راهکار هایی که بازاریابی رستوران را متحول می کند

  مدیر سایت
  ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
بازاریابی رستوران - نگاراد - تبلیغات رستوران

مدیریت کردن و بازاریابی رستوران با سایر کسب و کار ها فرق میکند. اداره کردن رستوران به عشق بیشتری نیاز دارد. شما باید عاشق مزه و طعم و عطر غذا ها و نوشیدنی ها باشید تا بتوانید یک رستوران بی نظیر داشته باشید. مهم ترین و اولین اولویت رستوران شما باید این باشد که با یک فضای زیبا و سرویس دهی عالی و برخورد محترمانه و از همه مهم تر غذا های با کیفیت، یک خاطره ی فراموش نشدنی برای مشتریان تان بسازید و باعث شوید که دل او باز هم برای رستوران شما تنگ شود.

اولین طعمی که مشتری میچشد و اولین بویی که به مشامش میخورد ذهنیت همیشگی مشتری را می سازد و تعیین میکند که آیا مشتری باز هم به رستوران شما برمیگردد یا نه!

رستوران ها با حس مشتریان بیشتر از منطق شان سر و کار دارند، پس به همین دلیل تبلیغات رستوران با تبلیغات برای سایر کسب و کار ها متفاوت است و ریزه کاری های زیادی دارد. برای اینکه بتوانید تبلیغات موثر تری برای رستوران خود داشته باشید چند دقیقه ای را با ما بگذرانید.


چرا بازاریابی رستوران با سایر بیزینس ها فرق میکند؟

• همانطور که بالاتر اشاره کرده بودیم، فروختن غذا و نوشیدنی با فروختن کالا ها و بقیه ی خدمات فرق میکند. غذا و نوشیدنی چیزیست که مشتری فقط یک بار آن را استفاده میکنده و بعد از تمام شدنش برای مشتری چیزی باقی نمی ماند جز یک حس. حسی که مهم ترین عامل وفادار شدن مشتری به رستوران شماست، اگر حس لذت و خوشحالی باشد برای همیشه در ذهن و قلب مشتری ثبت می شوید و او بار ها و بار ها به رستوران تان سر میزند، اما اگر حس ناراحتی و نارضایتی باشد مشتری میرود و نه تنها پشت سرش را نگاه نمیکند، بلکه اطرافیانش را هم از آمدن به رستوران شما منع میکند. خوشبختانه در بازه ی زمانی ای زندگی می کنیم که بعضی از تجربه ها نسبت به اشیای ملموس ارزش برابر یا حتی بیشتری دارند. همین موضوع مهم ترین نکته ایست که باید در تبلیغات و بازاریابی رستوران در نظر گرفته شود. یعنی در تبلیغات رستوران باید سعی شود تا بیشترین حد امکان تجربیات مثبت مشتریان نسبت به غذا ها و نوشیدنی ها را به سایرین انتقال داد.

• رستوران ها معمولا مشتریان هدف محدود تری دارند. مثلا یک رستوران حتی اگر سرویس بیرون بر هم داشته باشد نمیتواند غذا های خودش را به همه جای کشور و حتی همه جای شهر برساند. افراد مناطق دور تر برای امتحان کردن غذا ها باید خودشان به رستوران مراجعه کنند و بعد از اولین طعمی که از غذا حس کردند از خودشان می پرسند ” آیا ارزش طی کردن این راه دور را داشت؟ “. اگر پاسخ شان به این سوال مثبت بود دامنه ی مشتریان شما وسیع تر از قبل خواهد شد… حتی به اندازه ی یک نفر. با توجه به این محدودیت اولین هدف رستوران ها جلب نظر مردم مناطق نزدیک به رستوران هست. البته که داشتن سرویس بیرون بر برای رستوران یک امتیاز مثبت حساب می شود، اما حتی بهترین برگر ها بعد از ۳۰ دقیقه در ترافیک ماندن از دهان می افتند و جذابیت لحظه های اولیه ی آماده شدن را ندارند.

• مهم ترین دلیل متفاوت بودن شیوه ی تبلیغات و بازاریابی رستوران ها رقابت عجیب و غریب آن هاست. خیابان ها و بولوار های زیادی را در هر شهری می شناسید که به فاصله های بسیار بسیار کم، پر از رستوران ها و کافه های گوناگون است. هم چنین می بینیم که در هر شرایطی وعلی رغم محدودیت های اقتصادی، رستوران ها کسب و کارهایی هستند که هم چنان مشتریان همیشگی خودشان را دارند، چون یکی از اولیه ترین و مهم ترین نیاز های مردم را تامین می کنند. پس در این رقابت شدید تنها خوب بودن کیفیت غذای رستوران ها کافی نیست، شاید اولیه ترین اصل محبوبیت همین طعم خوب باشد، اما نمی شود از تاثیر مستقیم تبلیغات بر محبوبیت رستوران ها چشم پوشی کرد و باید چیز های بیشتری برای عرضه داشت.

موثر ترین روش ها برای تبلیغات و بازاریابی رستوران ها


تبلیغات و بازاریابی آفلاین

این روش تبلیغات روش قدیمی تریست و می توان گفت از لحظه ی تاسیس شدن اولین رستوران های جهان، به شکل های نسبتا متفاوتی انجام می شده و هرچه که زمان گذشته، پیشرفته تر شده و شکل جدید تری به خودش گرفته است. در زمان حال تبلیغات بنری و بیلبورد ها یکی از رایج ترین شیوه های تبلیغات آفلاین است، اما این روش مخصوصا بیلبورد و بنر در مکان های عمومی هزینه های نسبتا زیادی دارد و شاید خیلی ها موافق آن نباشند.

پخش تراکت هم یکی از راه های جذب مشتریست که البته به نظر خیلی از بازاریاب ها چندان روش کارآمدی نیست و حتی در بعضی از موارد سطح کاری رستوران را پایین تر از آن چیزی که هست جلوه می دهد. در یک جمله ی راحت و خودمانی تر می شود گفت که پخش تراکت روش شیکی نیست، فکر کنید که اسم برند شما و منویی که با دقت و علاقه طراحی کردید در سطل زباله، روی زمین، جوی آب یا در حیاط منازل سرگردان باشد! چه حسی به مخاطب و به شما که صاحب یک برندید دست میدهد؟ مگر اینکه این تراکت ها به شکل های خیلی خاص و خلاقانه ای طراحی شده باشند و چشم همه را به سمت خودش بکشاند.

بازاریابی رستوران - نگاراد - بازاریابی آفلاین

تبلیغات و بازاریابی آنلاین

با وجود تمام تفاسیر پاراگراف بالا، خیلی ها عطای تبلیغات و بازاریابی رستوران آفلاین را به لقایش بخشیدند و به سراغ روش های کم هزینه تر و صد البته پربازده تر بازاریابی آنلاین رفتند. در این روش، تمامی تبلیغات و بازاریابی رستوران در فضای آنلاین و اینترنت انجام می شود.

اپلیکیشن ها و موتور های جست و جو میتوانند خیلی راحت تر رستوران شما را به میلیون ها نفر معرفی کنند بدون اینکه از شما هزینه ی زیادی دریافت کنند. به دلیل اینکه تبلیغات آنلاین کار آمد تر است و وسعت و تخصص بیشتری لازم دارد، آن را مفصل تر شرح می دهیم. می شود گفت موارد زیر ابزار ها و روش ها و فضا هایی هستند که به کمک آن ها می شود تبلیغات و بازاریابی رستوران را به صورت آنلاین انجام داد.

موتور های جست و جو

در مورد دنیای بزرگ موتور های جست و جو ساعت ها می شود صحبت کرد و صد ها صفحه مقاله نوشت. اما در این مطلب به یک خلاصه ی کلی اکتفا می کنیم تا کلیت ماجرا دستتان بیاید. فکر کنید که یک روز تعطیل است و شما حسابی دلتان برای برگر لک زده است. از طرفی هم دلتان میخواهد که از خانه بیرون بیایید و یک رستوران جدید را از نزدیک ببینید و یک طعم جدید را تجربه کنید. شاید به دوستان تلن پیام بدهید و از آن ها بخواهید که یک رستوران جدید و خوب را به شما معرفی کنند.

شاید هم مرورگر گوشی یا لپ تاپتان رو باز کنید و عبارت “بهترین برگر های تهران” را در گوگل سرچ کنید. احتمالا گوگل چندین سایت معرفی رستوران را به شما نشون میدهد که از طریق آن ها می توانید در مورد رستوران ها اطلاعات زیادی به دست بیاورید. به علاوه ی این سایت ها گوگل برای شما سایت های چندین رستوران را هم پیشنهاد میکند که برگر جز غذاهای اصلی آن هاست. طبیعتا شما وارد این سایت ها می شوید و با دیدن عکس برگر ها، فضای رستوران و منو تصمیم تان را می گیرید، یک رستوران را انتخاب می کنید و راهی می شوید! به همین سادگی گوگل توانست برای آن رستوران چندین مشتری بفرستد بدون اینکه از آن ها هزینه ای بگیرد! حالا فکر کنید همچین امکانی برای رستوران شما هم وجود داشته باشد!

شما به یک سایت قوی نیاز دارید

برای اینکه بتوانید رستوران تان را در نتایج اولیه ی موتور های جست و جو ببینید، باید یک سایت داشته باشید تا از طریق آن بتوانید هرچیزی که به افزایش فروش شما ختم می شود را به اشتراک بگذارید. خیلی از رستوران ها سایت دارند، اما آن سایت ها برایشان کارکرد قابل توجهی ندارد. دلیل این اتفاق این است که سایت آن ها از نظر امتیاز در موتور های جست و جو، ظاهر و محتوا ایراداتی دارد. پس نمیشود گفت که هر سایتی میتواند کمک کننده باشد. ویژگی های یک سایت قوی برای رستوران را در ادامه برای شما می گوییم

  • ظاهر شیک، منظم و تا حد امکان ساده: کاربران باید بدون سر در گمی به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشند و از دیدنش احساس خوبی بگیرند.
  • امکان دسترسی به منو ی رستوران: بهتر است که سایت یک رستوران منو را در اختیار کاربران قرار دهد تا تصمیم گیری برای کاربران راحت تر باشد.
  • محتوای جذاب: محتوای جذاب ارتباط مستقیم با افزایش امتیاز در موتور های جست و جو دارد و صد البته حاصل فکر خلاقانه و برنامه ریزی دقیق است.
  • ریسپانسیو بودن: از آن جایی که اکثر کاربران اینترنتی از طریق موبایل شان آنلاین هستند، پس یک سایت خوب باید در صفحه ی تلفن همراه که کوچک تر است هم منظم ظاهر شود و در اصطلاح ریسپانسیو باشد.
  • امکان رزرو میز یا امکان ثبت سفارش در صورت داشتن سرویس بیرون بر
  • سئو ی قوی: مهم ترین نشانه ی یک سایت کارآمد سئو ی قوی آن سایت است. در واقع سئو امتیاز سایت در موتور های جست و جوی گوگل است و هرچه سایت بهتر سئو شده باشد، در نتایج اولیه ی سرچ گوگل ظاهر می شود و طبیعتا کاربران بیشتری به آن سایت مراجعه می کنند.

تبلیغات کلیکی

حتما شده که به سایتی رفته باشید و در کنار سایت بنر های ریز و درشتی را ببینید که کلیک کردن روی آن ها شما را به سایت هایی می برد یا کسب و کاری را به شما نشان می دهد. شما هم می توانید برای تبلیغ رستوران یا هدایت کاربران به سمت سایت خود این نوع از تبلیغات را که به تبلیغات کلیکی معروف است و هزینه ی کمی هم دارد را انجام دهید.

اپلیکیشن ها

اپلیکیشن های ایرانی و خارجی زیادی وجود دارند که می توانند با توجه به منطقه ی انتخابی یا بدون در نظر گرفتن نواحی خاص روی نقشه، رستوران ها و کافه های زیادی را به کاربران معرفی کنند، عکس های آن رستوران را در اختیار کاربران بگذارند و توسط کاربران امتیاز دهی شوند. شما هم می توانید در این اپلیکیشن ها برای رستوران خود یک حساب کاربری درست کنید و همه ی این امکانات را یک جا داشته باشید. فراموش نکنید که در صورت استفاده از این اپلیکیشن ها کیفیت و برخورد شما باید به بهترین شکل ممکن باشد. چون نظر مشتریان در این برنامه ها بسیار مهم است. نظر منفی آن ها می تواند باعث شود افراد زیادی از آمدن به رستوران شما صرفه نظر کنند.

بازاریابی رستوران - نگاراد - اپلیکیشن

اینستاگرام

اینستاگرام هم به صورت سایت و هم به صورت اپلیکیشن در دسترس است، اما خب اکثریت کاربران از اپلیکیشن آن استفاده می کنند. تبلیغات و برندینگ در اینستاگرام رایج تر و موفقیت آمیز تر است و کاربر های بیشتری هم دارد. هیچ کس نمی تواند منکر تاثیر فوق العاده ی اینستاگرام بر افزایش فروش رستوران شود، پس حتما برای رستوران خود یک اکانت بیزنسی اینستاگرام بسازید و بازاریابی رستوران تان را متحول کنید. به طور کلی برندینگ و مارکتینگ و تبلیغات در اینستاگرام به چند صورت انجام می شود:

اجرای کمپین های تبلیغاتی

به سلسله تبلیغاتی که به طور هماهنگ و برنامه ریزی شده انجام می شود تا به یک هدف خاص برسد کمپین تبلیغاتی گفته می شود. اهداف کمپین های تبلیغاتی ممکن است موارد گوناگونی باشد و البته به طور غیر مستقیم روی فروش نیز تاثیر گذار باشد. مثلا هدف یک کمپین ممکن است فقط شناخته شدن برند در فضای مجازی باشد.

اجازه دهید تا با یک مثال ملموس تری در مورد صنعت رستوران، کمپین را برای شما توضیح دهیم. فکر کنید که شما صاحب یک رستوران هستید و قرار است که چند برگر جدید به منو رستوران اضافه کنید. شما مطمئن هستید که این برگر ها طرفدار های زیادی پیدا می کنند، پس دوست دارید در اول کار توجه گسترده ای را به این برگر ها جلب کنید. پس با کمک چند کارشناس تبلیغات و گرافیست و … مجموعه ای از پوسترها و متن ها را آماده می کنید و هماهنگ با یک برنامه ی دقیق و حساب شده در شبکه های اجتماعی و پیج های دیگر و حتی در فضای آفلاین در معرض دید قرار می دهید تا به یک باره نظر افراد زیادی را به برگر های جدیدتان جلب کنید. همین که خیلی ها بدانند که شما برگر های جدیدی را ارائه می دهید یعنی دارید به هدف کمپین تان نزدیک تر می شوید.

مدیریت اکانت بیزنسی رستوران

رستوران شما باید در شبکه ی اجتماعی قوی و محبوبی مثل اینستاگرام حساب کاربری داشته باشد. برندینگ در اینستاگرام را با یک برنامه ی دقیق و حساب شده و البته متناسب با تم و حال و هوای رستوران تان شروع کنید. عکس در اینستاگرام تاثیر گذار ترین نوع محتواست. سعی کنید استاندارد های کلی عکاسی از رستوران را برای اینستاگرام را رعایت کنید، تصاویر بالا ترین کیفیت ممکن را داشته باشند و از بهترین زوایای ممکن گرفته شده باشند. ادیت های حرفه ای یا افکت های یکسان عکس ها، نمای کلی پیج تان را چشم نواز تر نشان می دهد.

ازاریابی رستوران - نگاراد - اینستاگرام

بهتر است برای کپشن ها لحنی مناسب با نوع رستوران به کار ببرید. مثلا اگر رستوران شما فست فود است رایج تر است که لحن خودمانی تری استفاده کنید و از استفاده ی کلمات سنگین و رسمی پرهیز کنید. ولی این را بدانید که در انتها نظر و سلیقه ی شما تعیین کننده است نه قانون و عرف. البته که در دنیای تبلیغات هیچ محدودیتی نباید مانع خلاقیت شود! از کجا می دانیم؟ شاید کپشن های فوق ادبی برای فست فود یک سبک جدید را بسازد! دایرکت ها و کامنت ها را با نهایت احترام جواب دهید و از نقش پر رنگ لایو و استوری غافل نشوید.

تبلیغات از طریق اینفلوئنسر و میکرو اینفلوئنسر

یک راه برای جذب مخاطب و افزایش فالور، دادن تبلیغ در پیج های محبوب و با فالور های واقعیست. اما این کار برای برند شما مثل یک شمشیر دو لبه است. اگر اینفلوئنسر یا میکرو اینفلوئنسر انتخابی شما با فرهنگ کاری شما همخوانی نداشته باشد یک ضد تبلیغ است و کار شما را بی اثر یا حتی تخریب می کند. انتخاب میکرو اینفلوئنسر و اینفلوئنسر به دقت و بررسی زیادی نیاز دارد و باید چندین فاکتور را هم زمان با هم در نظر گرفت. در مطالب بعدی به طور کامل این بحث را برای شما باز می کنیم.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات