دیجیتال مارکتینگ رستوران ها : رستوران شما چطورمی تواند در فضای آنلاین موثر باشد؟

  پگاه مرادی
  ۲۹ مهر ۱۳۹۸
دیجیتال مارکتینگ رستوران- نگاراد

میلیون ها رستوران در شهرهای بزرگ وجود دارند. چگونه می توانیم رستوران خود را از آن ها متمایز کنیم؟

جواب این سوال ها بسیار واضح است: با دیجیتال مارکتینگ کارآمد. منو، پرسنل و محیط رستوران می تواند آن را خاص کند اما این حضور آنلاین شماست که خاص بودن و ویژگی های رستوران تان را به مصرف کنندگان نشان می دهد.

آنالیز دیجیتال مارکتینگ رستوران

احتمالا شما پیش از این هم می دانستید که دیجیتال مارکتینگ مهم ترین نقش را در پیداکردن جامعه هدف و جذب مشتری دارد. اما آیا از آماری را دیده اید که میزان اهمیت دیجیتال مارکتینگ رستوران ها در دنیای مدرن را به شما نشان دهد؟

 • ۹۰ درصد مشتریان قبل از مراجعه به یک رستوران درباره آن تحقیق می کنند. آمار جست و جوی رستوران ها، از تمام بیزینس های دیگر بالاتر است.
 • ۵۷ درصد مشتریان از وب سایت رستوران مورد انتخاب خود بازدید می کنند.
 • ۳۳ درصد مشتریان نظرات و بازخوردهای مشتریان دیگر را قبل از مراجعه به رستوران، مطالعه می کنند.
 

شش گام برای بهبود حضور آنلاین رستوران خود

اگر شما اسم رستوران خود را جست و جو کنید، گوگل چه نتیجه ای به شما نشان می دهد؟

اگر عبارت ” بهترین رستوران در…..( شهری که رستوران شما در آن قرار دارد)” را جست و جو کنید چه؟ آیا اسم یا وب سایت رستوران شما بالا می آید؟ ممکن است نتیجه گوگل با آنچه که مورد انتظار شما بوده متفاوت باشد اما نگران نباشید. شما با شش گام می توانید وب سایت خود را بهبود دهید و شاهد قرارگیری آن در صفحه اول گوگل باشید. این شش گام عبارتند از:

 • وب سایت
 • سئو ( بهینه سازی سایت )
 • بازخوردها
 • ایمیل مارکتینگ و میزان وفاداری مشتریان
 • ارزش مشتریان
 • ارزیابی نتایج

مشتریان می خواهند درباره رستوران شما در فضاهای آنلاین اطلاعات کسب کنند.

۱- وب سایت

آیا در دوهفته گذشته از وب سایت خود بازدید کرده اید؟ نگران نباشید، ما اینجا نیستیم تا عملکرد شما را قضاوت کنیم. اگر وب سایت شما به اندازه ای که می خواهید حرفه ای به نظر نمی رسد یا در جذب مشتری به شما کمک نمی کند، شما می توانید با رعایت کردن پنج راهکار زیر هر فرد گرسنه ای را به غذا خوردن در رستوران خود ترغیب کنید:

   
 • وب سایت با منوی مناسب کار با گوشی های هوشمند: در سال ۲۰۱۸، ۵۲ درصد ترافیک آنلاین جهانی به گوشی های موبایل اختصاص یافته است. به احتمال زیاد، مشتریان آینده شما در حال جست و جوی یک رستوران خوب در گوشی های هوشمند خود هستند. شما باید اطمینان پیدا کنید که وب سایت شما برای کاربرانی که از گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند نیز قابل استفاده باشد.
 •  
 • منوی خوانا و به روز: به احتمال زیاد مشتریان با هدف مشاهده منوی شما از سایت بازدید می کنند. هیچ چیزی بدتر از آن نیست بازدیدکنندگان وب سایت شما نتوانند منوی رستوران را پیدا کنند. اطمینان پیدا کنید که منوی شما هم در کامپیوتر و هم در گوشی های هوشمند قابل خواندن باشد و نیازی به زوم کردن نداشته باشد. برای بهینه سازی بیش تر وب سایت خود می توانید برای همه عکس های سایت، آلت های متفاوت بنویسید تا موتورهای جست و جو بتوانند تشخیص دهند که عکس های شما دقیقا چه غذاهایی را نشان می دهند.
 •  
 • فراخوان به عمل: شما می خواهید زمانی که مشتریان از وب سایت شما بازدید می کنند دقیقا چه عکس العملی نشان دهند؟ اگر شما می خواهید آن ها با شما تماس بگیرند یا به صورت آنلاین میز رزرو کنند، این دو گزینه را در منوی وب سایت خود دائمی کنید. برای راحتی بیش تر کاربران، اطمینان پیدا کنید که آن ها برای رزرو یا تماس با رستوران، نیازی به گشتن یا اسکرول کردن مطالب نداشته باشند.
 •  
 • ساعت های کاری: اگر شما غذایی خاص را تنها در پنج شنبه شب ها سرو می کنید، باید اطمینان پیدا کنید که مشتریانتان از این موضوع خبر دارند. در انتهای صفحه اصلی وب سایت خود، ساعت های کاری و موضوعات این چنینی را یادآور شوید.
 •  
 • سفارش آنلاین: بر اساس آمارها، از هر ۵ سفارش معمولا ۳ تای آن ها به صورت تحویل غیرحضوری است. اگر در حال حاضر تنها از طریق تماس تلفنی سفارش مشتریان خود را دریافت می کنید، اکنون فرصت خوبی برای اضافه کردن قابلیت سفارش آنلاین به وب سایت رستوران است. این قابلیت، سریع ترین نرخ رشد مشتری را در حوزه دیجیتال مارکتینگ رستوران به خود اختصاص داده است .
 

۲- سئوی سایت: سایت خود را برای پیداشدن در موتورهای جست و جو بهینه کنید

سئوی سایت رستوران- نگاراد

زمانی که رستوران خود را تازه تاسیس کرده اید، به احتمال زیاد رسیدگی بهسئوی وبسایت آن در انتهای فهرست چیزهایی است که بیش ترین اهمیت را دارند. اگرچه، چند ترفند ساده و آسان وجود دارند که به شما در اعتباربخشی به حضور آنلاین بیزینس تان و جذب مشتری کمک می کند.

   
 • سایت خود را برای گوگل بهینه سازی کنید و پروفایل بیزنس خود را در اینستاگرام و فیسبوک زیر نظر داشته باشید. اطمینان پیدا کنید که اسم، آدرس و شماره تماس شما در همه آن ها ثابت و یکسان است. هم چنین، سایت ها و صفحه های اجتماعی مربوط به بازخورد مشتریان از رستوران ها را همواره دنبال کنید تا از امتیاز رستوران خود در آن ها آگاه باشید.
 •  
 • مشتریان خود را تشویق کنید تا در وبسایت شما و دیگر وبسایت ها یا صفحه های اجتماعی، نظر خود را درباره خدمات شما بیان کنند. این کار به شما کمک می کند تا به دیگر کاربران نشان دهید که یک بیزینس معتبر را اداره می کنید. برای مثال، گذاشتن یک پست نظرسنجی در شبکه های اجتماعی یا استفاده از راه های خلاقانه برای تعامل با مخاطبان می تواند آن ها را به نظر دادن درباره رستوران شما ترغیب کند.
 •  
 • لینک سازی و ارتباط با دیگر وبسایت های معروف در حوزه بیزینس شما می تواند یک را مناسب برای بهبود دیجیتال مارکتینگ رستوران شما باشد و موتورهای جست و جو را از وجود وبسایت شما آگاه کند. برای مثال، اگر نام رستوران شما در یک مجله یا روزنامه و راهنمای رستوران های خوب برای توریست ها آمده است، از آن ها خواهش کنید تا در صورت امکان لینکی به وبسایت شما را در مطلب خود قرار دهند.

هیچ ایده ای درباره سئوی سایت ندارید؟ شما می توانید در اینجا درباره اهمیت سئو به عنوان یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ رستوران اطلاعات بیش تری کسب کنید.

شما می توانید در Google Search Console درباره اینکه مردم با جست و جوی چه کلماتی وبسایت شما را پیدا کرده اند بیش تر بدانید. این ترفند به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی و محتوای وبسایت خود را به گونه ای انتخاب کنید که کاربران، وبسایت شما را سریع تر از گذشته پیدا کنند.

۳- بازخوردها

درحالی که بعضی از رستوران داران عقیده دارند که بی خبری از بازخورد مشتریان بهترین گزینه است:

 • ۹۲ درصد مشتریان بازخورد دیگران را در انتخاب رستوران در نظر می گیرند.
 • ۷۷ درصد خواندن نظر مشتریان دیگر را به نظر منتقدان ترجیح می دهند.
 • ۳۳ درصد هرگز در رستوران های کم تر از پنج ستاره غذا نمی خورند.

اعداد هیچ گاه دروغ نمی گویند. اگر شما می خواهید مطمئن شوید که مشتریان بالقوه رستوران شما را پیدا می کنند و عاشق غذاهای آن می شوند، از راه های زیر برای زیر نظر گرفتن بازخوردها استفاده کنید:

۱- در انتهای سرویس، از مشتریان خود بخواهید تا نظرشان را راجع به رستوران شما در وبسایت یا پروفایل اختصاصی رستوران بیان کنند یا در یک ایمیل از آمدن آن ها به رستورانتان تشکر کنید و از آن ها بخواهید تا نظرشان را در پلتفرم موردنظرتان بنویسند.

۲- چه نظرات مشتریان خوب باشد و چه نباشد، زمانی را برای پاسخگویی به نظرات اختصاص دهید. اگر بازخورد مثبتی دریافت کرده اید، از فرد تشکر کنید و او را به آمدن دوباره به رستوران خود ترغیب کنید. اگر بازخورد فرد منفی است، اطمینان پیدا کنید که به طور مناسب از او به خاطر تجربه نامطلوبی که داشته است معذرت خواهی می کنید: اظهار ندامت کنید و مسئولیت مشکل پیش آمده را بپذیرید، به فرد بگویید که برای حل این مشکل چه تغییراتی را به وجود خواهید آورد و یک راه برای جبران به او پیشنهاد دهید.

۴- ایمیل مارکتینگ

اگر هم اکنون از این قابلیت استفاده نمی کنید، در سریع ترین زمان ممکن سرویس ایمیل خود را فعال کنید. برخلاف باور عموم، دوره ایمیل مارکتینگ سر نرسیده است و این استراتژی هنوز هم تاثیر شگرفی در دیجیتال مارکتینگ رستوران ها دارد.

اگر نرخ خوانده شدن ایمیل شما پایین است:
ایمیل های خود را در زمان متفاوتی بفرستید و موضوع ایمیل خود را عوض کنید. شما می توانید استفاده از یک ایموجی را به عنوان موضوع ایمیل امتحان کنید.

اگر نرخ کلیک و تعامل ایمیل شما پایین است:
صمیمی رفتار کنید و از عکس های جذاب در ایمیل خود استفاده کنید .از میزان بازدید وبسایت خود برای پیدا کردن جذاب ترین محتوای وبسایت خود استفاده کنید و سپس، لینک آن را در ایمیل خود قرار دهید.

آیا می دانید؟

مشتریان همیشگی رستوران شما ۳/۱ درآمدتان را تامین می کنند اما تنها ۱۵ درصد از مشتریان کل را تشکیل می دهند. ایمیل مارکتینگ یک راهکار بسیار خوب برای افزایش میزان این نوع مشتریان به حساب می آید.

۵- از ارزش مشتریان خود باخبر باشید

تمرکز بر روی ارزش هر مشتری دائمی کلید موفقیت بیزینس شماست. تنها در صورتی پیشرفت خواهید کرد که مخاطبان خاص خود را داشته باشید. شما می توانید از سه راه زیر برای این کار استفاده کنید:

 • ترافیک سایت خود را در جست و جو های محلی افزایش دهید: امروزه تنها رستوران های دیگر رقیبان شما نیستند. سرویس های سفارش آنلاین مانند اسنپ فود عمده ترافیک آنلاین را به خود اختصاص می دهند.
 •  
 • اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنید: یک پایگاه داده از شماره تماس های مشتریان خود جمع آوری کنید تا هر وقت که بخواهید، توانایی این را داشته باشید تا بدون واسطه اخبار جدید را به آن ها اطلاع دهید.
 •  
 • به مشتریان خود، پیشنهادات ویژه بدهید: با دادن پیشنهادات ویژه و تخفیف های منحصر به فرد، به مشتریان دائمی خود احساس راحتی و آشنایی بدهید و رستوران خود را به پاتوق گروه های دوستانه تبدیل کنید.
 

۶- نتایج استراتژی های دیجیتال مارکتینگ رستوران خود را ارزیابی کنید

هیچ راهی به جز ارزیابی نتایج برای فهمیدن میزان موفقیت یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد. هر چیزی که شما هزینه و زمان خود را برای به اجرا در آوردن آن صرف می کنید باید قابل اندازه گیری باشد. به همین دلیل است که شما باید همیشه هزینه تبلیغات خود را برآورد کنید.زمانی که یک کمپین تبلیغاتی به پایان رسید، شما می توانید میزان بازگشت سرمایه (ROI) خود را اندازه گیری کنید و میزان هزینه را با میزان سود مقایسه کنید.

هدف های دیجیتال مارکتینگ رستوران خود را هوشمندانه انتخاب کنید:

   
 • مشخص بودن هدف ها: واضح نبودن یک هدف می تواند دلیلی برای ایجاد یک عامل تناقض در بین پرسنل رستوران شما باشد. داشتن یک هدف مشخص امری ضروری است. به عنوان نمونه تنها گفتن این که ” من می خواهم پست های بیش تری در اینستاگرام قرار دهم” هدف شما را نشان نمی دهد. شما باید بگویید: ” من می خواهم تا پایان امسال، نرخ تعامل در اینستاگرام را تا ۵۰ درصد افزایش دهم.”
 •  
 • قابل اندازه گیری بودن هدف ها: داشتن اهداف قابل اندازه گیری برای زیر نظر گرفتن پروسه انجام کار و انگیزه بخشی، بسیار اهمیت دارد. دنبال کردن پروسه به شما کمک می کند تا متمرکز بمانید، برنامه ریزی ها را به موقع اجرا کنید و به دلیل نزدیک شدن به هدفتان، احساس رضایت کنید.
 •  
 • دست یافتنی بودن هدف ها: واقع بین بودن یکی از مهم ترین نکته ها برای رسیدن به موفقیت می باشد. اگر شما هدف خود را قرارگرفتن وبسایت خود در صفحه اول گوگل قرار دهید اما اقدامات لازم برای رسیدن به این هدف را انجام ندهید، شما به احتمال زیاد در رسیدن به هدف با مشکل مواجه خواهید شد. داشتن یک هدف دست یافتنی و دانستن راه رسیدن به آن، شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.
 •  
 • داشتن اهداف مرتبط با حوزه کاری شما: اگر شما اهداف خود را راه های مقابله با رقیبان خود انتخاب می کنید، این کار را همین حالا متوقف کنید. اهداف شما باید متناسب رستوران، پرسنل و بیزینس شما باشد. اگر اهداف خود را با ذکر دلایل ناموجه تعیین کنید، هرگز به موفقیت دست نخواهید یافت.
 •  
 • محدودیت زمانی برای رسیدن به اهداف: زمان تعیین شده برای رسیدن به یک هدف نیز باید منطقی باشد؛ یعنی شما باید به خودتان و پرسنل زمان کافی برای رسیدن به یک هدف مشخص را بدهید. اگر هدف شما بسیار بزرگ است، آن را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید. تمرکز بر روی بردهای کوچک به شما در داشتن یک روند مداوم برای پیشرفت کمک خواهد کرد.
 

پنج گام برای ایجاد یک استراتژی موفق در سوشال مدیا مارکتینگ رستوران ها

استراتژی موفق سوشال مدیا مارکتینگ رستوران ها- نگاراد

زمانی که بحث حضور رستوران ها در فضاهای آنلاین مطرح می شود، تنها رتبه شما در موتورهای جست و جو مانند گوگل مدنظر نیست. امروزه ۶۸ در صد از کاربران به طور مداوم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. حضور در شبکه های اجتماعی یک راهکار مهم برای افزایش اعتبار رستوران شماست.

در ادامه، ما به معرفی پنج ترفند که موفقیت شبکه های اجتماعی شما را تضمین می کند می پردازیم:

۱-قابل جست و جو بودن

این موضوع بسیار اهمیت دارد که رستوران شما به راحتی در اینستاگرام، توئیتر یا فیسبوک پیدا شود. از یوزرنیمی ( username) استفاده کنید که آسان باشد و یک کلمه کلیدی در پروفایل شما به حساب بیاید. زمانی که پست کردن مطالب خود را شروع کردید، از هشتگ های جذاب و مرتبط برای جذب کاربران استفاده کنید.

۲- به اشتراک گذاری

هر عکسی که شما در شبکه های اجتماعی بارگذاری می کنید، قابلیت این را دارد تا با میلیون ها کاربر به اشتراک گذاشته شود. این موضوع را زمان پست گذاشتن به خاطر داشته باشید. اطمینان پیداکنید که از عکس ها و محتواهای باکیفیت استفاده می کنید.

۳- تعامل

فراموش نکنید که شبکه های اجتماعی یک راه دیگر برای حفظ تعامل خود با مشتریان به حساب می آیند. شما می توانید تنها با مشاهده لایک های یک فرد، چیزهای زیادی درباره او بیاموزید. سعی کنید از کاربران خود بخواهید تا درباره اینکه اسم نوشیدنی جدید رستوران چه باید باشد نظر دهند یا درباره غذای محبوب آن ها سوال بپرسید و به این ترتیت، تعامل آن ها را با خود افزایش دهید.

ترفند: نمی توانید از بین دو غذا یکی را برای منوی جدید خود انتخاب کنید؟ یک نظر سنجی در اینستاگرام قرار دهید و نظر کاربران را بپرسید.

۴- جذاب بودن عکس ها

 جذاب بودن عکس ها- نگاراد

همیشه از عکس هایی استفاده کنید که اشتهای کاربران را باز می کند. این نکته، از همه موارد گفته شده در این بخش از اهمیت بیش تری برخوردار است. چند روش زیر به شما در انجام این کار کمک می کنند:

 • می توانند با اضافه شدن به منوی شما همراه با جزئیاتی مانند به منوی خود مخلفات اضافه کنید: سوپ ها، سالادها، بستنی ها و… چاشنی های رنگارنگ، بسیار موثر باشند.
 •  
 • قانون یک سوم: عکس های خود را با قرار دادن آیتم ها در یک سوم پایینی ، جذاب تر کنید.
 •  
 • گرفتن عکس هایی که شامل خورده شدن غذاها توسط مشتریان است به کاربران کمک می کند تا میزان خوشمزه بودن غذاها را راحت تر تصور کنند!
 •  
 • از پرسنل خود عکس بگیرید: منوی شما تنها نکته جذاب رستوران به حساب نمی آید. مشتریان از دیدن پشت صحنه و مراحل تهیه غذاها نیز لذت خواهند برد. شما می توانید عکس هایی از سرآشپز هنگام آماده کردن غذاها و دیگر قسمت ها آشپزخانه خود در اینستاگرام قرار دهید.

۵- اختصاصی بودن

همزمان با اینکه می خواهید مخاطبان جدید را به مراجعه به رستورانتان مشتاق کنید، شما باید به مشتریان دائم خود احساس خاص بودن بدهید. چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟ اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی خود را به محلی برای پیشنهادات ، تخفیفات و منوهای اختصاصی برای مشتریان دائم خود تبدیل کنید.

اصل مطلب این است: مردم برای پیداکردن رستوران ها از اینترنت استفاده می کنند، به همین دلیل است که شما باید دیجیتال مارکتینگ رستوران خود را تقویت کنید.

هر رستوران داری می داند که ثبات در خدمات کلید موفقیت است. بهترین و به یادماندنی ترین رستوران ها برای مشتریان آن هایی هستند که هر بار از در خارج می شوند، خدمات باکیفیتی یکسان را از آن ها دریافت کرده باشند. این موضوع در دیجیتال مارکتینگ رستوران ها نیز صادق است. حضوری هماهنگ با سبک رستوران و مداوم در شبکه های اجتماعی، کلید فراهم کردن بهترین تجربه آنلاین برای کاربران است. از استراتژی های ایمیل مارکتینگ تا پست های شبکه های اجتماعی شما، دیجیتال مارکتینگ برای شما فرصتی ایجاد می کند تا خود را از رقیبان متمایز کنید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات