رشد برند شما با مدیریت شبکه های اجتماعی

  مدیر سایت
  ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

اگر براى ۵ دقیقه در مکان هاى عمومى مثل مترو، مرکز خرید، باشگاه و رستوران قرار بگیرید یا یک ساعت در مهمونى دوستانه اى حضور داشته باشید حتما افراد زیادى رو میبینید که تلفن همراه به دست در حال لایک کردن، کامنت گذاشتن، استورى گرفتن و توییت کردن هستند. محال است در جمع هاى خودمانى تان حرفى از هشتگ و شیر و فالویینگ و فالور ها نباشد. خوب یا بد استفاده از شبکه هاى اجتماعى یک حقیقت غیر قابل انکار است. این اتفاقات شاید از دید والدین یا جامعه شناسان یک تهدید باشد، اما از دید شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار یک فرصت است. مدیریت شبکه های اجتماعی برای بیزنس ها نه یک فرصت عادى، بلکه یک فرصت استثنایى است که به سادگی و کمی فکر میتوان از آن به خوبی استفاده کرد.

اگر استفاده هاى معمولى مثل به اشتراک گذاشتن لحظه هاى شادى و غم، انجام تحقیقات مجازى براى پى بردن به اسرار فرد مورد علاقه یا نشستن پاى درد دل دوستان بگذریم و عمیق تر به این دنیاى مجازى نگاه کنیم میبینیم که اینجا یک فضاى بى نظیر براى رساندن صداى کسب و کار به مخاطبان و آشنا کردن کاربران با برند شماست. چى بهتر از اینکه افرادی هنگام چک کردن رسانه هاى مجازى شان قبل از خواب یا بعد از نهار برند شما را ببینند و با محصولات و خدماتى که ارائه میدهید آشنا شوند. مدیریت شبکه های اجتماعی در ظاهر کار آسانى به نظر می آید، اما از آنجایى که تعداد رقباى فعال در این شبکه ها بسیار است، مدیریت صفحه ى بیزنس شما علم، تجربه و مهارت خاص خود را میخواهد، چون این کار یک استفاده ى حرفه اى از شبکه هاى اجتماعی ست که در دنیاى حرفه اى مارکتینگ به نام“Social Media Marketing” یا بازار یابى شبکه هاى اجتماعى شناخته میشود نه یک وقت گذرانى و تفریح معمولی!


مدیریت شبکه‌های اجتماعی-Social Media Marketing یا بازاریابى شبکه هاى اجتماعى چیست؟

Social Media Marketing یا بازاریابى شبکه هاى اجتماعى چیست؟

SMM یا سوشال مدیا مارکتینگ نوعى از بازاریابی دیجیتال است که شامل تولید و انتشار محتوا در شبکه هاى اجتماعى میشود تا به اهداف برندینگ و مارکتینگ مشخص شده براى یک کسب و کار برسیم. محتواى تولید شده براى به اشتراک گذارى در شبکه هاى اجتماعى به شکل هاى مختلفى مثل متن، عکس و ویدیو میتواند تهیه شود. مهم ترین چیزى که سوشال مدیا مارکتینگ را از استفاده ى معمولى فضاهاى مجازى متفاوت میکند بالا بودن درگیری مخاطبان با محتوا یا همان Engagement هست.

یعنى بازاریاب هاى شبکه هاى اجتماعى باید این هنر را داشته باشند که نقاط حساس مخاطبان شان را بشناسند و محتوایشان را به شکلى تولید کنند که کاربر فضاى مجازى از کنارش بى تفاوت رد نشود و یک واکنش به این محتوا نشان دهد. مثلا پست را لایک کند یا کامنت بگذارد، آن را سیو کند یا براى دوستانش به اشتراک بگذارد. البته این را باید اضافه کرد که بالا بردن درگیرى مخاطبان با محتوا اصلا کار آسانى نیست و پروسه اى نیست که یک شبه انجام شود. شاید حتى ماه ها زمان ببرد تا نظر کاربران به یک پیج جلب شود و کم کم جذب محتوای آن شوند. پس این مورد کمى صبر و حوصله و سیاست هایى را میخواهد که این روند را سرعت میبخشند.


مدیریت شبکه‌های اجتماعی-کدام شبکه ى اجتماعى برای فعالیت بازاریابی بهتر است؟

کدام شبکه ى اجتماعى برای فعالیت بازاریابی بهتر است؟

معرفى شبکه هاى اجتماعى مختلف نیازى به توضیحات طولانى ندارد، چون همه تا حدودى با این شبکه ها آشنایى دارند. چیزى که این شبکه هاى اجتماعى را از یکدیگر متفاوت میکند جو حاکم در آن ها و کاربران آن هاست. هر پلتفرمى با توجه به این فاکتور ها فرهنگ و روش متفاوتى براى استفاده دارد و استراتژى هاى خاص خودش را میطلبد. تعداد این شبکه هاى اجتماعى بسیار زیاد است و روز به روز هم به تعداد آن ها اضافه میشود، حتى شبکه هاى اجتماعى متعددى وجود دارند که شاید ما اصلا اسم آن ها را هم نشنیده باشیم. پس ما در ادامه قصد داریم که خیلى کوتاه در مورد تفاوت مهم ترین و محبوب ترین شبکه هاى اجتماعى و کاربرى شان با شما صحبت کنیم.

 

شبکه اجتماعی فیس بوک

مدیریت شبکه‌های اجتماعی-فیسبوک

محیط کلى فیس بوک دوستانه و غیر رسمى ست. فیس بوک به دلیل امکانات زیادى مثل امکان به اشتراک گذارى اشکال مختلف محتوا شامل عکس، متن و ویدیو، امکان چت به صورت شخصى و گروهى و امکان عضویت در گروه هاى متعدد در کل دنیا بسیار پر طرفدار است اما در ایران به دلیل فیلترینگ بسیار کم استفاده میشود و تقریبا میتوان گفت چهار پنج سالی می شود که اکانت هاى ایرانى بسیار کم فعالیت شده اند. بنابراین این شبکه ى اجتماعى در زمان فعلى ابزار مناسبى براى رسیدن به اهداف برندینگ و مارکتینگ کسب و کار هاى شما در ایران نیست.


   

شبکه اجتماعی اینستاگرام

مدیریت شبکه‌های اجتماعی-اینستاگرام

محبوب ترین شبکه ى اجتماعى این روز هاى ایران اینستاگرام هست و دلیل آن هم واضح است: فیلتر شدن فیس بوک، امکان به اشتراک گذاشتن عکس و ویدیو ( به دلیل اینکه بیشتر افراد جذب تصاویر میشوند تا متن )، امکان چت و شیر کردن آسان، امکان به اشتراک گذارى لحظه به لحظه و آسان مثل استورى و لایو، و حالا جدید ترین قابلیت اینستاگرام که امکان به اشتراک گذارى ویدیو هاى یک ساعته ست و میشود گفت که اینستاگرام به یک تلویزیون شخصى تبدیل شده است.(IGTV).

اینستاگرام میتواند بیشتر از آن چیزى که فکر میکنید به برند سازى و بازاریابى هر کسب و کارى کمک کند، البته اگر اصول اینستاگرام مارکتینگ موفق را به خوبی بدانید! اینستاگرام بهترین جاییست که میتواند حس و حال و لحن بیان برند شما را به مخاطبین انتقال دهد. از آن جایى که اینستاگرام بر پایه ى به اشتراک گذاشتن تصاویر است و تصویر تاثیر طولانى مدت ترى بر ذهن مخاطبان میگذارد پس میتواند مخاطب را به بهترین وجه ممکن از برند شما آگاه کند. مهم ترین نکته در اینستاگرام پست گذارى برپایه ى یک استراتژى منظم و حساب شده است. پست هاى اینستاگرام باید از لحاظ بصرى هماهنگ و خاص باشند و با به کار گرفتن سیاست هاى مختلف تمام اهداف بازاریابى شما را پوشش دهند. برگزاری انواع کمپین‌های تبلیغاتی هم جزو اقداماتی ست که به شدت بر روی مخاطبان تأثیر میگذارد و این روزها بسیار شاهد آن هستیم. به همه ی کسب و کار ها و صاحبان برند های بزرگ و حتی کوچک توصیه می کنیم از ساخت یک اکانت بیزینسی اینستاگرام و مدیریت آن غافل نشوند. چرا که با مشاهده ی آمار های مربوط به بازخورد هر کدام است محتوا ها می توانید اطلاعات دقیقی از سلیقه ی مخاطبان و مورد پسند بودن محتوا هایتان به دست آورید که همین امر باعث می شود خدمات و محتوا های خود را طبق سلیقه ی مخاطبان بهبود دهید و از این طریق فروش خود را افزایش دهید.


 

شبکه اجتماعی توییتر

مدیریت شبکه‌های اجتماعی-توییتر

یک شبکه ى اجتماعى جمع و جور و منظم براى به اشتراک گذارى نظرات، حس و حال و اخبار روز با لحنی غیر رسمى و در قالب جملات و متن هاى کوتاه. توییتر میتواند براى به اشتراک گذاشتن آپدیت هاى جدید سایت شما، اطلاع رسانى اخبار و اتفاقات برند شما با لحنی دوستانه یا توییت کردن جملات جذاب و جالب با هدف برند سازى به شما کمک کند. چیزى که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد این است که در توییتر بیشتر روابط بر اساس دیالوگ ها صورت میگیرد، پس یادتان نرود که تا جاى ممکن به سوالات و نظرات کاربران پاسخ دهید تا شخصیت بهترى از برند خود به نمایش بگذارید. توییتر در ایران کم کم دارد جاى خود را باز میکند و کم نیستند برند هاى ایرانى اى که در توییتر پر طرفدارند، اما این شبکه ی اجتماعی هنوز به محبوبیت اینستاگرام نرسیده است.

 

شبکه اجتماعی یوتوب

مدیریت شبکه‌های اجتماعی-یوتوب

یوتوب بهترین رسانه ى به اشتراک گذارى محتواى ویدیویى در جهان است و بازدید روزانه ی ویدیو های آن بسیار بالاست، به همین دلیل میتواند یکى از قدرتمند ترین ابزار سوشال مدیا مارکتینگ هم باشد، اما متاسفانه در ایران به دلیل فیلترینگ، زیاد کاربردى نیست. در عوض سایت آپارات که مخصوص به اشتراک گذارى ویدیو است خلا نبودن یوتوب رو تا حدی پر کرده و در بین ایرانى ها بسیار محبوب شده است. به همین دلیل تقریبا همه‌ی برندهای خوب و با کیفیت حتی داخل ایران، به صورت منظم و هدفمند ویدئوی تبلیغاتی میسازند.


 

شبکه اجتماعی فور اسکوئر

مدیریت شبکه‌های اجتماعی-فور اسکوئر

این پلتفرم در ایران براى به اطلاع رساندن لوکیشن کاربران استفاده میشود. ممکن است با خود بگویید که براى دیگران چه اهمیتى دارد که هرکس هر لحظه کجاست؟ خب موضوع به همین سادگى نیست. این کاربران از این پلتفرم استفاده میکنند و به وسیله ى اطلاع دادن لوکیشن شان رستوران، مرکز خرید یا یک مکان به خصوصى را به بقیه معرفى میکنند، عکس هاى مربوط به آن را منتشر میکنند، نظرشان را در مورد آن مکان مینویسند و حتى شاید از مزایاى تخفیفى هم بهره مند شوند. فوراسکوئر یکى از بهترین رسانه ها براى رستوران هاست و نظر هاى مثبت کاربران در مورد رستوران شما میتواند پاى مشتریان بیشترى را به رستوران شما باز کند. داوران اصلى در فوراسکوئر مشتریان هستند، پس اگر مدیر یک کافه یا رستوران هستید به برخورد درست با مشتریان، سرویس دهى مناسب و کیفیت عالى اهمیت بیشترى بدهید 🙂 به این شکل میتوانید در یکی از مناسب ترین پلتفرم‌ها برای دیده شدن در مقابل مشریان تان فعالیت کنید.مدیریت شبکه‌های اجتماعی - بهترین سوشال مدیا در ایران - اینستاگرام

قدم های مدیریت شبکه های اجتماعی با تمرکز بر اینستاگرام

حالا که اینستاگرام به مهم ترین ابزار “بازاریابی شبکه های اجتماعی” تبدیل شده، در ادامه با تمرکز بیشتری در مورد بازار یابی شبکه های اجتماعی بر اساس اینستاگرام صحبت میکنیم، اما کلیت مراحل و توصیه ها در مورد سایر شبکه های اجتماعی هم صدق میکند.


قدم اول مدیریت شبکه های اجتماعی : بررسی مخاطبین

قبل از هر اقدامی برای سوشال مدیا مارکتینگ باید سوالات مهمی را از خودتان بپرسید تا بفهمید که مارکتینگ در شبکه های اجتماعی برای شما مناسب است یا نه؟ برای جواب دادن به این سوال باید مشتریان بالقوه ی خودتان را تحلیل کنید. برای این کار باید افرادی که میتوانند از خدمات یا محصولات شما استفاده کنند را از لحاظ سن، جنسیت، فرهنگ اجتماعی، سطح درآمد، سطح تحصیلات و… دسته بندی کنید. بعد از آن باید ببنیید که آیا این افراد در اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی مورد نظرتان فعالیت دارند یا خیر؟ تقریبا میشود گفت هر قشری از جامعه در اینستاگرام فعالیت دارد، پس به احتمال زیاد شما مخاطبین مورد نظرتان را میتوانید در اینستاگرام پیدا کنید.


قدم دوم مدیریت شبکه های اجتماعی : یک استراتژی درست

برای چیدن یک استراتژی درست و مناسب باید ببینید که اهداف برندینگ و مارکتینگ شما چیست و با توجه به این اهداف برنامه ی درستی برای اینستاگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگری تدوین کنید. در زمان برنامه ریزی شبکه های اجتماعی و تعیین اهداف تان حتما این سوال ها را از خودتان بپرسید:
• چه نتایجی را از بازاریابی در شبکه های اجتماعی میخواهید به دست آورید؟
• مخاطبین مورد نظری که در قدم یک بررسی کردید چه نوع محتوایی را میپسندند؟
• مخاطبین هدف شما چه استفاده ای از شبکه های اجتماعی میکنند؟
• شما از طریق شبکه های اجتماعی چه پیامی را میخواهید به مخاطبان تان منتقل کنید؟

سپس کمی تحقیق کنید و نمونه های موفق اینستاگرام مارکتینگ در کل دنیا و همچنین ایران را ببینید و بررسی کنید. سپس نقاط ضعف و قوت آن ها را شناسایی کنید. با این کار می توانید برای برنامه ریزی بهتر محتوا های خود الهام بگیرید. بعد از این مرحله سوال های بالا را کاملا تجزیه و تحلیل کنید و تعداد پست ها، تعداد استوری ها و از همه مهم تر محتوای پست های هفتگی را تعیین کنید. بعد از آن به سیاست های جذب فالور مناسب با کسب و کارتان فکر کنید. برای برنامه ریزی محتوای کلی باید به هدف تان توجه کنید، مثلا هدف آگاه کردن از برند و هدف فروش مستقیم دو برنامه ی جدا و متفاوت می طلبند. نکته ی مهم دیگر در مورد برنامه ریزی محتوا این است که به حس و حال کسب و کارتان توجه ویژه ای کنید و سعی کنید آن را از طریق پست ها به مخاطب منتقل کنید. قرار نیست که یک استراتژِی کلی را تا ابد در پیج خود پیاده کنید. در اکثر مواقع نیاز است که هر چند وقت یک بار استراتژی پیج تان را با توجه به تغییر شرایط مثل تغییر تعداد فالور ها تغییر دهید. تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی بدون برنامه ریزی، مثل گشت و گذار بدون نقشه در یک جنگل است، شاید در ابتدا جذاب به نظر برسد اما بعد از مدتی احتمال اینکه راه را گم کنید زیاد است.


قدم سوم مدیریت شبکه های اجتماعی : تولید محتوا

وقت دست به کار شدن است! باید شروع کنید به ساختن محتوا! ساختن محتوا یک کار روتین است که دائما باید در سیکل های زمانی منظم تکرار شود. اگراینستاگرام یا فیس بوک را برای بازاریابی انتخاب کردید و بخشی از محتوای شما به طراحی گرافیکی احتیاج دارد با یک گرافیست مشورت کنید. اگر هم پست های اینستاگرامتان به صورت عکس است، وقت آن است که دوربین به دست بگیرید و عکاسی کنید. عکس پر اهمیت ترین محتوا در اینستاگرام است. سعی کنید عکس های استاندارد و حرفه ای تهیه کنید و آن ها رو به خوبی ادیت کنید. دقت کنید که اگر از فیلتر خاصی استفاده میکنید آن را در تمامی عکس ها به کار بگیرید تا نمای کلی صفحه ی شما هماهنگ و چشم نواز باشد. چیزی که در تولید محتوا اهمیت دارد این است که سعی کنید مطالب یا عکس هایتان را از پیج های دیگر کپی نکنید. خلاقیت مهم ترین عامل جذابیت صفحه ی شماست، پس تمام تلاش خود را بکنید تا متفاوت باشید و برای سوالات حل نشده ی مخاطبین تان پاسخ داشته باشید.


قدم چهارم مدیریت شبکه های اجتماعی : مدیریت اکانت

حالا وقتش رسیده تا تمام تلاش هایتان به صورت منظم وارد شبکه های اجتماعی شود. برای آپلود کردن محتوا در شبکه های اجتماعی مورد نظر یادتان باشد که سعی کنید در ساعت هایی این کار را انجام دهید که ساعت های پر بازدید باشد و حداکثر کاربران ممکن پست های شما را ببینند. معمولا ساعات نهار یا ساعت های ۶ عصر تا ۱۰ شب از پر بازدید ترین ساعت ها هستند. در پاسخ دادن به دایرکت ها و کامنت ها نهایت ادب و صبر را داشته باشید و به تمامی آنها با حوصله و دقت پاسخ دهید. به مخاطبین تان کمک کنید تا بهترین محصول یا سرویس ممکن را انتخاب کنند.


مدیریت شبکه‌های اجتماعی - اینستاگرام - اینفلوئنسر مارکتینگ

جذب فالوور

وقتی که میزان اینگیجمت پیج شما رشد کرده باشد و فالور هایتان به تعداد قابل قبولی رسیده باشند، یعنی تلاش های شما دارد نتیجه میدهد. حالا وقت آن است که با به کار بردن یک سری از روش های جذاب برای مخاطبان سعی کنید تا افرادی بیشتری پیج شما را ببینند، آن را فالو کنند و تعامل شان با محتوای شما افزایش پیدا کند. انتخاب این روش های مناسب و جذاب به فضای شبکه ی اجتماعی مورد نظر شما بستگی دارد، مثلا در اینستاگرام میتوانید مسابقه های مختلف برگزار کنید تا افراد بیشتری از پیج تان دیدن کنند.

یک راه خوب دیگر به کار بردن اینفلوئنسر مارکتینگ است ( influencer Marketing ). حتما افراد فعال زیادی را در اینستاگرام دیده اید که تعداد فالور های بالایی دارند و مخاطبان شان به سبک پست گذاری آن ها علاقه مند هستند. مطالب شان را دنبال میکنند و به آن ها اهمیت میدهند. این افراد اینفلوئنسر ها هستند، کسانی که در نگاه مردم تأثیرگذارند. شما میتوانید برای آشنا کردن افراد بیشتری با برند خود از اینفلوئنسر ها کمک بگیرید تا به طریقی پیج شما را معرفی کنند. البته که این روش کمی هزینه بر است، پس بهتر است اینفلوئنسر مورد نظرتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید. یادتان باشد اینفلوئنسری را انتخاب کنید که به سبک محصولات یا خدمات شما نزدیک باشد و از نظر شخصیت و طرز فکر با شخصیت برند شما هماهنگ باشد. اینفلوئنسر نامناسب ممکن است برای شما ضد تبلیغ هم باشد یا حتی ارزش برند شما را پایین بیاورد. با ما باشید تا در مقاله های بعدی بیشتر در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ صحبت کنیم.


اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات