قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی برای هر بیزینسی

  پگاه مرادی
  ۱۶ آذر ۱۳۹۸
قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی- نگاراد

هر بیزنسی، چه کوچک و چه بزرگ، باید یک استراتژی شبکه های اجتماعی داشته باشد و هر استراتژی ای باید توسط یک بودجه مشخص پشتیبانی شده و به مرحله اجرا دربیاید.
بودجه بندی به شما کمک می کند تا اطمینان پیدا کنید که سرمایه لازم برای رسیدن به اهداف تان را دارید یا نه، چه هدف شما تبلیغات شعبه جدید بزینس تان باشد چه معرفی محصول جدید و افزایش فروش آن. علاوه بر این، بدون داشتن یک بودجه مشخص برای بازاریابی شبکه های اجتماعی، دانستن نرخ واقعی بازگشت سرمایه شما غیر ممکن می شود.

چیزی به نام ” برنامه بودجه بندی برای استراتژی شبکه های اجتماعی بیزینس ها ” وجود ندارد. هر کمپانی باید منابع و اولویت های متفاوتی برای مشخص کردن قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی خود داشته باشد. اما چه شما بودجه قابل توجهی را به این بخش اختصاص داده اید و چه محدودیت های مالی فراوانی دارید، باید به اجزای کلیدی زیر در محاسبات مالی خود توجه کنید.

 

قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی باید در چه محدوده ای باشد؟

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی موضوعی حذف نشدنی برای هر کسب و کار است. تقریبا از هر دو نفر، یک نفر آن ها به طور میانگین یک اکانت شبکه اجتماعی دارد و این نرخ همواره در حال رشد است؛ اما این نکته را از خاطر نبرید، بودجه خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی شما باید جزئی از بخش بزرگ تر، یعنی بازاریابی باشد.

بر اساس یافته های بانک توسعه بیزینس ها در کانادا، کمپین های B2B، باید ۵- ۲ درصد سود بازاریابی را به خود اختصاص دهند، در حالی که اجرای این کمپین ها در حالت عادی به اندازه ۱۰-۵ درصد بودجه هزینه بر است.

بنابراین قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی برای هر بیزینسی به طور ایده آل چه قدر است؟ قبل از آن که تصمیم بگیرید چه مقدار از بودجه خود را می خواهید به مدیریت شبکه های اجتماعی اختصاص دهید، درباره مشتریان خود تحقیق کنید و ببینید که شبکه های اجتماعی چه قدر در رسیدن شما به اهداف بازاریابی تان اهمیت دارند. به عنوان نمونه، اگر درصدی از فروش شما حاصل از فضاهای آنلاین است، اختصاص هزینه بیش تر بر روی شبکه های اجتماعی تا تبلیغات چاپی، ایمیل مارکتینگ یا انواع دیگر بازاریابی برای برند شما منطقی به نظر می رسد.

بر اساس تحقیقات اخیر CMO، در پنج سال آینده میزان هزینه صرف شده برای مدیریت شبکه های اجتماعی به صورت زیر می باشد:

 • محصولات B2B: تقریبا ۱۶٫۶درصد

 • خدمات B2B : تقریبا ۲۰٫۵درصد

 • محصولات B2C: تقریبا ۲۰٫۹۲درصد

 • خدمات B2C : تقریبا ۲۴٫۷درصد

این درصدها را به عنوان میانگین برای بیزینس خود در نظر بگیرید و سپس آن ها را با اهداف و منابع خود هم گام کنید.

 

۶ فاکتور اصلی در برآورد قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی

 

موارد زیر اجزای اصلی استراتژی شبکه های اجتماعی را تشکیل می دهند:

 

۱- تولید محتوا

تولید محتوا- نگاراد

محتوا همیشه عنصری حیاتی در بازاریابی است. بنابراین، بخشی از بودجه شما باید به آن اختصاص یابد. بسیاری از بازاریابان شبکه های اجتماعی بیش تر از نیمی از بودجه خود را تنها بر روی تولید محتوا هزینه می کنند. در ادامه چند نکته مهم این بخش که شما باید حتما به آن ها توجه کنید آورده شده است:

 • گرافیک و عکس برداری: اهمیت تولید محتوای تصویری باکیفیت فراتر از تصورهاست. به همین دلیل است که صرف هزینه اضافی برای استخدام عکاسان و گرافیست های حرفه ای کاملا منطقی به نظر می رسد. اگر بودجه شما محدود است، از وب سایت های دانلود رایگان عکس های باکیفیت استفاده کنید.

 • ویدیو: دوربین ها، تجهیزات فیلم برداری، ویرایش، تدوین و تجربه فیلم برداران و در نهایت هزینه تیم فیلم برداری بستگی به اهمیت پروژه دارد. برای فیلم برداری های حرفه ای ممکن است به کارگردان، استایلیست یا کمک افراد دیگر برای تعیین لوکیشن فیلم برداری و اجرای پروژه به بهترین شکل ممکن نیاز باشد.

 • استعداد: همه افراد اعم از بازیگران، مدل ها، اینفلوئنسرها و دیگر عوامل باید آماده باشند تا استعداد خود را در معرض نمایش قرار دهند.

 • هزینه تولید: هزینه تولید شامل هزینه اجاره لوکیشن، حمل و نقل به آن یا حتی هزینه وعده های غذایی تیم می شود.

 • محتوای نوشتاری: کپی رایترها به صورت ساعتی یا با توجه به تعداد کلمه های نوشته شده حقوق می گیرند. بسته به محتوای مورد نظر شما، ممکن است بیزینس شما نیاز به صرف هزینه بیش تری برای ترغیب خوانندگان به مطالعه مطالب داشته باشد.

 • مترجم:اگر شما یک برند بین المللی هستید یا به مشتریان چند زبانه خدمت رسانی می کنید، اطمینان پیدا کنید که بخشی از بودجه خود را برای استخدام مترجم اختصاص می دهید. مانند کپی رایترها، حقوق مترجمان نیز به صورت ساعتی یا کلمه ای برآورد می شود.

 

۲- ابزارها و نرم افزارهای مورد نیاز و تاثیر آن ها در قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی

ابزارها و تاثیر آن ها در قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی- نگاراد

در برآورد قیمت خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی، ابزارها و پلتفرم های زیر را در نظر بگیرید:

 • سئو و جست و جو بر اساس کلمات کلیدی: از Google AdWords برای پیداکردن و استفاده از کلمات کلیدی کمک بگیرید. از این موضوع می توان در استراتژی های شبکه های اجتماعی نیز استفاده کرد.

 • محل قرار گیری محتوا: محتوای شما باید در وب سایت و صفحه های فرود شما قرار بگیرد. بنابراین شما نیاز به خریداری هاست ودامین دارید.

 • ابزارهای ویرایش: طراحان شما دارایی اصلی برند تان به حساب می آیند؛ اما داشتن نرم افزارهایی مانند Adobe Creative Cloud که برای رفع نیازهای متنوع ، از تغییر سایز تا برندینگ کارایی دارد، بسیار مفید است.

 • سیستم مدیریت پروژه: پلتفرم هایی مانند Trello یا Wrike می توانند به شما در ساده تر کردن فرآیند تولید و مدیریت پروژه ها به صورت همزمان کمک کنند.

 • پلتفرم های مدیریت شبکه های اجتماعی: بعضی از پلتفرم ها قابلیت این را دارند تا محتوای شما را در شبکه های اجتماعی زمان بندی کنند.

 • اتوماسیون بازاریابی: ابزارهایی مانند Marketo و MailChimp می توانند به شما در ایمیل مارکتینگ کمک کنند.

 • ابزارهای آنالیز: با کمک این ابزارها، کمپین های شبکه های اجتماعی خود را زیر نظر بگیرید.

 

۳- تبلیغات پولی

 

همه استراتژی های شبکه های اجتماعی شامل محتواهای تولیدی خلاقانه و تبلیغات پولی ( البته اگر بودجه شما اجازه بدهد ) می شوند. هر پلتفرم اجتماعی راه هایی را به بازاریابان برای افزایش سرعت انتشار پست ها یا کمپین های تبلیغاتی پیشنهاد می دهد. البته در ایران به علت وجود تحریم ها استفاده از تبلیغات مستقیم در شبکه های اجتماعی امکان پذیر نمی باشد. با این حال، خلاصه ای از این روش های تبلیغاتی در زیر آورده شده است:

 • تبلیغات فیسبوک: فیسبوک فرمت های متنوعی از کمپین های تبلیغاتی، مانند اسلاید شوها و نمایش پست برای مخاطبان مورد نظر را به بیزینس ها پیشنهاد می کند. وجود بعضی از تبلیغات در مسنجر فیسبوک نیز ممکن است توجه کاربران را به خود جلب کند.

 • تبلیغات اینستاگرام: از تبلیغات اینستاگرام برای دسترسی به یک میلیارد کاربر فعال در ماه استفاده کنید.

 • تبلیغات لینکدین: با استفاده از ایمیل مارکتینگ، تبلیغات نوشتاری و.. با متخصصان حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید.

 • تبلیغات توئیتر: از گزینه هایی مانند تعامل با مخاطبان، توییت کردن مطالب مورد علاقه آن ها و … استفاده کنید.

 • تبلیغات پینترست: پین های تبلیغاتی در پینترست می توانند به شما در افزایش مخاطب کمک کنند.

 • تبلیغات یوتیوب: فرمت های تبلیغاتی معروف در یوتیوب، مانند ویدیو های غیرقابل رد تا تبلیغات TrueView به سرعت می توانند مخاطبان شما را افزایش دهند.

 • تبلیغات اسنپ چت: این اپلیکیشن ویدیویی محبوب نوجوانان با تبلیغات تمام صفحه، چالش های استفاده از یک هشتگ خاص و … می تواند به بیزینس شما کمک کند.

 

۴- همکاری های هزینه بر

 

اگر اینفلوئنسرمارکتینگ و کمپین های همکاری دو برند بخشی از استراتژی های شما را تشکیل بدهند، نیاز به بودجه ویژه دارید.

 • کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ: نرخ تبلیغات اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی بسیار متنوع است، اما شما می توانید از فرمول ابتدایی هزینه ها برای برآورد بودجه مورد نیاز خود استفاده کنید. احتمالات زیادی وجود دارد که کمپانی شما باید برای بودجه آن ها برنامه ریزی کند: از تگ های اینستاگرامی هنرپیشه ها گرفته تا همکاری با اینفلوئنسرهای مرتبط با حوزه کاری شما.

 • کمپین های همکاری دو یا چند برند: این نوع همکاری ها احتمالا به بودجه بیش تری برای محتوا، در مقایسه با کمپین های معمولی نیازی ندارد اما سازماندهی و برنامه ریزی دقیق آن ها ضرورت دارد.

 

۵- یادگیری

 

منابع رایگان بسیار زیادی برای یادگیری کار با شبکه های اجتماعی وجود دارد اما اختصاص بودجه برای آموزش به تیم خود، همیشه ارزشمند است. بسته به سطح مهارت های تیم شما و نیازهای کمپین، گزینه های زیر می توانند به شما کمک کنند:

 • یادگیری با لینکدین: اگر لینکدین یک منبع یادگیری مفید برای بیزینس شما به حساب می آید، شما می توانید از آن برای پیداکردن افراد متخصص استفاده کنید و از این گونه افراد کمک بگیرید.

 • ورکشاپ های مرتبط را پیداکرده و در آن ها شرکت کنید. کلاس های آنلاین نیز می توانند یک گزینه خوب برای یادگیری به حساب بیایند.

 

۶- مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی- نگاراد

درحالی که ابزارهای متنوعی برای مدیریت شبکه های اجتماعی وجود دارند، داشتن یک فرد که حداقل ساعتی از روز را صرف نظارت بر شبکه های اجتماعی بیزینس کند، بسیار تاثیرگذار است.

مدیران یا تیم های مدیریتی شبکه های اجتماعی باید بر روی موضوعات زیر نظارت داشته باشند:

 • مدیریت شبکه های اجتماعی ( زمانبندی، به اشتراک گذاری، تعامل و ارتباط با دنبال کنندگان)

 • جست و جوی مخاطبان و نرخ رشد آن ها

 • استراتژی ها و آنالیز اطلاعات

 • تولید محتوا

 • مدیریت اجتماع

 • کمپین ها و پروموشن ها

 

آیا برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود نیاز به کمک دارید؟

 

در هزینه های صرفه جویی کرده و از نگاراد برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود کمک بگیرید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات