میافتد.

• برای راه اندازی یک کسب و کار هدف اصلی تان این باشد که ” سعی نکنید کالا بفروشید، سعی کنید مشکل مردم را با کسب و کارتان حل کنید “. این یک شعار نیست، بسیاری از کارآفرینان اعتراف کرده اند تا زمانی که هدف از کسب و کارشان فروختن کالا و پول بوده، در کار خود بیشتر شکست خورده اند.

۲- ایده تان را تجزیه و تحلیل کنید

این قدم دوم است. باید ایده ها را آنالیز کنید و چند تا را نگه دارید. سعی کنید هر کدام از ایده ها را از این فیلتر ها رد کنید و اگر توجیه تان نکرد از آن صرف نظر کنید:

بررسی ارزش: ببینید ارزش این ایده چیست؟ کدام نیاز را رفع می کند؟
بازار: یک محصول یا ایده ی جدید است؟ ایده یا محصولی هست که در حال حاضر هم وجود دارد اما کارکرد آن فرق می کند؟
رقبا: در حال حاضر چه شرکت هایی نیاز هایی را که شما شناسایی کردید رفع می کنند؟ آیا شما می توانید کاری متفاوت تر و بهتر از آن ها انجام دهید که ارزش ساخت فروشگاه اینترنتی را داشته باشد؟
تقاضا: آیا نیازی که شما قصد دارید آن را رفع کنید آن قدر رایج هست که تقاضا ی آن گسترده باشد؟ حتما از ابزار های گوگل google keyword planner یا google trends برای سنجیدن میزان تقاضا و سرچ استفاده کنید.
مشکلات: لیستی از چالش هایی که سر راه ایده تان است تهیه کنید. ( رقبا، تهدید ها و…)

یکی از بهترین راه ها برای بررسی و آنالیز ایده های کارآفرینی استفاده از یک ابزار آسان به نام SWOT است. SWOT ماتریسی است که نقاط ضعف و قدرت، فرصت ها و تهدید های یک ایده را بررسی می کند.

ماتریس swot - ساخت فروشگاه اینترنتی - فروشگاه آنلاین

۳- استراتژی

بسیاری از کسب و کار های نوپا هرسال شروع به فعالیت می کنند و طولی نمی کشد که شکست می خورند. فقط به این دلیل که خیلی غیر سازماندهی شده و بی برنامه ریزی وارد کار شده اند و هیچ استراتژی ای برای کسب و کارشان نداشتند. مطمئن باشید هر چه بیشتر بدانید که می خواهید به کجا بروید و با چه ابزاری می خواهید به اهداف تان برسید، احتمال موفقیت کسب و کار شما بیشتر است.

شما می توانید سوال های زیر را از خودتان بپرسید تا استراتژی واضح تری داشته باشید:
– مشتریان ایده آل شما قرار است چگونه از وجود کسب و کار شما آگاه شوند؟
– مشتریان چرا باید شما را به رقبایتان ترجیح دهند؟
– آیا استفاده از کسب و کار شما برای آن ها به صرفه تر است؟
– چه چیزی مشتریان شما را تعریف می کند؟ مشتریان شما چه ویژگی های مشترکی دارند؟
– اهداف کسب و کارتان چیست؟ چطور می خواهید رشد کنید؟

برای اینکه استراتژی خودتان را راحت تر تعریف می کنید، می توانید از بیزنس مدل کنوس ) canvas business model) استفاده کنید. این قالب بیزنس مدل کمک می کند که خیلی سریع تر بتوانید مشخصه های کلیدی بیزنس تان را خلاصه کنید. پر کردن این ۹ باکس باعث می شود بدانید چه چیز هایی در مورد کسب و کار شما اهمیت دارد.

canvas - مدل کسب و کار - بیزنس مدل - ساخت فروشگاه اینترنتی

۴- برنامه ریزی برای عملی کردن کار و ساخت فروشگاه اینترنتی

تا این لحظه ایده ها و اهداف کلی را تعریف کرده اید. در قدم چهارم باید دقیق تر باشید و هر اقدام خاصی را که لازم است انجام دهید را تعریف کنید. در این مرحله به شما چند راهکار کوچک می دهیم:

نام: این یکی از دغدغه آمیز ترین مراحل راه اندازی یک کسب و کار است. توصیه ما این است که برای انتخاب اسم از نام های کوتاه و با تلفظ راحت استفاده کنید. حتما چک کنید که دامنه (.com) برای اسم شما موجود باشد و اسم آن توسط کاربران دیگر در شبکه های اجتماعی اشغال نشده باشد.

هاستینگ: یک کسب و کار دیجیتالی به هاست نیاز دارد. هاست مثل یک سیستم آنلاین عمل می کند که اطلاعات وب سایت شما روی آن ذخیره می شود.

ست اداری هماهنگ: بحث ما اینجا در مورد رنگ و لوگو نیست، در مورد ارزش هایی است که می خواهید به وسیله ی این ابزار به مشتریان القا کنید. این مطلب می تواند به تصمیم گیری بهتر شما کمک کند.

قابلیت دیده شدن: یکی از مهم ترین قسمت های شروع یک کسب و کار که همیشه باید قابلیت انعطاف و تغییر را داشته باشد این است که تعیین کنید چطور می خواهید به مشتریان هدف خود برسید و در معرض توجه و دید آن ها قرار بگیرید. این یکی از مهم ترین نکته هاست و مرگ و زندگی بیزنس شما به آن وابسته است، اما توسط بسیاری از صاحبان کسب و کار نادیده گرفته می شود. خیلی از کارآفرینان سعی می کنند کالا های با کیفیتی تولید کنند، خدمات خوبی ارائه دهند، سایت هایی خوبی طراحی می کنند که قابلیت های زیادی دارد، اما به این فکر نمی کنند که چگونه به مشتریان هدف شان برسند.

وب سایت: در آخر شما به وب سایتی نیاز دارید که به بهترین شکل ممکن طراحی شود و با ایجاد یک تجربه ی خوب برای کاربران، محتوای مناسب و به کار بردن راهکار های افزایش بازدید سایت، روز به روز به تعداد کاربرانش اضافه شود. چه کسی قرار است وب سایت را برای شما ایجاد کند؟ اگر قرار نیست که خودتان این کار را انجام دهید، باید کسی را پیدا کنید که هرچه بهتر و با کیفیت تر این کار را برای شما انجام بدهد یا شما را راهنمایی کند. وب سایت ویترین کار شماست و اگر درست طراحی و راه اندازی نشود کار شما به مشکلات فراوانی میخورد.

برای مشاوره ی طراحی و ایجاد سایت می توانید فرم مشاوره ی زیر را پر کنید:

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات