سئو چیست و نقش سرنوشت ساز آن برای یک وب سایت چیست؟

  پگاه مرادی
  ۲۰ مهر ۱۳۹۸
سئو چیست- نگاراد

سئو چیست ؟ بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو یا سئو، یک راهکار برای افزایش میزان بازدید کنندگان وب سایت است که از طریق بهبود رتبه در الگوریتم های نتایج موتورهای جست و جو به دست می آید. به بیانی ساده تر، سئو مجموعه ای از راهکار هاست که باعث می شود سایت شما در صفحه ی اول نتایج جست و جوی گوگل قرار بگیرد. در این حالت با سرچ کلماتی خاص و مرتبط با کسب و کار شما ( که به آن ها کی ورد ها یا کلمات کلیدی می گویند ) وب سایت شما در صفحه ی اول نتایج قرار می گیرد، کاربران وارد وب سایت شما شده و با برند یا کسب و کار شما آشنا می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که وب سایت هایی که در صفحه اول گوگل قرار دارند، به طور میانگین ۹۵ درصد کلیک ها را دریافت می کنند و در ادامه ترافیک این سایت ها بسیار بالاتر از وب سایت های دیگر است.
روش های متنوعی وجود دارد که با به کارگیری مناسب از هرکدام، شما می توانید اطمینان پیداکنید که محتوای وب سایت تان در صفحه های ابتدایی گوگل قرارمی گیرد.

سوال اصلی این است : سئو چگونه در مسیر بالا بردن رتبه وبسایت به ما کمک خواهد کرد؟ در جواب این سوال می توان گفت که اگر سئوی سایت شما به طور صحیح انجام شود، بازدید سایت شما بهبود پیدا می کند و کیفیت محتوای شما به بالاترین حد خود می رسد.

سئو چگونه کار می کند؟

موتور های جست و جو مانند گوگل، بینگ، یاهو و…. نتایج وب سایت هایی که در نتایج جست و جو ها قرار می گیرند را بر اساس میزان مرتبط بودن مطالب آن صفحه با کلمه ی جست و جو شده و اعتبار صفحه رتبه بندی می کنند. هر صفحه ای که با کلمه ی سرچ شده مرتبط تر بوده و اعتبارش بیشتر باشد، در نتایج بالا تر قرار می گیرد.

گوگل- نگاراد

گوگل بیش از ۲۰۰ میلیون فاکتور را برای رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرد. در بعضی از موارد، تمرکز نکردن زیاد روی فاکتور های اصلی رتبه بندی و تنها در نظر گرفتن اهداف گوگل، برای بهینه سازی یک وب سایت نتیجه بخش تر است. فراموش نکنیم که هدف اصلی گوگل، فراهم کردن بهترین پاسخ برای کاربران است.

چگونه سایت خود را سئو کنیم؟

سئو شامل فعالیت های تخصصی و خلاقانه ای می شود که معمولا به دو بخش ‘Offsite SEO’ و ‘Onsite SEO’ تقسیم می شود. این اصطلاحات به شما در درک این موضوع کمک خواهند کرد که فعالیت هایی که می توان برای بهبود سئو در وب سایت انجام داد را از فعالیت هایی که در بیرون از محیط وب سایت، به بهبود سئوی شما کمک می کنند جدا کنید.

این فعالیت ها بسیار تخصصی هستند و در اغلب موارد برای انجام آن ها در سطح پیشرفته، به یک تیم شامل افراد با استعداد و با مهارت در زمینه های مختلف سئو، نیاز می شود. اما می توان این مهارت ها را به صورت فردی نیز یادگرفت. گزینه دیگر کمک گرفتن از یک آژانس خدمات سئو و مشاوره گرفتن از آن ها در زمینه های مورد نظر است.

Onsite SEO

این بخش از سئو به فعالیت هایی که برای افزایش میزان بازدید و قابل فهم بودن وب سایت انجام می شود اشاره دارد. به طور کلی، به معنای بهینه سازی محتوای وب سایت با هدف دردسترس بودن وب سایت برای کاربران و دادن پاسخی مرتبط و Onsite SEO تخصصی به سوال آن ها است. بعضی از با اهمیت ترین فعالیت های این بخش عبارت است از:

  • جست و جو برای پیداکردن کلمات کلیدی: بررسی و آنالیز کلمات مختلف و میزان استفاده از آن ها توسط کاربران ( مشتریان احتمالی) برای پیدا کردن برندها، محصولات یا خدمات آن ها، تحقیق درباره هدف و نوع استفاده هر کاربر از نتیجه جست و جوی خود
  • ویرایش تخصصی: با این راهکار از ایندکس شدن و افزایش بازدید وب سایت خود اطمینان پیدامی کنید. این تکنیک مستقل از خطاها و موانع موجود در زمینه تجربه کاربران است و به شما یک نتیجه کاملا موثق و تضمین شده خواهد داد.
  • بهینه سازی Onsite: شامل بهبود ساختار وب سایت، ایجاد راهنمای داخلی در وب سایت برای کاربران و هم راستا سازی این موارد با مرتبط کردن محتوای سایت می شود تا با استفاده از عبارت ها و کلمات کلیدی، کاربران را به وب سایت خود هدایت کنید.
  • تجربه کاربران: با استفاده از این روش اطمینان پیدا کنید که محتوای شما تخصصی، معتبر، قابل اطمینان، ساده و قابل استفاده است و برای کاربران بهترین تجربه را، در مقایسه با رقیبان، فراهم می کند.

لازم به ذکر است که فهرست بالا تنها تعداد کمی از فعالیت های Onsite SEO را به طور کلی شامل می شود.

Offsite SEO

این بخش از سئو به فعالیت هایی اشاره می کند که برای افزایش میزان بازدید و قابل فهم بودن وب سایت، در خارج از محیط سایت انجام می شود. این بخش معمولا با اصطلاح “لینک سازی” معرفی می شود. لینک سازی به تعداد لینک هایی که از دیگر وب سایت ها به سایت شما وجود دارند، و برای گوگل به عنوان نشانه ای از معتبر بودن وب سایت شما به حساب می آید، گفته می شود.

بعضی از فعالیت های متداول این بخش عبارت است از:

  • بازاریابی محتوا: تولید محتوای جذاب به فرآیند لینک سازی شما کمک خواهد کرد. برای این کار می توانید از تکنیک های محتوایی ، مانند نوشتن یک داستان همراه با توصیف و تجسم های شگفت انگیز، اطلاع رسانی، راهنمایی انجام کاری یا نوشتن یک مقاله درباره موضوعی محبوب استفاده کنید.
  • پروموشن و توسعه: این راهکار شامل گفت و گو و تعامل با خبرنگاران، بلاگرها و اینفلوئنسر های کلیدی در حوزه خود، درباره برند، منابع و محتوا برای استفاده از پوشش اطلاع رسانی آن ها یا لینک سازی با سایتی دیگر است.

چند نکته ی بسیار مهم که قبل از لینک سازی باید بدانید

لینک سازی- نگاراد
  • لینک هایی که از سایت ها و صفحه های معتبر به وب سایت شما داده می شوند، نسبت به لینک هایی که از وب سایت های ناشناخته و سایت هایی که موتورهای جست و جو به آن ها اعتماد ندارند به وب سایت شما داده می شوند، از ارزش بیش تری برخوردار هستند. پس، کیفیت لینک برای موتورهای جست و جو با اهمیت ترین معیار این بخش است.
  • یک راه مفید برای ارزیابی میزان ارزش یک لینک، در نظر گرفتن میزان کیفیت وب سایت و ترافیک بازگشتی به وب سایت شما ( بازدیدکننده هایی که ممکن است روی لینک سایت شما کلیک کنند) است. اگر سایت مقابل هیچ بازدیدکننده ای را به وب سایت شما نفرستد، یا اینکه مخاطبان آن کاملا نامرتبط با جامعه هدف شما باشد، پس این لینک سازی ارزش چندانی برای شما به همراه نخواهد داشت.
  • برنامه های لینک سازی ای مانند خرید لینک، مبادله لینک ها یا نوشتن مقالات بی کیفیت با هدف بالا بردن رتبه، با دستورالعمل های گوگل مغایرت داد و ممکن است با مجازات وب سات شما توسط گوگل همراه باشد.
  • بهترین و قابل دسترس ترین عملکرد برای لینک سازی، به دست آوردن اعتماد سایت های دیگر، با معرفی کردن خود به آن ها و فراهم کردن دلایل متقاعد کننده برای لینک دادن به برند و محتوای شما است.

منابع آموزشی مناسب سئو

حالا که فهمیدیم سئو چیست و به یک تعریف کلی از بخش های مختلف آن رسیدیم، وقت آن است که منابع اصلی آموزش آن را نیز بدانیم. برای یادگیری اصول سئو، منابع بسیار زیادی وجود دارد؛ اما ما منابع زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

نگاراد یک تیم ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ، نظیر سئو است که تجربه های بسیار موفقی در زمینه ی سئوی سایت ها، به خصوص در بیزینس های رقابتی را داراست. ما برای انجام این کار، از تکنیک های منحصر به هر بیزینس و برندی استفاده می کنیم. اگر می خواهید درباره اینکه چگونه سئو می تواند به توسعه بیزینس شما کمک کند تماس بگیرید.

اشتراک
نظرات کاربران

مشاوره رایگان خدمات