۵ ویژگی لوگوی حرفه ای

  مدیر سایت
  ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
طراحی لوگو - برندینگ - نگاراد - ویژگی لوگوی حرفه ای

لوگو فقط یک تصویر نیست، معرفی یک برند است و از آن جایی که ذهنیت اولیه ای که انسان ها نسبت به برند شما به دست می آورند خیلی مهم است، لوگوی شما باید ویژگی لوگوی حرفه ای را داشته باشد. باید لوگویی داشته باشید که حس اعتماد، وفاداری و تحسین را در مخاطب ها به وجود بیاورد. در کلامی کوتاه تر لوگوی شما باید آنقدر تاثیر گذار و قوی باشد که در همان نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب کند و این کار هر طراحی نیست. این جمله ی معروف دقیقا همین موضوع را تایید می کند:

” هر کسی می تواند لوگو طراحی کند، اما افراد کمی هستند که می تواند یک لوگوی مناسب طراحی کنند.”

خیلی از افراد اولین قدمی که می خواهند برای لوگوی جدبد برندشان بردارند این است که هزینه ی طراحی لوگو را پرس و جو می کنند، البته که این موضوع، موضوع مهمی است اما پیشنهاد ما به شما این است که در اولین قدم دقت کنید و ببینید که طراحی لوگوی خود را می خواهید به دست چه کسی بسپارید، نگاه کنید که آیا طراحی های او ویژگی لوگوی حرفه ای را دارند؟ بعد از اینکه خیال تان از این مورد راحت شد به سراغ قیمت بروید. یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه ی طراحی لوگو، نوع لوگو است. لوگو ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک بیزنس خاص و شرایطی منحصر به فرد مناسب اند. برای اینکه بتوانید با انواع مختلف لوگو آشنا شوید، می توانید مقاله ی طراحی لوگو برای کسب و کار های مختلف را بخوانید.

برای اینکه به شما کمک کنیم، در این مطلب ۵ ویژگی لوگوی حرفه ای را به شما می گوییم:

یک ویژگی لوگوی حرفه ای اصالت است

تقلید کردن ایده ها کار راحتی است اما شخصیت و کلاس برند شما را به شدت پایین می آورد، پس لوگوی برند شما باید کاملا خلاقانه و اصیل باشد و در طراحی آن از لوگو ی برند های دیگر تقلید نشده باشد. یک لوگو باید ویژگی های بصری خاصی داشته باشد تا در میان لوگو های رقیب قابل تشخیص بوده و حتی یک سر و گردن بالاتر باشد. الهام گرفتن از سایر لوگو ها در طراحی اشکالی ندارد، اما این الهام گرفتن نباید به یک کپی یا تقلید صد در صدی تبدیل شود. پس دقت کنید که لوگو ی شما باید تا جای ممکن خلاقیت خاص خودش را داشته باشد.

ویژگی لوگوی حرفه ای - نگاراد

هر لوگو باید با نوع بیزنس مرتبط باشد

خیلی وقت ها دیده شده که زیبا ترین وخاص ترین لوگو ها هم نتوانسته اند آن طور که باید و شاید موفق باشند. به نظر شما دلیلش چیست؟ آن ها ویژگی لوگوی حرفه ای را نداشته اند!

چون این لوگو ها برای مخاطب های آن برند مناسب نبوده اند! مثلا لوگویی با فونت رنگارنگ و کودکانه برای یک فروشگاه اسباب بازی یا استودیو ی تولید انیمیشن بسیارعالی است، اما آیا درست است که لوگویی به این شکل را برای یک بانک طراحی کنند؟ مطمئنا نه!

برای طراحی لوگو باید اهداف، چشم انداز، ماموریت های برند و مخاطب های هدف را حتما بررسی کرد و طبق آن اقدام به طراحی کرد. این کار باعث می شود که لوگو ی نهایی کاملا با برند شما همخوانی داشته باشد و تا جای ممکن تاثیر گذار باشد.

یک ویژگی لوگوی حرفه ای تطبیق پذیری است

یک لوگو می تواند در جاهای زیادی از جمله بنر ها، بیلبورد ها تا کارت های بیزنسی و وب سایت ها استفاده شود. پس خیلی مهم است که لوگو ی برند شما جوری طراحی شود که درهر مقیاس و سایزی خوانا و واضح باشد. همچنین یک لوگوی خوب باید در زمینه های رنگی مختلف خوانایی و وضوح داشته باشد، مثلا در زمینه ی مشکی و سفید کاملا به راحتی به چشم بیاید.

چیز هایی که باید در طراحی لوگو به آن ها دقت شود:
• آیا لوگو بر روی رنگ مخالفش خوب به نظر می رسد؟ (مثلا اگرلوگوی شما روشن است، بر روی زمینه ی تیره چطور به نظر می رسد؟)
• وقتی لوگو آنقدرکوچک می شود که روی تمبر پستی جا شود، آیا واضح و خوانا است؟
• اگر لوگو در سایز بالا و روی بیلبورد چاپ شود واضح است؟
• اگر مجبور شوید لوگو را به صورت تک رنگ پرینت بگیرید آیا تاثیرگذار است؟

به یاد ماندنی باشد

در بعضی لوگو ها آنقدر روی نماد ها کار شده است که حتی اگر یک بچه به آن نگاه کند نه تنها می تواند آن را سریع به یاد بیاورد و بشناسد، بلکه می داند که چه محصولاتی با این لوگو به فروش می رسند. این ویژگی دقیقا چیزی است که یک لوگوی عالی باید داشته باشد، یعنی به یاد ماندنی باشد. لوگو های آیکونیک یا نمادین این قدرت را دارند که خیلی سریع بر روی احساسات مخاطبان اثر کنند و با این کار یک تاثیر دائمی در ذهن مشتریان به جا بگذارند.

لوگو باید سریع به یاد بیاید

در هنگام طراحی لوگو بهتر است ترند های روز را در نظر نگیرید. یک لوگو ی تاثیرگذار سنتی است و برای به یاد آوردن آن نیازی به صرف زمانی طولانی نیست، چون سریع به یاد می آید. در هنگام طراحی لوگو باید به این مساله توجه شود که تاثیر گذاری آن تا جای ممکن طولانی باشد.

جمع بندی

اگربه طورکلی بخواهیم تمامی موارد بالا را جمع بندی کنیم، به این نتیجه می رسیم که “ساده بودن” لوگو بهترین استراتژی است. لوگو های ساده بسیار تاثیرگذار ترند، توسط مخاطب سریع تر شناخته می شوند و تطبیق پذیرند. اما طراحی همین لوگو های ساده برخلاف ظاهرشان کار چندان راحتی نیست، چون در طراحی شان باید سیاست هایی را به کار گرفت که در عین ساده بودن، خسته کننده و غیر جذاب نباشند.

برای اینکه بتوانید یک لوگوی فوق العاده برای برند خود داشته باشید، باید طراحی آن را به دست طراحانی خلاق و با تجربه بسپارید. برای سفارش طراحی لوگو یا مشورت گرفتن از طراحان ما می توانید فرم زیر را پر کنید. در ضمن نمونه لوگو های طراحی شده توسط طراحان نگاراد را می توانید در اینجا ببینید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات