وب سایت شخصی و باید ها و نباید های آن

  مدیر سایت
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۸
وب سایت شخصی - شرکت نگاراد - طراحی سایت

حالا که به اهمیت وب سایت شخصی پی برده و ساخت وب سایت شخصی تان انجام شده، گام بعدی پر کردن آن با محتوای مناسب است. مخصوصا اگر در زمینه خود تازه‌کار بوده و سابقه چندانی نداشته باشید احساس خواهید کرد که محتوای کافی برای پر کردن وب سایت را ندارید، اما این احساس شما به دو دلیل اشتباه است.

اول اینکه حتی با وجود محتوای کم، داشتن وب سایت شخصی با دامنه ای نظیر (.com نام شما) مانند داشتن ملک شخصی در فضای مجازی است که دیدن شما و ارتباط گیری با شما را برای مسئولین استخدام شرکت‌ها آسان می‌کند.

دوم و مهمتر این که بیشتر از آنچه تصور می‌کنید می‌توان برای وب سایت محتوا تهیه کرد. برای کمک ما لیستی از باید ها و نبایدها برای تولید محتوا برای وب سایت شخصی را تهیه کرده‌ایم.


وب سایت شخصی - رزومه - سرکت نگاراد - طراحی سایت

۱- معرفی خود در وب سایت شخصی


بایدها: معرفی کوتاه و موثر از خود

در جایی مناسب در وب سایت (صفحه خانه یا صفحه درباره من) خلاصه‌ای از خودتان بنویسید که بیشتر از دو بند نباشد و مهمترین ویژگی‌های شما را مشخص کند. این خلاصه می‌تواند شامل شرکت‌های مهمی که در آن‌ها کار کرده‌اید، پروژه هایی که در آنجام آن‌ها موفق بوده‌اید، توانایی‌های ویژه شما به عنوان یک متخصص و حتی نکاتی درباره شخصیت شما باشد. در نوشتن این بخش فرض کنید که می‌خواهید تمامی محتوای سایت را در آن خلاصه کنید.

نبایدها: از نوشتن داستان زندگی خود با طول و تفسیر زیاد خودداری کنید.

در حین نوشتن درباره خود توجه کنید که اتوبیوگرافی با طول و تفسیر زندگی خود را در آن ننویسید زیرا مدیران شرکت‌ها وقت زیادی را برای بررسی رزومه ها نمی گذرانند و همچنین عموم مردم حوصله کافی برای خواندن داستان زندگی شما را ندارند.

پس سعی کنید آن را خلاصه و موثر بنویسید، دو بند متن که با دقت نوشته شده باشد تاثیر بیشتری از بیوگرافی دو صفحه‌ای خواهد داشت.

۲- نمونه کار در وب سایت شخصی


بایدها: بهترین نمونه کار هایتان را معرفی کنید

امروزه طراحان گرافیکی از وب سایت های شخصی خود به عنوان گالری استفاده کرده و آثار خود را به گونه‌ای جذاب در نظر مدیران استخدام شرکت‌ها در می آورند.

اما حتی اگر در زمینه ای تصویری کار نمی‌کنید می‌توانید بخشی همانند گالری از بهترین کارهای خودتان را در وب سایت تان ایجاد کرد. اگر نویسنده هستید این بخش می‌تواند شامل مقاله هایی باشد که در وب سایت ها منتشر کرده یا لینک به کتاب هایی باشد که در نوشتن آن‌ها سهم داشته‌اید. اگر در زمینه بازاریابی فعالید می‌توانید نمونه هایی از کمپین های بازاریابی موفق و رویدادهایی که سازمان داده‌اید را معرفی کنید، همچنین اگر در زمینه فروش فعالید می‌توانید بدون اشاره دقیق به عددها به آمار فروش خود استناد کنید. در نشان دادن نمونه کارها خلاق باشید و فکر نکنید که چیزی برای نمایش ندارید.

نبایدها: قرار دادن هر نمونه کاری که انجام داده‌اید

به وب سایت شخصی به عنوان گالری برای نمایش بهترین کارها نگاه کنید، نه به عنوان انباری برای ذخیره تمام کارهایی که تا به امروز انجام داده‌اید. مدیر استخدام در صورت ورود به بخش نمونه کارها احتمالا اولین نمونه کار را بازدید کرده و از بقیه عبور خواهد کرد. اگر شما بهترین نمونه های کارتان را در سایت قرار دهید، احتمال اینکه نمونه کار مشاهده شده توسط مدیر استخدامی پذیرفته شود بیشتر است.

این نباید در مورد کارهای در حال انجام نیز صدق می‌کند، اگر پروژه‌ای ناتمام دارید که از نشان دادن آن به مدیر فعلی خود حس خوبی ندارید، آن را به مدیر آینده خود نیز نشان ندهید.

وبلاگ - شرکت نگاراد - وب سایت شخصی - طراحی سایت

۳- جایگاه شما در وب با وب سایت شخصی


بایدها: لینک دادن از وب سایت شخصی به صفحات شبکه‌های اجتماعی

وب سایت شخصی تنها دارایی شما در وب نیست و شما دارایی های دیگری نظیر صفحات لینکداین، توییتر، اینستاگرام، حتی Github و Behance ، مطالب منتشر شده و مصاحبه‌ها را دارید.

وب سایت شخصی قرار نیست جایگزینی برای موارد بالا باشد بلکه آن‌ها را در کنار هم جمع کرده و دسترسی به آن‌ها را آسانتر می‌کند. به تمامی صفحات در شبکه‌های اجتماعی، مقالات منتشر شده، پروفایل نویسندگی در وبسایت های مختلف، سایت هایی که در ایجاد آن‌ها نقش داشته‌اید، جملاتی از شما که نقل شده است و … لینک دهید.

نبایدها: لینک دادن به موضوعات نامربوط زمینه کاری شما

از لینک دادن به شبکه‌های اجتماعی که به زمینه کاری شما نامربوط است خودداری کنید. مثلا فقط اگر در زمینه طراحی فعالیت دارید به پروفایل Pinterest لینک دهید. بلاگ هایی که پروژه جانبی محسوب شده و صفحه شخصی فیسبوک یا اینستاگرام موضوعیتی برای لینک دادن ندارند.

۴- اهمیت بلاگ در وب سایت شخصی


بایدها: داشتن وبلاگ حرفه‌ای و به روز

سایت شخصی محلی ایده‌آل برای به اشتراک گذاری نظرات و عقاید شما در صنعت مربوطه است و بلاگ بهترین ابزار برای این کار است. بلاگ به شما فرصت اثر گذاری بر جریان فکری زمینه کاری مربوط، تعامل با دیگر افراد فعال در این زمینه و گسترش شبکه اجتماعی را می‌دهد. همچنین بلاگ مهارت نویسندگی شما را نشان خواهد داد.

اگر توانایی تولید حداقل دو تا سه پست در هر ماه را دارید، شروع به نوشتن بلاگ در سایت کنید. موضوع پست های بلاگ می‌تواند درباره پروژه‌هایی که مشغول به کار هستید، اخبار مهم در حوزه کاری مربوطه یا توصیه و بیان تجارب خود به تازه کارها باشد.


وبلاگ - شرکت نگاراد - وب سایت شخصی - طراحی سایت

نبایدها: به روز نرساندن بلاگ وب سایت شخصی برای مدت طولانی

اگر زمان و انرژی کافی برای برای نوشتن محتوای با کیفیت و حساب شده ندارید از نوشتن بلاگ خودداری کنید. برای یک وب سایت شخصی خوب، داشتن بلاگ ضروری نیست و حتی این احتمال را دارد که شخص با دیدن به روز نشدن بلاگ برای مدت طولانی برداشت اینکه کل وب سایت شخصی شما به روز نیست را داشته باشد.

۵- مدارک و توصیه‌نامه ها


بایدها: افزودن مدارک و توصیه‌نامه هایی که ارزشمندی شما را ثابت می‌کنند

توصیه نامه ها از اشخاصی که قبلا با آن‌ها کار کرده‌اید به خصوص اگر از افراد مطرح و حرفه‌ای در زمینه کاری شما باشند به اثرگذاری بیشتر کمک خواهد کرد. می‌توانید از افرادی که قبلا با آن‌ها کار کرده‌اید و در مورد شما نظرات مثبتی داشته‌اند نقل قول کنید.

اگر می‌خواهید توصیه نامه در زمینه ای مشخص داشته باشید به جای درخواست (لطفا چیزی مثبت درباره من بگویید)، مهارت های خود را ذکر و برجسته کرده و از شخص توصیه کننده بخواهید تا نمونه هایی از آن را ذکر کند.

نبایدها: توصیه نامه هایی که شبیه به خودنمایی به نظر برسند.

صفحه‌ای پر از توصیه نامه از افراد مختلف که تعریف و تمجید هایی کلی و یک کلمه ای از شما داشته‌اند نه تنها به اثرگذاری مثبت شما کمک نکرده بلکه شما را شخصی خودنما و متظاهر نشان خواهد داد. همچنین این توصیه نامه های کلی اطلاعات مشخصی درباره شما به مخاطب نمی‌دهند پس از توصیه‌نامه های دقیق و مشخص استفاده کنید.

۶- گرافیک وب سایت شخصی


بایدها: تصویری و گرافیکی بودن وب سای شخصی

وب سایت شخصی نباید صفحه‌های متنی پشت سر هم خشک و خالی باشد چرا که در اینصورت فرقی با یک روزمه و توصیه‌نامه معمولی نخواهد داشت. با روش هایی مثل طراحی یک لوگوی ساده، اضافه کردن عکس حرفه‌ای از خود یا حتی ساخت اینفوگرافیک از موفقیت ها و دستاوردهایتان به تصویری و گرافیکی بودن سایت بیافزایید.

همیشه سعی بر بیشتر تصویری شدن و کمتر متنی بودن سایت داشته باشید. اینگونه وب سایت شخصی زیباتر و به یادماندنی‌تر خواهد شد‌‌.

نبایدها: افزودن آرت گرافیک های ضعیف و بی کیفیت

اگر فردی توانمند در زمینه گرافیک نیستید از آرت گرافیک های آماده بی‌کیفیت و نامربوط استفاده نکنید بلکه با اندکی سرمایه گذاری از خدمات طراحی گرافیک نگاراد استفاده کنید تا یک یا دو طرح گرافیکی برای صفحات اصلی وب سایت ساخته و بقیه صفحات وب سایت را ساده نگه دارید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات