پروموشن چیست و کدام یک از انواع آن می تواند فروش شما را چند برابر کند؟!

  پگاه مرادی
  ۱۴ مهر ۱۳۹۸
پروموشن چیست - نگاراد

پروموشن چیست ؟ به هر فعالیت بازاریابی که به مخاطب هدف اطلاع رسانی کند و او را برای خرید یا انجام یک عمل خاص ترغیب و متقاعد کند پروموشن گفته می شود. این نکته را فراموش نکنید که پروموشن یکی از چهار عنصر ابتدایی در مدل بازاریابی ۴P است.

هدف پروموشن چیست ؟

هدف پروموشن ایجاد و افزایش آگاهی، ایجاد علاقه و توجه در مخاطبان، افزایش فروش یا ترغیب به انجام عملی خاص توسط مخاطبان هدف است. البته برای فعالیت در این زمینه و پروموشن محصولات، ایده ها و راه های زیادی وجود دارد. در بازاریابی، انواع مختلفی از پروموشن وجود دارد که هر کدام از آن ها به عنوان استراتژی یا تکنیکی خاص در پروسه مارکتینگ و برندینگ به کار می روند.

۷ نوع اصلی پروموشن: عناصر استراتژی های مربوط به پروموشن

۱-تبلیغات

تبلیغات یک روش مشخص برای ایجاد گفت و گو با مخاطب در بازاریابی است که شامل پیام های تبلیغاتی یا به طور ویژه یا ایجاد یک کمپین تبلیغاتی در رادیوو تلویزیون، شبکه های اجتماعی، بیلبورد ها و…می شود. هدف تبلیغات فروختن محصولی خاص یا قراردادن یک ایده ی به خصوص در ذهن مشتری، از طریق یک رسانه واسطه است.

نوع تبلیغات بسته به رسانه انتخابی شما ممکن است متفاوت باشد. از ساختارهای گرافیکی قوی معمولا در تبلیغات چاپی و بیلبورد ها یا تبلیغات اینترنتی استفاده می شود. از طرف دیگر، محتواهای صوتی تصویری در تبلیغات تلویزیونی و شبکه های اجتماعی تعاملی همراه با تبلیغات آنلاین به کار می روند.

۲- فروش مستقیم

فروش مستقیم که با نام بازاریابی مستقیم نیز شناخته شده است، نوع دیگری از پروموشن به حساب می رود که شامل گفت و گوی مستقیم با مشتریان بالقوه برای خرید محصول یا خدمات است. بر خلاف تبلیغات، در فروش مستقیم از هیچ رسانه دیگری به عنوان واسطه استفاده نمی شود.

در فروش مستقیم از ابزارهایی مانند ایمیل های رسمی، تماس تلفنی یا ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی آنلاین استفاده می شود. به عنوان نمونه، ایمیل مارکتینگ، تماس با مشتریان یا ارائه حضوری به تک تک آن ها و برگزاری جلسات گروهی با مشتریان احتمالی راهکارهایی برای تقویت بخش فروش مستقیم یک برند به حساب می آیند.

۳- پروموشن در زمینه فروش

پروموشن در زمینه فروش- نگاراد

نوع دیگری از پروموشن، پروموشن در زمینه فروش می باشد که شامل استفاده از مارکتینگ یا دیجیتال مارکتینگ برای افزایش گفت و گو با مشتریان، در دوره مشخصی از زمان برای افزایش آگاهی آن ها از برند شما، جلب توجه آن ها به محصول یا ایده شما، متقاعد کردن آن ها برای خریدن یا واکنش نشان دادن و در نهایت ارزیابی تقاضای مشتریان در بازار توسط تیم است.

به عنوان مثال، یکی از تکنیک ها و فعالیت هایی که با هدف پروموشن در زمینه فروش انجام می شود، نشان دادن نمونه کارها به مشتریان احتمالی یا دادن سمپل های رایگان به آن هاست؛ شما می توانید اجازه دهید مشتریان ابتدا محصول غذایی جدید شما را به صورت رایگان امتحان کنند. هم چنین، شما می توانید یک چالش برای مصرف کنندگان ایجاد کنید و جایزه های جذابی را هم برای برندگان در نظربگیرید، با هر محصول یک بروشور رایگان از فعالیت هایتان در اختیار مشتری قراردهید، خدمات پس از فروش خود را تقویت کنید و متفاوت تر از دیگر برند ها عمل کنید، به مشتریان خود تخفیفات فصلی بدهید و با دادن مزایای هرچه بیش تر، وفاداری آن ها را نسبت به برندتان جلب کنید.

۴- روابط اجتماعی وآگاهی عمومی

اجتماعی بودن و داشتن رابطه ای دوستانه با جامعه با هدف تبلیغ یک محصول و ایده و با به کارگیری یک رسانه برای رساندن اطلاعات به مصرف کننده، یکی از انواع کاربردی پروموشن است. هدف اصلی این کار، رساندن پیام های برند به واسطه یک رسانه قابل اعتماد و مشهور، مانند شبکه های اجتماعی، به مخاطبان مورد هدف، که اغلب در محدوده قابل دسترس هستند، می باشد. برخلاف تبلیغات، این نوع از پروموشن می تواند رایگان باشد اگرچه می توان از اقداماتی هزینه بر، برای سرعت دادن به پروسه کار استفاده کرد.

راه های بسیار متنوعی وجود دارد تا یک بیزینس بتواند به رابطه اجتماعی مورد نظر خود با مردم برسد. از راه های مشهور و مقرون به صرفه می توان به انتشار مطلبی در روزنامه یا قراردادن محتوای مناسب در شبکه های اجتماعی اشاره کرد. به عنوان راهکارهای دیگر این زمینه می توان به برگزاری رویدادها و سمینارها، وبلاگ نویسی، اسپانسر شدن و یا شرکت در برنامه های تلویزیونی اشاره کرد. هم چنین، شما می توانید برنامه هایی که نیاز به مسئولیت اجتماعی دارند، مانند برگزاری یک رویداد خیریه را در روند کاری خود قرار دهید.

۵- تبلیغات نامحسوس

تبلیغات نامسوس نیز مشابه تبلیغات و بخش هایی از پروسه اجتماعی شدن می باشد. شما باید به یک استدیوی فیلم یا کارگردان تلویزیونی مبلغی پرداخت کنید تا از محصول شما به طور مشخص در فیلم یا سریال خود استفاده کند. اگرچه، برخلاف تبلیغات و اجتماعی شدن، قرارگیری محصول در اینجا منجر به نمایش کامل و بازاریابی مستقیم محصول می شود.

بخش مهمی از هدف این کار، نمایش دادن محصول به مخاطبان، همراه با حفظ احساس واقع گرایی است. در نظر داشته باشید که برای انجام این کار دو راه در مقابل شما قرار دارد: شما می توانید محصول را به صورت مخفیانه نمایش دهید تا در نظر بیننده یکپارچه با محیط به نظر برسد یا شما می توانید محصول خود را به صورت برجسته در معرض دید قرار دهید تا مخاطب یک دانش مستقیم از آن به دست آورد.

۶- اسپانسر شدن و تایید محصولات

اسپانسر شدن ممکن است با انواع دیگر پروموشن، مانند تبلیغات و افزایش آگاهی عمومی هم پوشانی داشته باشد. تایید محصول به این معناست که شما از یک فرد معروف می خواهید تا با یک متن نوشته شده یا ضبط شده، محصول شما را تایید کند یا این که کاربرد آن را در یک پیام تبلیغاتی کوتاه به مخاطبان نشان دهد.
اسپانسر شدن نیز به معنای حمایت مالی از یک رویداد، فعالیت، مسابقه یا سازمانی دیگر در ازای قراردادن لوگو یا نام تجاری شما یا نمایش محصولات است. برای مثال، احتمالا شما در استادیوم های ورزشی، لوگوهای مختلف اسپانسرها را مشاهده کرده اید یا اینکه به یونیفرم تیم ها و کفش های بازیکنان که از یک برند خاص تهیه می شوند توجه کرده اید.

۷- بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی- نگاراد

این نوع از پروموشن شامل نمایش و معرفی یک محصول یا ایده یا یک پیام بازاریابی به صورت مستقیم است، منتها در این نوع از پروموشن ها هزینه ی زیادی مانند تبلیغات در مقیاس کلان صرف نمی شود. نکته ی دیگری که در مورد بازاریابی چریکی باید بدانید این است که در این روش قصد این است که پیام مستقیم توسط یک روش غیر متعارف، خلاقانه و غیرقابل پیش بینی رسانده شود.

بسیار خوب! شما با انواع اصلی پروموشن ها آشنا شدید، اما اینکه بدانید کدام نوع از پروموشن برای بیزینس شما مفید است نیاز به ملاحظات زیادی دارد.

مخاطب هدف شما، نوع خدمات و محصولات ارائه شده، میزان بودجه ی شما، مدت زمانی که قصد دارید در آن به نتیجه ی دلخواه برسید، شرایط جامعه و… عوامل بسیار مهمی هستند که تعیین می کنند کدام روش مناسب شماست. در این مرحله پیشنهاد می کنیم از تیم بازاریابی نگاراد کمک بگیرید. در این بخش می توانید اطلاعات مربوط به کسب و کار و شماره تماس تان را وارد کنید و برای انتخاب پروموشن های مناسب با کسب و کارتان توسط تیم کارشناسان مشاوره شوید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات