بررسی طراحی ۱۰ لوگو ی موفق

  مهتاب موسوی
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
لوگو ی موفق - نگاراد - برندینگ

لوگو دروازه ارتباط مخاطب با برند است، مخاطب اولین انرژی و تاثیر خود از نام برند را از لوگوی آن دریافت می‌کند، پس طراحی لوگو ی موفق بسیار مهم است. معروفترین لوگوهای جهان تاثیری شگرف در جذب مخاطب داشته‌اند.

بازار‌ در حال توسعه و تکامل است اما ویژگی های نظیر تایپوگرافی، پوسته، الگوها و رنگ تاثیر خود بر مخاطب را حفظ کرده‌اند. تحلیل چند لوگو ی موفق در طول تاریخ به بازسازی و بهبود برند و ارتباط بهتر با مخاطب کمک خواهد کرد. در ادامه لوگو های موفق شرکت هایی که با طراحی خود سطح تاثیر گذاری لوگوها را افزایش داده‌اند و دلایل موفقیت این لوگوها را بررسی می‌کنیم.

لوگو ی موفق اول: تارگت


تاریخچه

لوگو ی موفق و در عین حال آشنا و ساده تارگت در سال ۱۹۶۲ طراحی شد. طرح ابتدایی لوگو متشکل از سه حلقه قرمز و سه حلقه سفید بود که نام شرکت به دور حلقه نوشته شده بود. هفت سال بعد شرکت تارگت تبلیغاتی با محوریت استفاده از شکل لوگوی تارگت به عنوان گوشواره انجام داد که از اویلن نمونه‌های چنین نو‌آوری هایی در برندینگ است.

شرکت تارگت در سال ۱۹۸۹ تصویر لوگو را حذف و آن را تبدیل به لوگویی متنی با نوشته TARGET کرد اما در سال ۲۰۰۶ طراحی گرافیکی یکتای تارگت اما بدون نوشته دوباره مورد استفاده قرار گرفت.

تارگت - لوگو ی موفق - نگاراد - برندینگ

طراحی لوگو

بهترین و آسان ترین روش نمایش تارگت (هدف) استفاده از یک هدف نشانه گیری است. استفاده پر رنگ از قرمز همراه با سادگی شگرف، این لوگو را منحصر به فرد کرده است. بسیاری از لوگوهای این لیست به دلیل طراحی مینیمالیستی خود ماندگار شده اند که لوگوی تارگت یکی از موفق ترین آن‌ها است.

طراحی حلقه‌های درون هم با تمام مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. استفاده از فضای منفی بیرون از حلقه قرمز بیرونی تصویری از قدرت و اعتماد ایجاد می‌کند. حلقه‌ها بیانگر اجتماع، دوستی و دوام که ویژگی های مهم برند تارگت است، هستند.

رنگ قرمز در تجارت نشانگر شور، اهمیت و توجه است همچنین رنگ سفید نماینده پاکی، حسن نام و سلامتی است. این رنگ ها با فلسفه و ارزش‌های برند تارگت تطبیقی کامل دارند. توجه و دقت طراحان این لوگو شگرف و قابل ستایش است.

درس

بسته به کسب و کار مربوطه باید ویژگی های خاصی را در طراحی برند در نظر گرفت. استفاده از شکل‌های هندسی روشی ایده‌آل برای بیان این ویژگی ها است. مثلا برای بیان اعتماد و ارتباط با مخاطب می‌توان همانند تارگت از حلقه‌ها استفاده کرد.

از فضاهای منفی برای جلوگیری از پرت شدن توجه مخاطب به عناصر اضافی و جلب توجه او به عناصر و ویژگی های اصلی طراحی لوگوی برند استفاده کنید.

لوگو ی موفق دوم: اپل


تاریخچه

لوگوی ابتدایی اپل در سال ۱۹۷۶ شباهتی به لوگوی امروزی آن نداشت. این لوگو شامل طراحی از ایزاک نیوتون در زیر درخت و داستان معروف برخورد سیب با او بود. علیرغم خلاقانه بودن این طراحی اپل به سرعت و در سال ۱۹۷۷ طراحی لوگوی خود را ساده تر و از طرح یک سیب استفاده کرد.

 اپل - لوگو ی موفق - نگاراد - طراحی هویت بصری

بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۸ اپل از لوگوی سیب گاز زده با طرح رنگین کمان بر روی آن که بیانگر اولین کامپیوتر با صفحه نمایش رنگی بود استفاده کرد. این طراحی رنگی به مرور ساده تر شده و تبدیل به رنگ کروم براق و در نهایت در سال ۲۰۱۵ تبدیل به لوگوی فعلی با رنگ سیاه مات شد.

طراحی لوگو

سادگی طراحی لوگوی اپل همانند لوگوی تارگت مشهود است اما دلیل تغییر رنگ آن نیازمند بررسی بیشتر است. اپل تلاشی مضاعف در تولید محصولات با طراحی زیبا و قابل دسترس برای عموم دارد تا حتی اشخاص با کمترین دانش در زمینه فناوری قادر به استفاده از آن‌ها باشند. رنگ های کروم براق و مشکی مات بیانگر شفافیت و کمال هستند همچنین طرح سیب نشانگر زیبایی در طراحی است، همه ویژگی های ذکر شده با شخصیت و فلسفه برند اپل سازگاری دارند.

گاز خورده بودن سیب در لوگو

برخی بر این باورند که گاز bite سیب اشاره‌ای به کلمه byte است که در محاسبات کامپیوتری به کار می‌رود. برخی دیگر آن‌ را استعاره‌ای از دانش کسب شده با استفاده از محصولات اپل می‌دانند. با هر تفسیری این گاز زدن سیب ایده‌ای خوب برای اضافه کردن جزئیات و جذابیت به لوگویی مینیمالیستی بوده است.

درس

توجه به نمایان بودن ویژگی محصولات اپل در لوگو قابل ستایش است. لوگوی اپل کاملا با شخصیت برند اپل سازگاری داشته و بیانگر ویژگی های در دسترس بودن، شفاف و آسان بودن و هوشمندی است. سادگی این لوگو و برندسازی کم نظیر اپل نقش مهمی در ماندگار شدن آن در ذهن مخاطب داشته است، لوگوهای شلوغ و با جزئیات زیاد به آسانی از یاد مخاطب فراموش می‌شوند.

گوگلتاریخچه

لوگوی ابتدایی گوگل در سال ۱۹۹۸ طراحی شد که نمایشی ساده از نام شرکت با فونت استاندارد بود. این لوگو سال‌ها بی تغییر ماند تا این که در سال ۲۰۰۹ گوگل رنگ و سایه حروف را تغییر داد. در سال ۲۰۱۴ تغییراتی جزئی در فاصله بین حروف اعمال شد.

نسخه امروزی لوگوی گوگل در سال ۲۰۱۵ معرفی شد که تایپوگرافی اختصاصی و رنگ هایی مشابه لوگوی ولی پر رنگ‌تر و چشم نوازتر از لوگوی قبلی داشت.

طراحی لوگو - گوگل - لوگو ی موفق - سفارش لوگو

طراحی لوگو

سادگی طراحی این لوگو کاملا مشهود است چرا که همانند اپل گوگل تمایل به بیان در دسترس بودن و سادگی محصولات خود دارد که یکی از دلایل اصلی محبوبیت این شرکت است.

استفاده از رنگ در این لوگو اهمیت فراوانی دارد. هر چند گوگل برای سادگی طراحی از رنگ های اصلی استفاده کرده است اما در طراحی حرف l لوگو از رنگ سبز که رنگی غیر اصلی است استفاده شده تا بیانگر خلاقیت، نوآوری و ساختار شکنی گوگل باشد.

طراحی بی نقص جریان و فاصله بین حروف نشانگر کاربری آسان و بی نقص رابط کاربری گوگل است. استفاده از فضای منفی تضادی سنگین با رنگ های اصلی لوگو ایجاد کرده است که اشاره‌ای به برتر بودن گوگل نسبت به رقبا است. نکته آخر استفاده گوگل از طرح‌های ویژه لوگو مختص رویدادهای جهانی است که روشی عالی برای ارتباط با مخاطبین در سرتاسر جهان است.

درس طراحی

مانند گوگل لوگو را متناسب با رویدادها و مناسبت های داخلی و جهانی تغییر دهید. نیاز به تغییر هفتگی لوگو نیست و طرحی خلاقانه متناسب با رویدادهای خاص برای ارتباط گیری مناسب با مخاطب کافی است. به استفاده از رنگ‌ها و حروف در لوگو توجه کنید و بسته به شخصیت برند از رنگ‌های روشن یا تیره و فاصله مناسب بین حروف استفاده کنید.

لوگو ی موفق سوم: فدکس


تاریخچه

لوگوی ابتدایی فدکس در سال ۱۹۷۳ طراحی شد که متشکل از حروف آبی در پس زمینه سفید و آبی طرح دار بود که در طول زمان تغییرات بسیاری در ترکیب رنگ ها و تایپوگرافی حروف داشت. لوگوی امروزی فدکس با طرح کمانی معروف بین d و e دوم در سال ۱۹۹۴ معرفی شد.

طراحی لوگو - فدکس - لوگو ی موفق - برند سازی - برندینگ

طراحی لوگو

کمان سفید بین e و d نشانی از سرعت، حرکت و صحت است که ویژگی های مهمی برای شرکت پستی مثل فدکس است. فدکس در اقدامی هوشمندانه لوگوی خدمات مختلف برند را با تغییر رنگ بخش Ex لوگو تغییر می‌دهد. معمولترین رنگ برای بخش Ex نارنجی است که مربوط به خدمات express فدکس است.
تغییر رنگ لوگوی خدمات مختلف شرکت با استفاده از روانشناسی رنگ‌ها تاثیر زیادی بر ناخودآگاه مخاطب داشته و پیام شرکت را در ذهن مخاطب پر رنگ می‌کند.

درس

معانی پنهان در پس زمینه لوگو جنبه‌ای خلاقانه و جذاب به آن می‌دهند. با استفاده هومشندانه از معانی و عناصر پنهان در لوگو می‌توان حس کنجکاوی مخاطب را برانگیخت و به او لذت کشف این معانی پنهان را داد.
تغییر رنگ لوگو درس مهم دیگری از طراحی فدکس است. می‌توان برای لوگوی خدمات مختلف شرکت اقدامی مشابه انجام داد و با استفاده از روانشناسی رنگ ها رنگ مناسب با هر خدمت را انتخاب کرد.

لوگو ی موفق چهارم: ال‌ جی


تاریخچه

شرکت ال جی در سال ۱۹۵۸ با نام Goldstar Electronics شروع به فعالیت کرد اما برند ال جی امروزی در سال ۱۹۹۵ با طراحی لوگوی فعلی آن و شعار تبلیغاتی “Life’s Good” معرفی شد. سال ۲۰۱۱ افکت سه بعدی زیبایی به این لوگو اضافه شد که تا به امروز استفاده می‌شود.

طراحی لوگو - ال جی - لوگو ی موفق - برند سازی - هویت بصری

طراحی لوگو

اولین مورد جلب نظر کننده در لوگوی ال جی چهره‌ای خندان در حال چشمک زدن است. چهره خندان لوگوی ال جی از کمان لوگوی فدکس آشکار تر بوده اما به اندازه آن هوشمندانه است. حروف کلمه LG با شعار تبلیغاتی “Life’s Good” این شرکت هماهنگ هستند، بهترین راه برای نمایش این شعار تبلیغاتی نمایش این حروف با زنده کردن آن به شکل چهره‌ای خندان است. همچنین حرف G لوگو به شکل دکمه روشن کردن تجهیزات الترونکی طراحی شده که با زمینه فعالیت ال جی سازگار است.

ال جی همانند تارگت از حلقه قرمز برای نمایش دوستی، اجتماع و دوام استفاده کرده است. رنگ قرمز مورد استفاده در این لوگو مختص ال جی است که اهمیت این رنگ در برندینگ محصولات ال جی را نشان می‌دهد.

در صفحات نمایش ال جی از گونه سه بعدی و متحرک لوگو استفاده می‌کند که به آن ظاهری آینده نگرانه داده و به گفته خود ال جی تاثیر نمایشی بیشتری در ذهن مخاطب داشته و به برقراری ارتباط با او کمک می‌کند.

درس

سادگی نکته اصلی یک لوگو ی موفق است. طراحی لوگوی ال جی موفق به رساندن پیام برند با یک رنگ، دو حرف و شکلی ساده شده است. لوگوی خوب باید توانایی معرفی شخصیت برند با عناصر ساده و بدون جزئیات اضافی را داشته باشد. چهره خندان لوگوی ال جی نمونه دیگری از معانی پنهان است، استفاده خلاقانه از عناصر پنهان روشی نوآورانه برای نمایش ویژگی‌های یک برند است.

لوگو ی موفق پنجم: تویوتا


تاریخچه

شرکت تویوتا فعالیت خود را با نام تویودا که نام بنیانگذار شرکت بود شروع کرد. در ۱۹۳۶ این شرکت رقابتی برای طراحی لوگویی جدید برگزار کرد و نام برند را به تویوتا که نوشتاری ساده تر در خط ژاپنی دارد تغییر داد. لوگوی بیضی شکل فعلی تویوتا در سال ۱۹۸۹ معرفی شد.

تویوتا - لوگو ی موفق - نگاراد - المان های بصری

طراحی این لوگو ی موفق

تویوتا همانند ال جی و تارگت از قرمز به عنوان رنگ اصلی برند استفاده می‌کند. در صنعت خودورسازی ایجاد حس ارتباط، دوستی و دوام در مخاطب اهمیت به سزایی دارد. رنگ نقره‌ای و خاکستری استفاده شده در لوگو بیانگر راحتی، قابل اطمینان بودن، حرفه‌ای بودن و ایمنی است، همچنین برق متالیک لوگو به مخاطب حس کیفیت و ارزشمند بودن محصولات را می‌بخشد.

لبه‌های ظریف طراحی، کمال و زیبایی محصولات را نشان داده و تایپوگرافی جسورانه و بولد تویوتا بر قدرت و قابل اطمینان بودن محصولات تاکید دارد. طبق گفته تویوتا دو بیضی کوچکتر عمود بر هم در داخل بیضی بزرگتر نشانه قلب شرکت و قلب مشتری است و عمود بودن این قلب ها بیانگر ارتباط مثبت و سود دو جانبه خریدار و شرکت است. این دو بیضی در کنار هم شکلی شبیه حرف T می‌سازند که حرف اول نام شرکت است و همچنین شکلی شبیه فرمان خودرو دارد. لوگوی تویوتا از لوگوی دیگر برندهای موجود در این لیست پیچیده تر بوده خلاقیت و فکر پشت این لوگو موفقیت زیادی در نمایش کیفیت و کمال محصولات تویوتا در طراحی لوگو داشته است.

درس

نکات و عناصر پنهان زیادی در لوگوی تویوتا وجود دارد که گامی بلند به سمت نمایش دقت و توجه شرکت به محصولات و برقراری ارتباط بهتر با مخاطب است. لوگوی تویوتا با ترکیب ظرافت و زیبایی طرح های بیضی و جسارت و بولد بودن نام تویوتا نمونه خوبی برای استفاده از تضاد است. در طراحی لوگو نمایش تضاد متناسب با محصولات خود مانند قدرت و زیبایی، ظرافت و دوام را در نظر بگیرید، اما توجه کنید که تضاد زیاد باعث سردرگمی مخاطب خواهد شد اما در صورت استفاده درست، تضاد روشی عالی برای نمایش جنبه‌های مختلف یک برند است.

لوگو ی موفق ششم: مرسدس بنز


تاریخچه

اغلب شرکت‌های خودروسازی لوگوی خود را متناسب با جریان های جدید در طراحی تغییر و تطبیق می‌دهند اما ستاره مرسدس بنز که در سال ۱۹۰۹ معرفی شد بیش از یک قرن دوان داشته و هنوز هم عنصر اصلی لوگوی مرسدس بنز است.

مرسدس - لوگو ی موفق - طراحی لوگو

طراحی لوگو

مرسدس در اکثر خودروها و تبلیغات خود از نمایش بدون حروف لوگو استفاده می‌کند. دهه‌ها دوام در استفاده از این لوگو آن را تبدیل به اطلاعات عمومی و بخشی از الگوی ذهنی مخاطب کرده است. ستاره مرسدس بنز مملو از معانی است. مثلا سه پر ستاره بیانگر هوا، زمین و دریا است که هر کدام زیر مجموعه‌ای از صنعت ماشین سازی هستند.

رنگ نقره‌ای ستاره همانند تویوتا بیانگر قابل اطمینان بودن، ایمنی، حرفه‌ای گری و راحتی در کنار ارزشمندی و کیفیت است. استفاده از رنگ نقره‌ای جریانی اصلی در طراحی لوگوهای شرکت‌های خودروسازی است. در مقایسه با برندهای دیگر، طرح حروف Mercedes نازک و لبه دار است که نشانگر زیبایی و ظرافت محصولات مرسدس است.

درس

انتخاب درست فونت اهمیت زیادی در طراحی لوگو دارد. در مقایسه طرح نوشتار تویوتا با مرسدس لبه‌های نوشتار مرسدس تنها با استفاده از حروف، حس زیبایی و لوکس بودن به مخاطب می‌دهند درحالیکه طرح نوشتار حس جسارت، قدرت و اطمینان دارد. توجه کنید که هر طرح نوشتار شحصیت خاص خود را دارد و آن را متناسب با پیام برند طراحی کنید.

لوگو ی موفق هفتم: شل


تاریخچه ی این لوگو ی موفق

شرکت شل امروزه در استخراج نفت و گاز فعالیت دارد اما مدت‌ها پیش در سال ۱۸۹۱ شل فعالیت خود را به عنوان شرکتی فعال در تجارت صدف های دریایی شروع کرد.

 شل - لوگو ی موفق - مارکتینگ

در سال ۱۹۰۰ شل اولین لوگوی خود که طرحی سیاه و سفید از یک صدف بود را معرفی کرد. طرح صدف علیرغم رنگی شدن در سال ۱۹۴۸عنصر اصلی این لوگو تا به امروز بوده است. لوگوی فعلی شل در سال ۱۹۹۵ معرفی شد که امروزه از نسخه بدون نوشتار آن استفاده می‌شود.

طراحی این لوگو ی موفق

رنگ های قرمز و زرد معروف لوگوی شل به جای ریشه داشتن در روانشناسی، ریشه در حوادث تاریخی و فرهنگی دارند. هنگام شروع فعالیت شل در کالیفرنیا آن‌ها تمایل به سازگاری با پرچم اسپانیا داشتند تا با اکثریت اهالی کالیفرنیا که اصالتی اسپانیایی دارند ارتباطی عاطفی عمیق برقرار کنند. دنبال کردن تاریخچه این شرکت، محکمتر شدن این ارتباط در طول تاریخ را نشان می‌دهد.

صدف لوگو شکلی حلزونی دارد که علاوه بر اشاره به ریشه‌های تجاری شرکت، بیانگر بخشی از چرخه استخراج نفت در طبیعت است. نوشتار بولد و جسورانه با خطوطی پر رنگ نشان از شرکتی با حضور پر رنگ و موثر در جامعه جهانی دارد.

درس

طراحی لوگوی شل بیانگر تاریخچه شرکت و برقراری ارتباط فرهنگی است. می‌توان با درس گرفتن از استفاده شل از رنگ برای برقراری ارتباط با مخاطب، ارتباط احساسی عمیق تری با او برقرار کرد.

لوگو ی موفق هشتم: کوکاکولا


تاریخچه

اولین لوگوی سیاه و سفید کوکاکولا در سال ۱۸۸۶ طراحی شد. در طول زمان این لوگو تکامل یافته و تغییراتی داشته است اما نوشتار ساده و کلاسیک این لوگو یکسان مانده است. رنگ های قرمز و سفید امروزی لوگو در سال ۱۹۵۸ به آن اضافه شدند.
این لوگو در طول کمپین های تبلیغاتی مختلف ( مثل کمپین موفق بطری های Enjoy a Coke with…) تغییر اساسی نداشته و تنها تغییر آن اضافه شدن موج سفید به زیر نوشتار کوکاکولا بوده است.

طراحی لوگو - کوکاکولا - لوگو ی موفق - دیجیتال مارکتینگ

طراحی لوگو

پیدا کردن لوگویی با دوام تر و موثر تر از کوکاکولا دشوار است. دلیل اصلی تبدیل این لوگو به یکی از تاثیرگذار ترین لوگوها در جهان اصالت و کلاس کاری آن است.

طراحی لوگوی کوکاکولا بازتابی از آمریکای کلاسیک است به گونه‌ای که باعث مترادف شدن کوکاکولا و آمریکای کلاسیک در ذهن مخاطب شده است. خط شکسته و زیبای نوشتار کوکاکولا یکتایی و کلاس کاری برند را نمایان می‌کند. مترادف شدن لوگوی کوکاکولا و آمریکای کلاسیک باعث تمایل نوستالژیکی و فرا نسلی به شرکت می‌شود.

لوگو ی موفق و مدرن کوکاکولا با رنگ های قرمز و سفید در سرتاسر دنیا شناخته شده و محبوب است. دلایل استفاده کوکاکولا از رنگ قرمز نیاز به تحلیل بیشتری دارد. قرمز رنگی قدرتمند است حس هیجان، انرژی و شور را بر می‌انگیزد. این رنگ‌ها بازتابی از فرهنگ آمریکای کلاسیک که کوکاکولا با آن ارتباط دارد هستند. همچنین رنگ قرمز به تحریک اشتها کمک کرده و به نفع فروش این شرکت عمل می‌کند.

درس

لوگوی کوکاکولا مجموعه‌ای از نکات مثبت و توجه ویژه به طراحی است که آن را تبدیل به منبع الهامی فوق‌العاده برای طراحان می‌کند. محصولات کوکاکولا با رنگ قرمز مترادف شده‌اند و این شرکت برای استفاده از رنگ قرمز در تبلیغات و محصولات تمام توان خود را استفاده می‌کند. از روانشانسی رنگ برای انتخاب رنگ اصلی مناسب برای جلب مخاطبان محصولات و خدمات ارائه شده استفاده کنید.

از نوشتار خاص استفاده کنید، سازگاری نوشتار اختصاصی لوگوی کوکاکولا با شخصیت و هویت این برند تاثیرگذاری خاصی در آن ایجاد کرده است. با استفاده خلاقانه از شکل حروف، فونت ها و اشکال هندسی نوشتاری منحصر به فرد و متناسب با شخصیت برند طراحی کنید.

لوگو ی موفق نهم: نایک


تاریخچه ی این لوگو ی موفق

لوگو ی موفق تیک مانند معروف نایک در سال ۱۹۷۱ توسط کارولین دیویدسون دانشجوی طراحی گرافیکی طراحی شده و به قیمت ۳۵ دلار به فیل نایت بنیانگذار نایک فروخته شد.

طراحی لوگو - نایک - لوگو ی موفق - نگاراد - برندینگ

طراحی لوگو

طراحی ابتدایی لوگو همراه با نوشتار نایک بود اما امروزه به علت شناخته شده بودن همانند شرکت‌های شل، اپل، مرسدس و تارگت نیاز به استفاده از نوشتار ندارد.
در افسانه‌های یونان باستان نایک الهه پیروزی بود که منبع الهام اصلی طراحی این لوگو بوده است. تیک لوگوی نایک، نشانگر بال‌های این الهه و همچنین شخصیت برند نایک است.

لوگوی نایک حس سرعت، شتاب و قدرت را که متناسب با شخصیت برند است در طرحی ساده و خلاقانه ارائه کرده است. تیک نایک همچنین نشانه‌ای از علامت زدن و جواب مثبت است که حس مثبت مخاطب را تقویت می‌کند.

درس

مهمترین درس لوگوی نایک استفاده از اشکال هندسی برای بیان ویژگی های برند است. شکل تیک حس سرعت و حرکت را برمی‌انگیزد شما نیز متناسب با شخصیت برند از اشکال هندسی متناسب استفاده کنید.

جمع بندی

لوگوهای مورد بررسی در لیست متعلق به شرکت های بین‌المللی موفقی است که به خاطر موفقیت، فلسفه، هویت و رضایت مشتری تحسین می‌شوند. هر لوگو ویژگی های برند را برجسته کرده و تصویری جذاب و قابل ارتباط از برند می‌سازد.

تمامی این ده لوگو، ویژگی های یک لوگوی حرفه ای را دارند. ویژگی مشترک این لوگوها استفاده عالی از رنگ‌ها، شکل‌ها و نوشتار در عین حفظ سادگی است. از این ویژگی ها برای طراحی لوگویی خیره‌کننده که بیانگر شخصیت و ویژگی های برند است استفاده کنید. لوگویی تاثیرگذار برای موفقیت لازم است ولی کافی نیست، اما تاثیری شگرف در محبوبیت برند در فضای رقابتی دارد.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات