بررسی ۹ نمونه از بازاریابی اینستاگرامی هوشمندانه و موفق

  مهتاب موسوی
  ۱۲ آذر ۱۳۹۷
بررسی ۹ نمونه از بازاریابی اینستاگرامی هوشمندانه و موفق - نگاراد - اینستاگرام

اینستاگرام که تبدیل به موفق‌ترین ابزار اشتراک عکس در جهان شده است هرچند برای بازاریابی چندان مناسب نیست اما پتانسیلی زیاد برای تبلیغات برندها دارد. با توجه به مخاطبان ۸۰۰ میلیونی اینستاگرام احتمال زیادی برای حضور مخاطبان هدف شما در این شبکه اجتماعی وجود دارد. جذب مخاطب به برند و تعامل با او بر پایه تولید محتوای خلاقانه، فکرشده و استفاده از استراتژی های زیرکانه برای انتشار این محتوا است.


در ادامه ۹ نمونه از بازاریابی اینستاگرامی هوشمندانه و موفق پیج های موفق اینستاگرام را مرور می‌کنیم.

۱- بازاریابی اینستاگرامی National Geographic

می‌گویند که کیفیت خوب در نهایت خود را نشان خواهد داد. این مثال در مورد National Geographic با بیش از ۷۴.۲ میلیون دنبال کننده صدق می‌کند. آن‌ها عکاسی درست و حرفه‌ای را بدون هیچ محتوای اضافی که مخصوصا برای جذب مخاطب طراحی شده باشد انجام می‌دهند و ذهن و خیال مخاطبان را با عکس‌های زیبای خود می‌ربایند. درست است که National Geographic ارتشی کوچک از عکاسان حرفه‌ای در سرتاسر جهان دارد، اما آن‌ها مثالی از انجام دقیق و درست تخصص خود بدون پرداختن به حاشیه‌ها هستند و همچنین بازاریابی اینستاگرامی را به بهترین شکل انجام می دهند.

بازاریابی اینستاگرامی - نگاراد - نشنال جئوگرافی

۲- بازاریابی اینستاگرامی Adidas Neo

می‌توان به جای صرف میلیون‌ها دلار در تبلیغات از مخاطبان برای انجام تبلیغات استفاده کرد. در کمپین تبلیغاتی برند Neo که زیر مجموعه Adidas است، از دنبال کنندگان خواسته شد تا پست‌های اینستاگرامی با هشتگ #MyNeoShoot منتشر کنند. بهترین تولیدکنندگان محتوا که توسط اینستاگرام آدیداس معرفی می‌شوند به عکاسی حرفه‌ای توسط آدیداس دعوت شدند.

برای کمک به تبلیغ این مسابقه آدیداس از سلنا گومز که یکی از بیشترین تعداد فالورها در اینستاگرام را دارد استفاده کرد. آدیداس ۷۱۰۰۰ بار در هشتگ #myneoshoot منشن شد و بیش از ۴۱۰۰۰ دنبال کننده جدید اضافه کرد. این نمونه قدرت یک مسابقه خلاقانه در جذب مخاطب و تعامل با او را نشان داد و قدرت شبکه‌های اجتماعی را پررنگ کرد.

بازاریابی اینستاگرامی - نگاراد - ادیداس

۳- Bloom & Wild

استارت آپ پخش گل Bloom & Wild مثال خوبی از استفاده از تبلیغات پولی اینستاگرامی بدون داشتن بودجه‌های زیاد است. این شرکت برای جلب مخاطب به کسب و کار نوپای خود به اینستاگرام روی آورد. آن‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از لیست ایمیل موجود خود برای هدفگیری مخاطبی شبیه به این لیست ایمیل از طریق ابزار Power Editor فیسبوک استفاده کرد. پس از کمی سعی و خطا، آن‌ها به موفقیت تبلیغات ویدیویی و ویدیو مارکتینگ در جلب مخاطب به خرید پی برده و تلاش خود در این زمینه را دوبرابر کردند. با این راهبرد Bloom & Wild موفق به افزایش ۶۲ درصدی سفارشات خود شد. تجربه این شرکت مثالی عالی از آزمون و خطا و استفاده بهینه از بودجه‌ای محدود است.

بازاریابی اینستاگرامی - نگاراد - bloom-wild
h2>۴- Bejeweled

اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی در اینستاگرام بسیار موثر هستند و همین اینفلوئنسرها در موفقیت بازی موبایلی Bejeweled که همکاری وسیعی با این اینفلوئنسرها داشت بسیار سهیم بودند. بازی موبایلی Bejeweled کمپین تبلیغاتی خود را با دو ویدیوی کوتاه خلاقانه در یوتوب که اینفلوئنسر یوتیوبی Jiffpom را در حال انجام این بازی برای رفع بی حوصلگی نشان می‌داد شروع کرد.

بازاریابی اینستاگرامی - نگاراد - bejeweld

این کمپین همچنین از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی معروفی مثل دیوید لوپز و کویا وب برای منتشر کردن تصاویر خود در حال انجام بازی با هشتگ #shinyplace استفاده کرد. این اینفلوئنسرها مخاطبان خود را به انجام بازی ترغیب کردند و Bejeweled از رتبه ۷۰۱ در جدول فروش اپل به رتبه ۱۸۲ صعود کرد. این تجربه پیام واضحی دارد: توانایی به کار گیری و پرداخت هزینه به اینفلوئنسرها نتایج موفق چشمگیری خواهد داشت.

۵- Old Spice Dream Runner

شرکت Old Spice به کمپین‌های تبلیغاتی عجیب و زیرکانه شهرت دارد، اما برخی اوقات شهرت باعث دردسر می‌شود‌. شرکتی مثل Old Spice که به چنین تبلیغاتی شهره است و دست آن برای مخاطب رو شده، چگونه باید خلاقانه و در لبه تبلیغات ساختار شکن بماند؟ پاسخ این سوال برای Old Spice ورود به قلمرو شبکه‌های اجتماعی بود. و این دقیقا کاری بود که Old Spice با کمپین Dream Runner انجام داد. اپ های رانر مسیر دویدن کاربر در طول شهر را مشخص می‌کنند و می‌توان این مسیر را که معمولا شکلی با معنی ندارد در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. تمرکز این کمپین بر شکل این مسیر بود.

کمپین Dream Runner دنبال کنندگان را به به اشتراک گذاری تصویری از مسیر دویدن خود با هشتگ #runoldspice که مانند جایزه‌ای که میخواهند برنده شوند باشد تشویق کرد. شعار تبلیغاتی این کمپین جمله:
“If you can run it, you can own it”
به معنی (اگر میتونی این مسیر رو بدوی، میتونی صاحب این شکل بشی) بود. ( تحقیقات نشان می‌دهد که نسل جدید ۴۴ درصد تمایل بیشتری به تبلیغ محصول جایزه دار دارند).

بار دیگر مانند مثال های قبل، اینفلوئنسرهای اینستاگرام نقش مهمی در رسیدن این کمپین به اهداف خود داشتند. شرکت Old Spice از اینفلوئنسرهای معروف اینستاگرامی مثل لوگان پاول (بازیگر)،‌ کوین لاسن ( موزیسین و فیتنس کار) و Shalvis ( متخصص پارکور) برای شرکت و تبلیغ این کمپین دعوت کرد. این سه نفر با دقت تمام و هرکدام برای گروه جمعیتی خاصی انتخاب شده بودند. هر سه آن‌ها در زمینه سلامت و تناسب اندام فعال بوده و همچنین لوگان پاول شخصیتی شوخ طبع داشت. این تجربه مثال خوبی از کاهش اصطکاک بازاریابی با استفاده از اینفلوئنسرهایی است که با ارزش‌های برند شما هماهنگ بوده و تبلیغات آن‌ها اکثریت افراد را جلب خواهد کرد.

۶- Chanel

اگر به مخاطب هدف خود دسترسی ندارید، از کسانی که به آن‌ها دسترسی دارند استفاده کنید. شنل برای استفاده از این استراتژی، ارتشی کوچک از معروف ترین تولید کنندگان محتوا در زمینه مد و فشن را برای رویدادی اختصاصی به جنوب فرانسه دعوت کرد. شنل برای تبلیغ عطر جدید L’Eau شماره پنج، مهمانی برای این گروه ترتیب داد و آن‌ها را به توری از مراحل تولید محصولات در شهر Grasse برد. این تور به تولیدکنندگان محتوا و بلاگرهای فشن و مد امکان بازدید از مزارع گل و نحوه تولید عطرهای ساخته شده از این گل ها را داد.

شنل بلاگرها را به ثبت تجارب خود در پست‌های اینستاگرام با استفاده از هشتگ #newchanel5 و #chanelgrasse تشویق کرد. با هشتگ #newchanel5 بیش از ۱۶۰۰ محتوا توسط اینفلوئنسرها و کاربران عادی ساخته شد. همچنین این هشتگ بیش از نهصد هزار مخاطب در ماه اول شروع جذب کرد. استراتژی شنل در مراجعه به بلاگرهای مطرح و تشویق آن‌ها، نتیجه مثبت جذب ۹ میلیون مخاطب در شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت. این کمپین با نشان دادن پشت صحنه و اصالت و اعتبار محصول در حال تولید، اثری بیشتر از تبلیغات معمولی برای شناخته تر شدن داشت.

۷- بازاریابی اینستاگرامی Sonic Drive-In

غول فست‌فود Sonic Drive-in که به عرضه میلک شیک ها با اشکال خاص هندسی شهرت دارد، از ویژگی مربعی بودن اینستاگرام استفاده کرده است، میلک شیک های مربعی که توسط آشپز مطرح در اینستاگرام – ژاکواس لامرده – در فستیوال موسیقی و هنر Coachella ساخته و عرضه می‌شد. پست‌های خرید به کاربران امکان انتخاب و سفارش میلک شیک دلخواه خود که هزینه آن پست کردن تصویری با هشتگ #sguareshakes بود می‌داد.

این کمپین ۲۶۰۰۰ لایک و ۱۰۰۰ کامنت ایجاد کرده و تعداد دنبال کنندگان Sonic Drive-in را از ۱۱۸۰۰۰ به ۱۲۹۰۰۰ افزایش داد. مجموعه Sonic Drive-in به دنبال شناخته تر کردن برند خود بود و از ارائه محصولات رایگان که یکی از قدیمی‌ترین روش ها است به سبکی جدید استفاده کرد. ترکیب استراتژی های بازاریابی سنتی و مرسوم با فناوری دیجیتال، عموما نتایج خوبی را به دنبال داشته است.

۸- Airbnb

بهترین ایده‌های کمپین تبلیغاتی، تمام اجزای بازاریابی اعم از تصاویر، متون و لحن ارتباط با مخاطب را در بر می‌گیرند. ایده درست در هر بستری در دادن اطلاعات به مخاطبان موفق خواهد بود. برندها معمولا دچار اشتباه تمرکز تنها به یک خط تبلیغاتی جذاب می‌شوند اما Airbnb از این اشتباه مصون مانده است. شعار تبلیغاتی این کمپین ‘Don’t just go there, live there’ به معنی (مانند مسافر نباشید بلکه واقعا زندگی کنید) است که خود فراخوان عملی فطری و غریزی است.

این ادعای Airbnb با محتوای اینستاگرامی تصاویر میزبانان و میهمانان پشتیبانی می‌شد. این نوع محتوا خدمات Airbnb را واقعی کرده و به کاربران امکان تصوری از تعامل می‌دهد که منجر به هزاران لایک برای این پست ها شده است‌. این نمونه، مثالی واقعی از اهمیت واقعی بودن و اطمینان از هماهنگ بودن ایده کمپین تبلیغاتی با ارزش‌های برند شما و نمایش این ارزش‌ها در محتوا ی خروجی است.

بازاریابی اینستاگرامی - نگاراد - airbnb

۹- بازاریابی اینستاگرامی Hartley’s 10 Cal Jelly

شرکت Hartley نیاز داشت تا ژله های ۱۰ کالری خود را به زنان انگلیسی در سنین ۲۵ تا ۳۴ سال بشناساند. برای این کار زمانی بهتر از سال نو که همه به فکر رژیم غذایی و ظاهر و تناسب اندام بهتر هستند وجود ندارد. این کمپین تبلیغاتی که در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر و اینستاگرام پیاده‌سازی شد بر پایه شعار تبلیغاتی “Are you a #10CalAngel or a #DietDevil?”به معنای ( آیا شما یک فرشته ی ده کالری هستید یا یک شیطان رژیم غذایی؟) بود.

با فرستادن بسته‌های رایگان از این ژله های ۱۰ کالری به اینفلوئنسرهای تناسب اندام اینستاگرام (کاربران با بیش از ۱۰۰۰۰ دنبال کننده)، شرکت Hartley نتایج خیره‌کننده‌ای را تجربه کرد. ۱۰۴ اینفلوئنسر اینستاگرامی با این کمپین همکاری کرده و در مجموع ۲۹۵ بار مطالب مرتبط منتشر کردند. این کمپین نرخ تعامل مخاطب با صفحه را ۱۴۶ درصد افزایش داده و تعداد دنبال کنندگان صفحه اینستاگرامی Hartley را دو برابر کرد و البته از همه مهم تر فروش را نیز افزایش داد.

سخن آخر

بازاریابی اینستاگرامی قسمتی از social media marketing یا بازاریابی شبکه های اجتماعی محسوب می شود و می‌تواند کاری بسیار دشوار باشد اما همان طور که در مثال‌های بالا نشان دادیم غیر ممکن نیست و همان طور که پیج های موفق اینستاگرام از پس آن برآمده اند، شما هم می توانید در حد امکانات خود موفق باشید. اینستاگرام رسانه‌ای تصویری است، پس برند خود را به صورتی تصویری معرفی و ارائه کنید. محتوای تولید شده توسط مخاطبان را بهینه کنید و روش هایی برای جایزه دادن به کاربرانی که برند شما را تبلیغ می‌کنند ارائه دهید.

از روش هایی نوآورانه برای ارائه محصولات رایگان به مخاطبان و از قدرت متقاعد کردن اینفلوئنسرها برای ارتباط با مخاطب هدف خود استفاده کنید . انجام تمامی این کار های خلاقانه در اینستاگرام نیازمند کار جمعی و منسجم تیمی شامل مارکتر ها، ایده پرداز ها، عکاس ها و تصویر بردار هاست. چه بهتر که در انجام این امور با تیمی مشورت کنید که تجربه های بیشتری نسبت به شما دارند. برای مشاوره فرم زیر را پر کنید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات