چند نکته که دانستن آن ها قبل از سفارش لوگو کمک میکند بهترین تصمیم را بگیرید

  پگاه مرادی
  ۲۳ آذر ۱۳۹۸

زمانی که به دنبال یک شرکت برای طراحی لوگوی خود می گردید، معمولا پیدا کردن یک تیم قابل اطمینان که تجربه کافی برای به تصویر کشیدن هویت برند شما را داشته باشد و در محدوده قیمت تعریف شده بودجه شما قرار بگیرد یک چالش محسوب می شود. هدف ما از آماده سازی این مقاله این است که به شما کمک کنیم تا در زمان سفارش لوگو تصمیم بهتری بگیرید.

ممکن است شما چندین شرکت را برای سفارش لوگو زیر نظر داشته باشید و بخواهید بررسی های لازم را انجام دهید تا از میان آن ها بهترین شان را برای سفارش دهی انتخاب کنید. بهتر است در زمان بررسی و تصمیم گیری در مورد این شرکت ها به نکات زیر حتما توجه کنید:

 1. تجربیات شرکت خدمات دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت مورد نظر خود را بررسی کنید.

 2. این شرکت چند سال در بازار حضور فعال داشته است؟

 3. درباره شرکت و در صورت امکان، گرافیست ها و طراحان ارشد آن تحقیق کنید.

 4. درباره شهرت و میزان محبوبیت شرکت و طراحان آن تحقیق کنید.

 5. بازخورد مشتریان سابق شرکت را چک کنید و نظر آن ها را درباره کیفیت سرویس ها و خدمات شرکت جویا شوید.

 6. اولین تجربه های کاری و پروژه های طراحان را بررسی کنید.

 7. درباره اینکه شرکت به پروژه شما یک تیم اختصاص می دهد یا تنها یک طراح روی آن کار می کند، پرس و جو کنید.

 8. درباره شرکت انتخابی و سوابق آن با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

استفاده از نمادها یک روش کوتاه و کارآمد برای ارتباط با مخاطبان و اطلاع رسانی درباره بیزینس شماست. لوگو به عنوان اصلی ترین و شناخته شده ترین نماد، یکی از مهم ترین بخش های برندیگ سازمان شماست و تاثیر قابل توجهی روی برداشت کلی اجتماع از بیزینس شما دارد. در واقع، لوگوی مناسب یکی از مهم ترین تکنیک های برندینگ است که هر کسب و کاری می تواند روی آن سرمایه گذاری کند.

برای سفارش لوگو باید شرکتی را پیدا کنید که برای شما به طور تخصصی خدمات برندینگ فراهم می کند و یک استراتژی برندینگ منحصر به فرد را برای اهداف شما انتخاب و اجرا می کند. شرکت انتخابی شما باید توانایی این را داشته باشند که بیزینس شما را به یک برند ماندگار تبدیل کند و همزمان، درک پروسه کار را برای شما آسان تر نماید تا شما بتوانید به شخصه نتایج فعالیت های آنان را زیرنظر بگیرید.

  فاکتورهای مورد توجه در زمان سفارش لوگو- نگاراد  

مهم ترین فاکتورهایی که در زمان سفارش لوگو باید به آن ها توجه شود عبارت اند از:

 • درک اینکه چرا شما نیاز به یک لوگو دارید
 • تعریف هویت برند
 • پیدا کردن منبع الهام و دیگر عوامل انگیزه دهنده برای شروع طراحی
 • بررسی وضعیت رقیبان
 • انتخاب استایل طراحی
 • پیداکرن نوع لوگوی مناسب
 • توجه داشتن به رنگ ها
 • انتخاب تایپوگرافی مناسب
 • گفت و گوی اختصاصی با طراحان
 • ارزیابی ابزارهای قابل استفاده در سفارش لوگو
 • مرتکب نشدن اشتباهات رایج
 • طراحی لوگوی مناسب با برند
 

نکات بالا پایه های هویت برند شما هستند. برنینگ موفق، تعریف داستانی به ساده ترین شکل ممکن درباره بیزینس شماست که مصرف کنندگان را تحت تاثیرقرار می دهد. درست است که طراحی لوگو تنها بخشی از برندینگ بیزینس شماست، اما لوگو پایه و اساس روایتی است که برند شما بر روی آن ساخته شده است.

پروسه برندینگ و طراحی لوگوی شما باید به سه مرحله زیر تقسیم شود:

   

دانش

 

این دانش که از جست و جو درباره جزئیات برند شما جمع آوری می شود یکی از قدم های اولیه برای شروع پروسه برندینگ است و شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات بنیادین درباره بیزینس شما
 • بررسی بازار
 • بررسی وضعیت رقابت
 • بازخوانی اطلاعات و نتیجه گیری
 

درک پروسه سفارش لوگو

 

در اینجا اعضای مختلف بیزینس و شرکت برندینگ با هم همراه شده و قالب کلی هویت و مسیر بیزینس شما را با تعریف یک استراتژی برندینگ تعیین می کنند. این مرحله شامل بررسی نکات زیر است:

 • دیگاه مصرف کنندگان
 • نوشتن یک خلاصه (Brief) خلاق از فعالیت های برند
 • تثبیت موقعیت
 • معماری برند
 • توسعه بخش های مختلف
 

اجرا

 

دراین مرحله برند بوک شما باید کامل شود و درنهایت، برندینگ به مرحله اجرا درآید. اقداماتی که باید در این مرحله اجرا شوند عبارت اند از:

 • نام گذاری
 • تعیین هویت طراحی
 • برند بوک
 • اجرا
 • نقاط دسترسی برند
 

هزینه طراحی لوگو در شرکت های ارائه دهنده خدمات برندینگ به طرز قابل توجهی به قیمت گذاری شرکت انتخابی بستگی دارد.

صاحبان بیزینسی که می خواهند طراحی و سفارش لوگو ی آن ها متمایز از دیگر صنایع باشد، باید به فاکتورهای قیمت گذاری زیر توجه کافی داشته باشند:

 

طراحی لوگو نیاز به تحقیق دارد

  طراحی لوگو نیاز به تحقیق دارد- نگاراد  

اگر شرکتی که در حال طراحی لوگوی بیزینس شماست، ابتدا تحقیقاتی درباره حوزه فعالیت کاری شما انجام ندهد، به احتمال زیاد این شرکت مهارت کافی و موردنیاز طراحی لوگو برای بیزینس شما را نخواهد داشت. در هر پروژه ی سفارش لوگو ، تحقیق یکی از اساسی ترین مراحل برندینگ و طراحی لوگو به حساب می رود. شما احتمالا از دانستن آمار تعداد مشتریانی که بعد از استخدام یک شرکت برای طراحی لوگو و عملی نشدن ایده های این گونه شرکت ها به علت نداشتن تناسب با حوزه کاری بیزینس خود، خسارت های غیر قابل جبرانی دیده اند متعجب خواهید شد. در ادامه، ما تعدادی از مشکلات رایج در این زمینه را آورده ایم:

 • نبود هیچ گونه ارتباطی بین لوگوی طراحی شده و شخصیت برند یا مخاطبان آن
 • شباهت لوگو ی طراحی شده با لوگوی بیزینس هاس مشابه و رقیب
 • استفاده از لوگو قبل از ثبت آن به عنوان علامت تجاری بیزینس خود و مشکلات قانونی مربوط به این زمینه
 • نداشتن لوگو با ظاهری جذاب و امیدوار کننده
 

تخصص

 

داشتن تجربه ای چندین ساله در زمینه طراحی لوگو هیچ گونه ضمانتی نمی کند که یک تیم گرافیکی، لوگوی مناسب برند شما را طراحی کنند. اگرچه، یک گرافیست می تواند در زمینه طراحی سرمقاله تخصص پیداکند اما طراحی لوگو یک مبحث کاملا متفاوت، خلاقانه و هنری است. بعضی از طراحان کم تجربه ممکن است برای طراحی یک لوگو دائما در حال کلنجار رفتن با خود باشند و درنهایت، یک لوگوی ضعیف و بی کیفیت طراحی کنند. علاوه بر این، تصمیم گیری درباره اینکه یک شرکت یا طراحان آن استاندارد های لازم را برای انجام کار دارند بسیار دشوار است.

 

قضاوت

 

طراحی لوگو یک کار بسیار ساده و و ارزان به نظر می رسد، اما شما نباید فریب ظاهر بیرونی این پروسه را بخورید. عواملی که در بالا مطرح کردیم، نقش اساسی در تعیین هزینه طراحی یک لوگو دارند؛ بنابراین شما باید یک رابطه تعادلی بین بودجه مورد نظر، میزان تخصص مورد نیاز و دیگر نیازمندی های خود برقرار کنید.

عوامل متنوعی در انتخاب بهترین وموثرترین لوگو برای بیزینس شما وجود دارد.

 

در انتخاب بهترین طراح لوگو، از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

   

لوگو دقیق ترین و به یادماندنی ترین ارائه را از کمپانی شما و محصولات یا خدماتی که فراهم می کنید، برای مخاطبان به همراه دارد. لوگو یک عنصر اساسی برای بیزینس شما محسوب می شود و چشم پوشی از نقش آن در رسیدن به موفقیت تقریبا غیر ممکن است. در انتخاب طراح به سوابق کاری او توجه کنید. آیا گرافیست و طراح شما تاکنون برای یک کمپانی مطرح کار انجام داده است؟ هم چنین طراح باید از نیازهای هر مشتری دانش کافی داشته باشد. یک شرکت طراحی لوگوی معتبر با نشان دادن نمونه کارهای قبلی خود به شما در تحقیقات تان کمک می کند. هم چنین این کار به شما در تصور اینکه طراحی لوگوی شما چگونه خواهد بود کمک فراوانی می کند.

یک شرکت طراحی لوگو باید به شما در پروژه هایی مانند طراحی بروشور یا دیگر فرم های هویت بصری نیز مشاوره بدهد. این کار از اختصاص دادن زمان اضافی برای پیداکردن یک هنرمند جدید جلوگیری کرده و در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کند.

شرکتی را پیدا کنید که به شما در ارائه خدمات خوب و باکیفیت تضمین دهد. اگر یک شرکت ضمانت بازگشت سرمایه یا یک گواهی قابل اتکا برای نتیجه بخشی موثر به شما پیشنهاد ندهد، بهترین کار این است که به دنبال یک شرکت دیگر باشید. جلب رضایت مشتری باید مهم ترین هدف شرکت انتخابی شما باشد.

صدها شرکت برندینگ و طراح لوگو وجود دارند که مشتاق گرفتن سفارش لوگو و کارهای مشابه از شما هستند. مهم ترین نکته این است که شما باید افرادی را برای همکاری انتخاب کنید که قابل اعتماد باشند.

 

ترفندهایی که باید در پروسه طراحی لوگوی خود به آن ها توجه داشته باشید:

  ترفندهای سفارش لوگو- نگاراد  
 1. ساده، به یادماندنی و منحصر به فرد بودن آن: لوگوی یک بیزینس باید ساده باشد تا مردم آن را به سادگی به یاد آورند و به دیگران پیشنهاد دهند.

 2. تعیین رنگ: از رنگ های مرتبط با بیزینس تان استفاده کنید. اطمینان پیداکنید که لوگوی طراحی شده توسط تیم گرافیکی شما هم در پس زمینه سفید و هم مشکی خوب و واضح به نظر برسد، زیرا لوگو تنها المانی است که شما از آن در تمام اسناد و حتی وب سایت خود برای نمایش برندتان استفاده می کنید.

 3. فرمت لوگو: شرکت هایی را در اولویت قرار دهید که آخرین طراحی خود را در فرمت وکتور (vector) به شما تحویل می دهند. کیفیت فرمت وکتور در زمان تغییر سایز یا تبدیل به فرمت های دیگر تغییری نمی کند.

 

لوگو نمایش گرافیکی هر سازمان است، بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب شرکت و طراح لوگوی خود تا آن جا که می توانید عجله نکنید و در این باره تحقیق کنید، از نمونه کارهای قبلی آن ها بازدید کرده و از مشاوره های رایگان آنان استفاده کنید. لوگوی شما باید آیینه هویت و ساختار بیزینس تان باشد.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات